Galerija eklektiška, bet profesionalių kūrėjų
Senvagės remontas baigtas beveik prieš trejus metus, o prieš tai joje stovėjusios profesionalių menininkų kurtos skulptūros vis dar negrįžta į buvusias savo vietas.
Prieš dar vieną rekonstrukciją Senvagė jau buvo vadinama skulptūrų parku, nes palei pasivaikščiojimų takus nuolat daugėjo kūrinių.
Galerija po atviru dangumi pasipildydavo po tarptautinių keramikos simpoziumų, kuriuos daug metų organizuodavo Vytautas Tallat-Kelpša.
Sukurtas skulptūras menininkai dovanodavo miestui.
Buvo ir nepritariančių tokiai eklektiškai galerijai, kai šalia rikiuojami vienas prie kito nederantys kūriniai. Tad kritikai dabar džiaugiasi.
Kur šachmatininkas, koralo pirštai?
Panevėžiečiai labiausiai pasigenda šalia pėsčiųjų tako buvusio šachmatininko. Svarsto, ar skulptūra kur nepradanginta?
Alytiškio skulptoriaus Redo Diržio sukurta dekoratyvinė skulptūra „Šachmatininkas“ Senvagėje buvo pastatyta net prieš 21 metus. Šachmatininko prototipu autorius pasirinko amerikiečių boksininką Maiką Taisoną.
Bronzinis žaidėjas ir dvi akmeninės šachmatų lentos panevėžiečiams buvo tapę savotiška miesto vizitine kortele, svečiams sufleruojančia apie mūsų mieste klestinčią sporto šaką.
Gyventojams rūpi ir koks likimas ištiko prieš Laisvės aikštės rekonstrukciją miesto centrą puošusius monumentalius kūrinius. Žmonės prisimena, kad iš vietų „raunamos“ skulptūros buvo apgadintos, Audriaus Tamošaičio iš Karelijos granito ir marmuro prieš 25 metus sukurtam „Koralui“ net nulūžo į pirštus panašios dalys.
Gal jos atsidūrė šiukšlyne?
Vieni jau tik guli, kiti stovi
Panevėžio savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausiasis dizaineris Arvydas Narkevičius patikino, kad nė viena skulptūra niekur neišgaravo. Visos jos saugomos savivaldybei priklausančios įmonės „Panevėžio gatvės“ teritorijoje, esančioje kapinių pašonėje.
Nuo atvežimo dienos jos nejudintos, nė viena nepradanginta. Tuo įsitikinome nuvykę į Kėdainių gatvę, kur yra įmonės garažai. Darbuotojas atrakino saugomos teritorijos vartus ir parodė, kur meno kūriniai suguldyti.
Vieni jų užkelti ant plytelių krūvos, kiti paguldyti ant medinių blukių, treti stovi tiesiog ant asfalto.
Penkiapirštis koralas sveikutėlis, nulūžusios dalys, matyt, prilipdytos, bronzinis šachmatininkas guli ant metalinių stalų kojų, apsitraukęs laiko patina, greta ir akmeninės šachmatų lentos.
Nebebus kaip kareivėliai susispaudę
Pasak A.Narkevičiaus, visoms Laisvės aikštėje buvusioms skulptūroms numatyta nauja vieta – būsimas skverelis šalia naujosios autobusų stoties.
Jis bus suformuotas išardžius asfalto dangą toje aikštėje, kur dabar stoja autobusai, prisodinta medžių, padaryti gėlynai ir įkomponuotos penkios skulptūros.
Skverelio projektas jau yra, bus pradėtas įgyvendinti, kai tik ims veikti naujoji stotis.
Šešiolikai Senvagės skulptūrų irgi parinktos naujos vietos. Kas kur stovės, sprendė mero Ryčio Račkausko sudaryta komisija iš architektų, dizainerių bei savivaldybės specialistų.
Kūriniai nestovės kaip kareivėliai susispaudę, bus išskirstyti į šešias vietas: Kultūros ir poilsio parką, Skaistakalnį, Marijonų sodą, parką prie „Ekrano“ marių, Taikos alėjos pušynėlį, o keletas parkeliaus į Senvagę.
Išskirstys po visą miestą
Atgal į Senvagę parkeliaus „Auskaras“, „Balnas dviem“, „Valdovai“, „Kertinis akmuo“ ir „Šachmatininkas“. Tiesa, jis stovės nebe senoje vietoje, o tolėliau nuo centro, šalia restorano „Riverside“ terasos, palei nuo Senvagės besidriekiantį pėsčiųjų taką.
Parko gatvėje esančiam Kultūros ir poilsio parkui atiteks „Šeima“, „Akmenų teatras“, „Gražūs“ ir „Prisitaikymas“.
Į Skaistakalnį iškeliaus „Suolelis vienišam“, „Kertinis akmuo“, „Atviras“ ir „Vieno skalbimo istorija“.
Marijonų sodą papuoš „Gulinti Amazonė“ ir „Prologas“, Taikos alėjos pušynėlį „Paparčio žiedas“.
Bendrovės „Jaukurai“ miestui prieš dešimtmetį padovanota „Gyvenimo žuvis“, stovėjusi prie senojo fontano, keliaus į Marijonų sodą tada, kai ten bus įrengtas fontanas.
„Ekrano“ marių pakrantėje įsitaisys „Panevėžio vėžys“. Šios skulptūros autorius šiaulietis Vilius Puronas savivaldybei turėjo pretenzijų dėl naujos jo kūriniui skirtos vietos. Pageidavo, kad skardinis ponas su vėžiu grįžtų prie Bendruomenių rūmų.
Komisija į jo norus neatsižvelgė, kadaise V.Puronas savo iniciatyva kūrinį padovanojo gimtajam miestui, tad nebeturi į jį teisių.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Šachmatininkas, apsitraukęs laiko patina, vis dar tebeguli patvoryje.
2. Bronzinis žaidėjas buvo laikomas miesto vizitine kortele.
3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. Visos skulptūros iš „Panevėžio gatvių“ teritorijos anksčiau ar vėliau turėtų iškeliauti į naujas vietas, kur miestiečiai jas galės vėl matyti.
A.Švelnos nuotraukos: