Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Panevėžio 5-osios gimnazijos direktoriaus pavaduotojas pripažino, kad testavimas mokyklose pasiteisino

Ateitis dabar

Nupjauta veja botanikui – beviltiška dykuma

Kodėl Pasvalio krašte nerasime tokio gana populiaraus medžio skroblo? Bet, jei pažinsime, rasime vieną stepinio, į smilgas panašaus augalo – stačiosios dirsuolės rūšį. Labiau nei šnypščiančios gyvatės turite bijoti žalčialunkio, nes 12 suvalgytų jo uogų – mirtina dozė. Užtat kiškio kopūstus gali šlamšti ir vaikai – vaikų darželio auklėtojos tai turėtų žinoti. Apie visa tai mums papasakojo pasvalietis mokslininkas. plačiau»

Viskas pasaulyje jau pagaminta, tik tobulinimas – nesibaigiantis

Kiekvienas daiktas ar produktas turi minusų. Vadovaudamiesi dizainu grindžiamo mąstymo metodu, gamintojai turi šiuos trūkumus surasti jau formuodami idėją, antraip juos ras pirkėjai. Netgi kavos puodelis gali būti labai patrauklus, įdomus, pagamintas iš gerų medžiagų – bet nepatogus. O kas gi pirks nepatogų daiktą? Apie tai, kaip išvengti panašių klaidų, kalbamės su KTU Panevėžio filialo magistre Daina MEKIENE. plačiau»

Robotų kovos neišsivertė be aistrų ir aukų

Robotus konstruojantys ir varžybose dalyvaujantys moksleiviai galvoja ne vien tik apie pramogas. Viena dalyvė pristatė savo sukurtą robotą, kuris galėtų ieškoti po karo griuvėsiais pradingusių gyvųjų. Nelaimės ištiktajam pakaktų paspausti prietaiso mygtuką – ir robotas šviečiančiomis lempelėmis apie jį praneštų gelbėtojams. plačiau»

Mokslo parke sklando vanilės kvapas

Tik praktiškai padirbėję aukštųjų mokslo įstaigų studentai įsitikina, ar teisingai pasirinko studijas. Juk ne kiekvienas tampa programuotoju net ir tuos mokslus baigęs. O kad negaištų laiko ir neišbarstytų gyvenimo veltui, studentus kviečia atlikti praktiką Panevėžio mokslo ir technologijų parkas. Jis netgi metams nemokamai suteikia darbo vietą jauniesiems verslininkams. plačiau»

Mokslininką žavi ir rudeniniai medžių lapai

Ryžių ir medvilnės laukus išpurškus juos niokojančių vabzdžių feromonais, kenkėjai pateks į savotišką to paties kvapo miglą, nebesuras poros, todėl išskris daugintis į kitas teritorijas. Taip nenukentės nei gyvi organizmai, nei augalai. O kaip tą padaryti, tyrinėja Danijoje studijuojantis biržietis mokslininkas. plačiau»

Į ūkio laukus mokslininkė joja raita

Joniškėlio bandymų stotyje triūsianti jaunoji mokslininkė net savo šeimos ūkyje turi puikią laboratoriją ir nepaliauja eksperimentuoti. Nuo pat jaunumės būdama smalsi ūkininkų duktė, ji mokėsi visko – ir joti, tik pirmus kartus sėdo ne ant žirgų, o ant jaučių. plačiau»

Mėgstamiausias skaičius – begalybę simbolizuojantis aštuonetas

Kaip mokslų daktarui, universiteto dėstytojui išlaviruoti ant slidžios ribos – likti reikliam, nenuolaidžiauti, o kartu pelnyti studentų palankumą? Vilniaus Gedimino technikos universitete dėstantis rokiškėnas turi atsakymą į šitą klausimą – tiesiog negailėti savo laiko ir nuoširdžiai domėtis studentų rūpesčiais, jiems pagelbėti. Galbūt kas nors duos vertingų patarimų ir jo augantiems sūnums. plačiau»

Visi pokalbiai dabar prasideda nuo ūsų

Jungtinės Karalystės parlamente jau 6 metus dirba rokiškietis Lukas AUDICKAS. Barono Miunhauzeno ūsus užsiauginęs 29 metų vyras džiaugiasi, kad išskirtinė išvaizda netrukdo būti atsakingam už rūmuose sukauptą meno kolekciją. Kas tai per kūriniai, kaip planuojama rūmų restauracija, kaip atrodo jo paties darbo diena – apie tai kalbamės su kraštiečiu. plačiau»

Išgyrė net du Nacionalinės premijos laureatai (1)

Jaunutė architektė Panevėžiui pristatė įspūdingą projektą – tarptautinės vėžės „Rail Baltica“ geležinkelio stotis Gustonyse galėtų atrodyti tarsi pralekiantis traukinys. Dėstytojai, žymūs architektai žėrė pagyras talentingai studentei ir tikino, kad kiti projektuotojai ir už didelius pinigus vargu ar sukurtų geriau. plačiau»

Stakles pasigamino patys, tad nereikėjo pirkti

Nuo jaunų dienų robotika, elektronika, programavimu besidomintys jaunuoliai savo sukurtais darbais sugeba nustebinti ne tiktai mokytojus, bet ir solidžią universiteto komisiją. Frezavimo stakles ir skrydžio tikslumą fiksuojančią sistemą kūręs gimnazistas sulaukė netikėto komplimento: yra dirbtinis intelektas, bet yra ir natūralus, tai – Dovydas. plačiau»

Iš gražiosios ežiuolės – kone 300 vaistinių preparatų

Legendos apie stebukladarį Pasvalio rajono Pušaloto apylinkių vaistininką bei močiutės, kaimo pribuvėjos ir vaistažolininkės pasakojimai apie ligas iš kūno vejančius vaistinius augalus – visa tai jaunai merginai buvo paskata pasirinkti vaistininkės provizorės specialybę. Dabar Ona Ragažinskienė – farmacijos mokslų daktarė, universiteto profesorė. plačiau»

Garsiąją Moljero frazę nekart prisiminė, bet nepasidavė

Po darbo – kelias valandas trunkančios paskaitos, po jų – trumpas poilsis ir universiteto užduotys. Iš ryto – į atsakingas vadovo pareigas, o vakare – vėl mokslai... Kas verčia gyventi tokiu pasiutusiu gyvenimo ritmu? Ar mokslas gali tapti ne tik iššūkiu, bet ir malonumu? Apie tai kalbamės su universitete studijuojančia Panevėžio rajono Dembavos „Smalsučio“ lopšelio-darželio direktore Daina MURAUSKIENE. plačiau»

Jaunystės eliksyro išrasti nenorėtų

Pasvalyje baigusi gimnaziją, būsimoji mokslininkė įstojo studijuoti molekulinės biologijos Vilniaus universitete. Kai kartą ji priėjo prie dėstytojos ir pasakė, kad praktiką nori atlikti Vokietijoje, tolesni įvykiai klojosi tarsi savaime. Patekusi į doktorantūrą prestižinėje Europos molekulinės biologijos laboratorijoje, pati nustebo: „Dieve, ką aš čia veikiu tarp pačių geriausių?“, o po to raminosi: „Bet vis tiek jie mane – iš mažos šalies universiteto – priėmė.“ Apie tai ir kalbamės su jaunąja mokslininke – 28 metų Karolina KUODYTE. plačiau»

Tyrinėdama skruzdes neišvengė akistatos su aukso ieškotojais

Siekdama mokslininkės karjeros, buvusi pasvalietė daugybę dienų praleido tyrinėdama skruzdes civilizacijos nepaliestuose Madagaskaro miškuose. Mokslo srities ieškojimai bent jau kažkokiam etapui nutrūko dėl labai gražios priežasties – mergina įsimylėjo suomį ir sukūrė su juo šeimą, augina vaikus. Dabar ji koncentruojasi į aplinkos apsaugą. plačiau»

Be dirvožemio augintus keturis žirnius ragavo aštuoniese

Panevėžyje įkurtas STEAM centras paauglius ir jaunuolius moko į chemijos, fizikos ar inžinerijos dėsnius pažvelgti linksmiau ir žaismingiau. Juk čia galima pasigaminti dirbtinį inkstą ir atlikti jo dializę, o iš laidų šūsnio ir paprastų detalių pasidaryti namuose naudojamų daiktų. plačiau»
1 | 2 | 3
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.