Kol kas atrodo kukliai
Po dvejų metų į Panevėžį sugrįžo tarptautinis keramikų simpoziumas. Tačiau jis sugrįžo kitoks nei anksčiau. Anksčiau sugužėdavo gausus menininkų būrys iš tolimiausių pasaulio kampelių, šiemet gi simpoziume kurs tik trijų šalių atstovai.
Tokį pasikeitimą lėmė ir siaučianti pandemija, ir tai, kad renginys vyksta europinio projekto „Tarpvalstybinė lojalumo programa kultūrai ir turizmui skatinti“ rėmuose. Šiame projekte bendradarbiauja trys kaimynės – Latvija, Baltarusija ir Lietuva.
Todėl Dailės galerijos kiemelyje pirmadienio pavakarę prieš negausų būrelį žiūrovų stovėjo toks pats negausus būrelis keramikų iš Baltarusijos, Latvijos ir mūsų šalies. Simpoziume kurs 11 menininkų, o į atidarymą iš to pulko atvyko tik 7.
Visi labai nerimavo
Šis projektas sumanytas prieš 6 metus, kai Dailės galerijai dar vadovavo šalyje pripažinta galerininkė Jolanta Lebednykienė. Tačiau projektas kelis kartus buvo atmestas, po to taisytas ir pradėtas vykdyti tik šiemet.
Tai pirmasis projekto renginys. Iš viso projektui skirta 190 tūkstančių eurų.
Visi supranta, kad per tuos metus pasikeitė politinė situacija Baltarusijoje ir tos šalies santykiai su Lietuva. Todėl simpoziumo organizatoriai nerimavo, ar pavyks 4 baltarusėms keramikėms atvykti į Panevėžį.
Po „Ryanair“ lėktuvo nusodinimo ir žurnalisto Romano Pratasevičiaus sulaikymo Baltarusijos gyventojai labai sunkiai išleidžiami iš šalies.
Tačiau į simpoziumą pavyko atvykti menininkėms Irinai Čiasnajai, Hanai Medzvedzevai ir Katerinai Geidukai. Kita baltarusė Razalina Busel kol kas neatvyko, nurodoma, kad ji dabar laiko egzaminus ir prisijungs vėliau.
Sėkmingai startuoti pavyko tik I.Čiasnajai, nes ji persirgusi koronavirusu. Kitos menininkės turi izoliuotis viešbutyje iki birželio 24 dienos, nes nėra paskiepytos.
Tą patį turi padaryti ir neturinti skiepo latvė Olga Melehina. Joms sudarytos sąlygos kurti atskirai.
Keramikėms Ligai Skarinai iš Rygos ir Unai Gurai iš Daugpilio pasisekė labiau. Jos dirba kartu su visais įmonėje „Midenė“.
Pakanka ir savųjų
Lietuvai atstovauja panevėžiečiai Eugenijus Čibinskas, Eglė Čibinskienė, Egidijus Radvenskas ir Artūras Stančikas. Visi jie, išskyrus E.Čibinskienę, dirba Dailės galerijoje.
„Nusprendėme neskelbti savos šalies dalyvių konkurso, kaip buvo iki šiol, nes šis simpoziumas kitoks. Projekte dalyvauja mūsų darbuotojai. Taip bus lengviau – jie ne tik kurs, bet ir pagelbės aptarnauti užsieniečius“, – sakė galerijos direktorius Egidijus Žukauskas.
Simpoziumas taip pat sutrumpintas – vyks tik 3 savaites, o ne mėnesį. Todėl dienotvarkė įtempta: dienomis darbas „Midenėje“ su šamoto moliu, vakarais menininkų kūrybos vakarai.
Keramikai dar spės surengti edukacines dirbtuves vaikams Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos „Šiaurinės“ ir „Židinio“ filialuose.
Sielos atgaivai menininkams bus parodyti Trakai.
Simpoziumo dalyvių kūrinių parodos atidarymas vyks liepos 2 d. 16 val. Dailės galerijoje.
Una GURA, Daugpilis
„Labai norėjau patekti į legendinį simpoziumą, nes apie jį daug girdėjau. Gal reikia dėkoti kovidui, kad čia papuoliau.
Mokiausi keramikos specialybės Dailės akademijoje, tačiau baigiau tapybą. Magistrantūroje mokiausi pedagogikos, tad keramika liko mano meile.
Nesu laisva menininkė. Kad išgyvenčiau, dirbu 2 mokyklose, dėstau dailę. Kuriu poilsio dienomis arba labai vėlai, kai baigiu dienos darbus.
Mano darbai tęsia Latgalijos krašto tradicijas.
Nesu dirbusi prie tokios aukštos temperatūros su šamotiniu moliu, bet turiu savo firminių taškuotų akmenukų eskizus. Kursiu iš jų kompoziciją.
Simpoziume ar plenere mes jaučiamės kaip šiltnamyje. Tavimi rūpinasi, maitina. 3 savaitės – ištisa šventė. Kūryba, nauji kontaktai, įspūdžiai.“
Liga SKARINA, Ryga
„Esu Latvijos dailės akademijos profesorė. Dėstau studentams keramiką. Matau jaunų žmonių užsidegimą kurti ir tai unikalu. Žiūrėdama į juos jaučiuosi šiuolaikiška.
Keramika – mano gyvenimas. Per molį patiriu visas gyvenimo spalvas. Aš jį tiesiog dievinu. Kai buvau 10 metų, kasėme bulves pas senelį. Senelis man sako: ką tu ten minkai, dėk bulves į krepšį. Dar nesuprasdama, kad ten molis, aš imdavau žemės gabaliuką ir jį minkydavau. Man tas procesas labai patiko. Matyt, jau tada žinojau, kad tapsiu keramike.
Nežinau, ar esu žinoma Latvijoje (juokiasi). Per vieną parodą žiūrovai balsavo, kuris kūrinys jiems labiausiai patinka. Jie išrinko mano darbą. Skambinu mamai ir sakau, kad gavau tautos ordiną.
Man labai patinka tapyti moliu, bet čia kursiu skylėtus šviestuvus.“
Prierašas pagrindinei nuotraukai:
Tris savaites mieste kurs 23-iojo tarptautinio keramikos simpoziumo dalyviai. Iš kairės: keramikos simpoziumo dalyviai - panevėžiečiai menininkai E.Radvenskas, A.Stančikas, E.Čibinskienė, E.Čibinskas, viešnia iš Rygos L.Skarina, minskietė I.Čiasnaja ir menininkė iš Daugpilio U.Gura. A.Švelnos nuotr.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Visi nudžiugo atidaryme išvydę keramikos simpoziumų įkvėpėją Jolantą Lebednykienę.
2. Liga SKARINA.
3. Una GURA.
"Panevėžio kraštas", 2021 06 16