Prisiminė vietinę žvaigždę – dviračių trenerį
Kai prieš 7 metus Saločiuose gyvenantis dailininkas Boleslovas Tuskėnas su grupele bendraminčių sumanė miestelio šventės akcentu pasirinkti Mūšos upę, jis net ir pats netikėjo, kad Antaninių šventė, papuošta ypatinga savadarbių laivų regata, išaugs į tokį didelį renginį.
Kiekvienais metais organizatoriai šventei sugalvoja vis kitą temą. Šiais metais į Saločius keliavo žvaigždės, tad miestelio gatvėse netrūko persirengėlių. Vieni norėjo būti panašūs į scenos atlikėjus, kiti – į pasakų ar filmų personažus.
Vienintelė Namišių kaimo bendruomenė neieškojo žvaigždžių toli už užjūrių, o prisiminė garsųjį dviračių trenerį Antaną Rimantą Daubarą, anksčiau dirbusį Saločių Antano Poškos mokykloje.
Namišiečiai amžinatilsį trenerio atminimą pademonstravo itin gražiai – eisenoje išsirikiavo jaunieji sportininkai su savo dviračiais.
Juodos lyg smala Puškonių bendruomenės merginos juokėsi, kad rajone gyvena nemažai užsieniečių, o štai juodaodžių nėra. Todėl jos įsikūnijo į grupę „Boney M“.
Saločių bendruomenės nariai prisiminė prieš keletą metų šventėje koncertavusią romų grupę „Sare Roma“ ir į sceną žengė kaip tikri šios grupės atlikėjai.
„Juodasis perlas“ liko krante
Mūšos pakrantėje prisišvartavo net 14 regatoje dalyvavusių laivų. Teatralizuotame pasirodyme dalyviai nesivaržė, kieno sukonstruota vandens transporto priemonė yra greičiausia.
Svarbiausia buvo žiūrovams parodyti kelių savaičių savo kūrybos ir triūso vaisius.
Namišiečiai atsivežė senutėlį GAZ markės sunkvežimį. Laivu paverstą mašiną į priekį stūmė kojomis minami pedalai.
Saločių seniūnija antram gyvenimui prikėlė motoriniu varikliu varomą laivą.
Vietos bendruomenė į regatą išplaukė su naujai pagamintu laivu.
Kiti dalyviai išmonės taip pat nestokojo: vieni yrėsi plaustu, kiti specialiai šventei ryškiai išpuošė paprastas valteles.
Prieš keletą metų B.Tuskėno pagamintas įspūdingas „Juodasis perlas“ šįkart buvo priverstas likti krante.
„Laivas net dvejus metus prabuvo sausumoje, tad buvo pavojinga jį leisti į vandenį. „Juodasis perlas“ krante sulaukė irgi nemažai dėmesio, vaikai noriai ropštėsi į jį pažaisti, suaugusieji – nusifotografuoti“, – teigė B.Tuskėnas.
Pirato drabužiais vilkėjusio menininko nepažino ne tik kai kurie draugai, bet ir į šventę atvykęs jo brolis. Tik salotiškiui nusiėmus ūsus ir barzdą, jis ėmė kvatoti.
Menininkas prisipažino, kad jo galvoje jau kirba kitai šventei skirtas laivo modelis.
„Kai sugalvojome švęsti Antanines kitaip ir kvietėme regatoje dalyvauti auksarankius meistrus, nemanėme, kad ši šventė išaugs į tokį grandiozinį renginį. Šią laivų regatos tradiciją tęsime dar ilgai“, – džiaugėsi salotiškis.
Jauniausiam Antanui – jau per 40 metų
Kokios vardinės be ąžuolų lapų vainikų Antanams ir Antaninoms! Vainikus Saločiuose gyvenantiems 12-ai varduvininkų pynė 83 metų Angelė Žygienė. Jai talkino bendruomenės moterys.
Laikydamiesi senovinių tradicijų, bendruomenės nariai prieš šventę sėdo į kumelės traukiamą vežimą ir važiavo sveikinti Antanų.
„Nors Saločiuose jauniausias Antanas jau perkopė 40-metį, bet mes neprarandame optimizmo, jog šis nepagrįstai primirštas vardas vėl taps populiarus ir miestelyje bėgios ne vienas mažas Antanukas. Kiekvienas pasveikintas varduvininkas neslėpė jaudulio ir dėkojo už staigmeną, nors sveikinimai jau tapę tradicija“, – pasakojo bendruomenės vadovė Dovilė Valančienė.
Jau keleri metai, kaip Pasvalio rajone nė vienas naujagimis nebuvo pavadintas Antano ar Antaninos vardu.
Vietoj arklių – mašinos
Salotiškiams ir aplinkinių kaimų gyventojams labai svarbūs Šv. Antano atlaidai. Istorijos puoselėtoja salotiškė Roma Jakubonienė tvirtino, kad Saločiuose Antanines švęsdavo dar nuo neatmenamų laikų.
„Esu girdėjusi pasakojimų, kai kone prieš šimtą metų, kuomet Saločiuose kunigavo Aleksandras Štombergas, Antaninių atlaidai prasidėdavo prieš savaitę. Į kleboniją suvažiuodavo daug kunigų, pas sodiečius atvykdavo giminės. Sako, Mūšos lankose būdavo tiek arklių su vežimais, kad sunkiai tuščią vietą berasdavai“, – pasakojo R.Jakubonienė.
Dabar miestelyje vietoj arklių atlaidų dieną išsirikiuoja automobilių eilės.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Sunku buvo atpažinti piratu persirengusį dailininką B.Tuskėną.
2. Bendruomenės pirmininkė D.Valančienė viliasi, kad dar klegės Saločiuose maži Antanukai.
3. Saločių seniūnas Sigitas Savickas (priekyje) didžiuojasi seniūnijos darbuotojo Donato Prėno sukonstruota mašina.
4. Mūšoje plaukiojo ir GAZ markės sunkvežimis, ir ugniagesių mašiną primenanti valtis. Laivų regatą nuo kranto stebėjo gausus būrys žmonių.
5. Prieš keletą metų pagamintas laivas „Juodasis perlas“ į Mūšos vandenis neišplaukė.
6. Į eiseną Saločių miestelio gatvėmis išsirikiavo daug persirengėlių.
7. Namišiečiai sportininkai, sėdę ant savo dviračių, taip pagerbė trenerį A.R.Daubarą.
8. Seniūnijos laivas, varomas motoriniu varikliu, buvo prikeltas antram gyvenimui.
V.Savickienės ir K.Dodienės nuotraukos