Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Biržų „Saulės“ gimnazijos direktorius į profesinės mokyklos vadovus pereina tyliai, tuo daug ką nustebindamas
Konflikto padeda išvengti pusbalsiu ištartas „aijkitjau“
Laisvūnė RAŠEIVAITĖ, "Panevėžio kraštas"

Pasaulio centras

Kiekvienas ant kalno tempė savo akmenį (nuotraukos) (1)

Rokiškio pašonėje esantis legendomis apipintas Moškėnų piliakalnis vėl pilnas gyvasties. Archeologų jis jau nuodugniai ištyrinėtas, pripažinta, kad žmonės čia jau gyveno prieš tūkstančius metų. Užtat šeimininkus labai džiugina istoriją ir gamtą puoselėjantys turistai – tokie, kurie net šaukštus iš tošių pasidaro, košę iš vieno katilo kabina. plačiau»

Legendos – niekai, prisiminus, kaip piliakalnį perskyrė (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Bryzgių piliakalnį nuo žmonių akių šiandien slepia tankiai sužėlęs miškas. Ką jau kalbėti apie turistus, net vietinai jį sunkiai randa, o iš atminties baigia išsitrinti ir skaudus faktas, kad sovietmečiu kolūkio valdžia tą istorijos liudytoją tiesiog ėmė ir perplėšė pusiau: vienur užlygino, kitur nukasė ir per piliakalnio vidurį nutiesė keliuką. plačiau»

Be puikiojo vyskupėlio ir Dievas tarsi nebe tas (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Nemunėlio Radviliškis – geografiniu požiūriu toliausiai nuo šalies sostinės nutolusi vieta. Būtent todėl čia ištrėmusi kunigą Vincentą Sladkevičių, sovietų valdžiai tikėjosi jį įveikti, nutildyti. Bet kur tau! Ateistų karšte įvyko stebuklas – žmonės miniomis ėmė plaukti į bažnyčią. Atokus miestelis netgi labai pasitarnavo būsimajam kardinolui – čia jis palaimino pirmąjį „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikos“ numerį. plačiau»

Mena, kaip maža dukra kaulydavo: „Eselensija, saldainių!“ (nuotraukos)

Pabiržė – antroji vyskupo V.Sladkevičiaus tremties vieta. Čia dvasininkas atvyko tik su glėbiais knygų, įsikūrė mažutėliame namelyje, į bažnyčią kiūtindavo patvoriais, o saugumui draudžiant net pamokslus per 6 metus tepasakė tik keturis. Dabar klebonijos kieme tebestovi šulinys, kuriam kasti vietą ne su virgulėmis, o su savo akiniais surado pats vyskupėlis. plačiau»

Viliasi, kad ir premjerės protėviai – iš Šimonių (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Šimoniai – visai ne prie Šimonių girios, o ant Mūšos upės kranto. Tai todėl, kad šis kaimas – ne Kupiškio, o Pasvalio rajone. Bet ir pačiame kaime daug painiavos. Kadaise pagal upę besidriekiančio kaimo sodybos buvo perkeltos prie geresnio kelio, todėl tik vietiniai gyventojai besugeba supaisyti, kur teritorijų ribos. Kaimo viduryje stovinti buvusi mokymo įstaiga vadinama Medinių mokykla. plačiau»

Žemaite vadinamoji turtą kitaip skaičiuoja (nuotraukos)

Ji ketino parduoti paskutinę karvę, kad išleistų pirmąją knygą. Bet to neprireikė. Sumanė kitaip. Pasiėmusi sąsiuvinį ėjo per kaimą iš gryčios į gryčią ir prašė paskolinti pinigų. Kas kiek galėjo, tas tiek davė. Ji viską užsirašė, o kai išleido knygą, vėl su tuo pačiu sąsiuviniu apėjo kaimą. Kas skolą knygomis pasiėmė, o kai kas ir pinigais. plačiau»

Nuo piliakalnio nudribęs liko jo papėdėje (nuotraukos, vaizdo reportažas)

170 įvairių dirbinių, dvi itin vertingos prieš tūkstantį metų nukaldintos žalvarinės apyrankės, o dar keli tūkstančiai puodų šukių! Tokios gausybės radinių istorikai neaptiko daugiau jokiame Kupiškio rajone žvalgytame piliakalnyje, tik Kerelių. Ar senieji kaimo gyventojai jaučia, kokiame saugiame senovės dvasių glėbyje jie gyvena? Jaučia, jaučia, tik kad jų čia jau beveik nebelikę. plačiau»

Gimtinėn grįžusi karininko sesuo parodė, kur reikia kasti (nuotraukos)

Naivių apylinkėse archeologai kasinėdami rado tik vieną vertingą relikviją – laivinį kovos kirvį. Ir ką gali žinoti, gal būtent šis ginklas tapo talismanu ateities kartoms – Naiviai išaugino tragiško likimo Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės generalinio štabo pulkininką K.Dulksnį. Dabar kaimas, iškėlęs šimtus inkilų, skelbia tikėjimą, kad paukščiai visada grįš į laisvą tėvynę. plačiau»

Į istoriją nugulė ir mokinius išgąsdinęs omonininkų antpuolis (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Yra vietovių, apie kurias nėra ką pasakoti – nei istorijos, nei spalvų. Tačiau apie Saločius to nepasakysi – ko jie per amžius neatlaikė, įsikūrę šalia valstybės „rubežiaus“! Bet geriausiai apie tai ir apie skandalingą Radvilų reformacijos išvijimą visiems gali papasakoti mokytoja Roma Jakubonienė. plačiau»

Pasienio gyventojai šventinės nuotaikos iš Rygos nesiveš (nuotraukos)

Pasvalio rajono Saločių miestelio žmonėms užkampio nuobodulys visai negresia. Jie džiaugiasi, kad gali mėgautis kone už rankos mosto esančių latvių siūlomomis pigesnėmis pramogomis, o ir patys turi tiek veiklos, kad nėra kada nuobodžiauti. Tik tiek, kad dabar tą veiklą tenka vykdyti užsidarius namuose ir kaimynams rodyti per internetą. plačiau»

Likimas atvedė į pasakų trobelę iš vaikystės prisiminimų (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Kadaise raudonu tėvų žiguliuku važiuodama per apsnigtus Čiovydžius paauglė svajodavo kada nors apsigyventi iš sniego vos kyšančioje gryčiukėje. Po daugelio metų jos svajonė išsipildė, tik naujakuriai nenujautė, kad laukia dar viena staigmena – šimtametė sodyba yra „Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisieriaus Povilo Zulono gimti namai. plačiau»

Garsaus kupiškėno režisieriaus brolis nugirdė gaidį (nuotraukos)

„Senovinių kupiškėnų vestuvių“ režisierius Povilas Zulonas išgarsino gimtus Čiovydžius visoje šalyje, bet kodėl jis – mažutis ir vikrus – į porą pasirinkdavo stambias ir griežtas moteris? Kaimo gyventojai prisimena ir šio įžymybės seseris bei brolius, ypač Joną. Likęs tėvų namuose, jis, luošas vyras, ėmėsi aludarystės. plačiau»

Kurortą menantys pušynai per pandemiją atsigavo (nuotraukos, vaizdo reportažas)

„Seniau, būdavo, miestiečiai vaikai važiuoja pas tėvus į kaimą, dabar pas mus atvirkščiai. Aš, miestietė, džiaugiuosi, kad dukra senelių kaimą pasirinko, turiu kur atvažiuot“, – sako Žiobiškyje sutikta moteris. Išties, smetonmečiu garsėjusį kurortinį šio miestelio grožį dabar atranda ne tik vietos žmonės, bet ir visi, kuriems šiuo sunkiu metu reikia gamtos atgaivos. plačiau»

Klasės draugės maldaudavo nupaišyti agurką (nuotraukos)

Iš Žiobiškio kilusi grafikė Irena Bajorūnaitė į tėviškę grįžta su padėkos žodžiais tėvams, nors jie jos ir nelepino. Įveikusi daugybę sunkumų mergaitė tapo tuo, ką joje iš karto įžvelgė klasės draugės – dailininke. Trys jos užauginti talentingi vaikai taip pat tarnauja menų mūzoms, tik jie – užsienyje. Gal tuomet turėtų jaustis vieniša? Kur tau – jos bute daugėja žmonių, nes kasdien šeimininkė nupaišo po vieną naują. plačiau»

Nutilęs varpas laukia savo valandos (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Į šonais sulipusius du kaimus turistus traukia išskirtinio grožio koplyčia. Vietos bibliotekininkė svečiams pasakoja ir legendą apie šv. Jurgį ir mergelę, ir prieš pasaulinius karus slėpto, į žemes užkasto varpo istoriją. Trečią kartą varpas nutilo su Nepriklausomybės atgavimu. Dabar visi suka galvas, kaip čia vėl leisti jam sugausti. plačiau»
1 | 2 | 3 | 4
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.