Tada, rugsėjo 9-ąją, Tautos vienybės dieną, į Panemunėlį vizito atvyko Jo Ekscelencija prezidentas Antanas Smetona. Jį čia atlydėjo ministras pirmininkas Juozas Tūbelis – tikras panemunėlietis.
Miestelio šventės organizatoriai ryžosi atkurti tą vizitą, jiems gelbėjo Rokiškio liaudies teatro aktoriai ir prijaučiantys vietos žmonės. Taip, kaip ir tada, prieš 95 metus, per šią Elžbietinę aukštų svečių laukė prie bažnyčios išsirikiavę jaunieji šauliai, miestelėnai ir svečiai.
Valstybės vyrus su žmonomis sutiko su duona ir druska Panemunėlio viršaitis Jonas Jurgelionis (jį vaidino Virginijus Deksnys).
Prie bažnyčios durų netikėtai užgrojo skudutininkės. Šis epizodas labai svarbus, atgaivintas iš tų laikų, nes A.Smetona po viešnagės Panemunėlyje visiems sakė, kad niekur daugiau Aukštaičiuose jam neteko girdėti skudučiuojant.
Bažnyčia buvo išpuošta irgi panašiai kaip beveik prieš šimtmetį – ąžuolų vainikais.
Po atlaidų mišių visi susirinko prie Jono Katelės kapo. Lietuvos prezidentas (vaidino Valentinas Morkūnas), kaip ir anais laikais, padėjo ant šio nepaprasto žmogaus kapo ąžuolo vainiką su raudonomis rožėmis.
„Bėda, kad daugelis politikų mato tik esamą laiką ir esamus įvykius, o reikėtų matyti toliau ir giliau. Reikia būti daugiau valstybininkais, o ne politikais. Valstybininkai galvoja ne apie kitus rinkimus, o apie kitą generaciją“, – sakė prezidentas.
Ši kalba buvo ne sugalvota, o surašyta remiantis A.Smetonos kalbų citatomis. J.Tūbelis (vaidino Ramūnas Traškinas) irgi tarė žodį.
Po iškilmių koncertavo Panevėžio pučiamųjų orkestras „Garsas“ (dirigentas Martynas Bražas). Arijas iš operų ir įvairias aranžuotes atliko operos solistas Edgaras Dovidovičius.
Sakralinės muzikos programą „Tikiu“ bažnyčioje atliko ansamblio „Lietuva“ choras ir muzikantai.
Šventę vainikavo buvusios Panemunėlio mokyklos mokytojų ir mokinių susitikimas „Po liepom senom“. Mat mokykla iki ją uždarant (ir sovietmečiu) veikė buvusioje klebonijoje, o į ją vedė liepų alėja. Senųjų liepų eilė, menanti ir J.Katelės laikus, yra išlikusi.
Anksčiau prie mokyklos vykdavo gegužinės, dabar vėlgi sukosi poros, grojant Juodupės kapelai „Vyžuona“.
„Jūs pati tikriausia sostinė!“ – parašė po šventės kažkas iš buvusių panemunėliečių, nes Panemunėlis šiemet – Mažoji Lietuvos kultūros sostinė.
Rožėmis apdėjo visus pakraščius
Atkurti A.Smetonos viešnagės Panemunėlyje procesą, vykusį beveik prieš šimtą metų, nebuvo labai paprasta. Atsiminimų apie šį vizitą nėra išlikusių.
Žinoma, kad tuo metu A.Smetona buvo pasiryžęs aplankyti daugelį Lietuvos vietų, tad Rokiškio kraštan jis atvyko nuo Antazavės, užsuko ir į Obelius, Aleksandravėlę. Manoma, kad prezidentas nakvynės apsistojo Rokiškyje, ten prie jo kompanijos prisijungė ir J.Tūbelis, galbūt atvykęs iš Kauno.
Tad į gimtinę Panemunėlin būtent J.Tūbelis savo geriausią draugą nuo Mintaujos gimnazijos laikų ir palydėjo.
Jau nebepavyko atsekti, ar Panemunėlyje jie lankėsi su žmonomis, ar vieni, bet aišku, kad jie draugavo šeimomis, nes buvo vedę kilmingas seseris – Sofiją ir Jadvygą Chodakauskaites.
A.Smetonai Panemunėlis buvo beveik puikiai pažįstamas. Paviešėti pas Tūbelius jį greičiausiai traukė, nes tokio šviesaus krašto reikėdavo paieškoti. Nors kunigas švietėjas Jonas Katelė jau ilsėjosi bažnyčios šventoriaus kape, bet garsas apie jį buvo toli paėjęs, visi žinojo, kokia čia lietuvybės dvasia tvyrojo, kaip vyko pirmasis lietuviškas vaidinimas. Apie raštingąjį Panemunėlį net Europai žinia buvo paskleista.
J.Tūbelis teigė, kad laidojant kunigą J.Katelę vienas kunigas pasakė: „Jis rožėm apdėjo visus Panemunėlio pakraščius.“
Tai reiškė, kad kunigas švietė, mokė rašto visus alei vieno, neišskirdamas nei vargingųjų, nei toliau gyvenančių.
Būtent todėl ant kapo jam ir laidotuvių dieną, ir dabar, po daugiau nei šimto metų, buvo padėtas ąžuolo vainikas su raudonomis rožėmis.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Nepaprasta svita su senovine mašina atvyko į Panemunėlio bažnyčią.
2. Per Šv. Elžbietos atlaidus aplink bažnyčią suko graži procesija.
3. Prezidentą A.Smetoną miestelyje pirmieji pasitiko šauliai.
4. Į atlaidus ir kartu gražią miestelio šventę susirinko pulkeliai žmonių.
5. Prie kunigo J.Katelės kapo išsirikiavo jaunieji šauliai, o prezidentas pasakė kalbą.
6. Garsiajam švietėjui kunigui J.Katelei nusilenkė ir Lietuvos prezidentas A.Smetona.
7. Valstybinis dainų ir šokių ansamblis „Lietuva“ bažnyčioje atliko sakralinę muziką.
8. Panevėžio muzikinio teatro pučiamųjų orkestras „Garsas“ koncertavo itin nuotaikingai.
9. Ypatingą dieną į visų Panemunėlio mokyklos mokinių susitikimą buvo pakviesti ir čia dirbę mokytojai.
Austėjos Ramelienės nuotraukos