Pavyko nustebinti, bet neišsišokti
Su savo menais į Rokiškio dvarą „įsibrovė“ čia gyvenantis, visoje šalyje gerai žinomas tapytojas Raimondas Gailiūnas.
Dailininkų parodos Rokiškio muziejuje ne naujiena, jos rengiamos nuolat, tam paskyrus kurią nors erdvę, tačiau tokio atvejo, kad šiuolaikiniai kūriniai, kaip juokiasi organizatoriai, „liptų ant galvos“ praėjusio amžiaus eksponatams, dar nėra buvę.
Dabar gi ryškios rokiškėno drobės savotiškai okupavo visas muziejaus sales, buvo pakabintos šalia senų paveikslų, išdėliotos tarp raižytų dvaro bufetų, sofų ir riestakojų kėdžių. Kad kūriniai sutilptų, kai kuriuos muziejinius eksponatus teko nukabinti, juos pakeičiant R.Gailiūno darbais.
„Teisybė, buvo nerimo, kaip tie mano kūriniai žiūrėsis. Maniau, kad viskas atrodys įžūliau“, – nurimus parodos atidarymo šurmuliui šypsodamasis prisipažino R.Gailiūnas.
Čia pat jis pridūrė, jog kitoniškai rengiant ekspoziciją nesiekė perrėkti muziejinius eksponatus ir dominuoti. Atvirkščiai – stengtasi išlaikyti deramą pagarbą esamai ekspozicijai, ne nustumti ją, o prisiderinti.
„Buvo tikslas bandyti įsipaišyti į to meto kultūrinę srovę su tuo, ką kuriu dabar. Pavyko neišsišokti“, – autorius patenkintas rezultatu.
Savo ekspoziciją pavadino invazine
Ne tik kūrinių išeksponavimas, bet ir parodos atidarymas buvo išskirtinis, į jį specialiai atvažiavo visas autobusas vilniečių – meno žmonių ir rokiškėno kūrybos gerbėjų.
Aktorius Arūnas Sakalauskas po viešnagės Rokiškyje socialiniuose tinkluose pasidalijo nuotrauka, kur jis, su humoru bandydamas atkartoti nutapyto personažo išraišką, pozuoja prie parodos plakato.
„Negaliu sakyti, kad čia mano paroda, juk čia daugiau muziejaus eksponatų, grafų daiktų, užtat ir jos pavadinimas – „R.Gailiūnas Rokiškio dvare“. Sakyčiau, čia tokia invazinė paroda“, – dėl renginio sėkmės kuklinosi autorius.
Anot jo, surengti parodą yra gan sunku, reikia nuveikti gausybę organizacinių darbų. Jis pats to nebūtų ėmęsis, jei ne Vilma Mačianskaitė – Vilniuje esančios galerijos „Contour Art Gallery“ darbuotoja. Ji jau keletą metų yra R.Gailiūno kūrybos vadybininkė.
Galerininkės ir rokiškėno tapytojo keliai susikirto prieš keletą metų, kai ši domėjosi viena gabia R.Gailiūno mokine. Tuomet parūpo, kas merginą kreipia tinkama linkme, taip susipažino ir su jos dailės mokytoju.
R.Gailiūnas, kaip kūrėjas, jau buvo gan ryškus, pastebėtas meno kolekcininkų, įvertintas kolegų ir menotyrininkų. 2013 metais rokiškėnas „Art Vilnius 2013“ buvo pelnęs geriausio Lietuvos menininko nominaciją, jo kūrinių buvo įsigiję muziejai, privatūs kolekcionieriai.
Prie kolekcijų nederino
„Tokio formato paroda dvare yra mūsų bendra idėja su Vilma“, – sako tapytojas. Ir paaiškina, kaip toji idėja radosi.
Anot jo, mintis brendo porą metų.
Pernai R.Gailiūnas atšventė 65 metų gimtadienį. Ta proga muziejus talentingam tapytojui pasiūlė erdves jubiliejinei parodai.
Pasitaręs su vadybininke, jis nutarė ekspoziciją pateikti neįprastai, taip, kaip čia dar niekad nėra buvę.
„Nes kitaip nelabai ir beįdomu“, – sako.
Žinodamas, kad jo drobės kabės šalia klasikinių paveikslų, R.Gailiūnas nesistengė savo kūrinių prie jų priderinti, netapė nė vieno darbo specialiai konkrečiai salei.
„Nebuvo jokio taikymosi, kaip tik atvirkščiai, norėjau didesnio kontrasto, kad labiau jaustųsi skirtumai. Visa provokacija būtent ant to laikėsi. Visas įdomumas, kad dariau tai, kas man aktualu, o paskui žiūrėjau, kaip įsipaišys į XX amžiaus pradžios dvaro grafų kolekcijas. Ten grynai klasika, akademizmas, o mano – šių dienų stilius, be to, dar ir medžiaga skiriasi, ten aliejus, čia – akrilas“, – aiškino jis.
Niekam niekad nepataikauja
Rokiškiečio drobės išties yra didžiulis kontrastas buvusioms dvaro puošmenoms, jose vaizduojama nereprezentacinė XXI amžiaus eilinio žmogaus kasdienybė. Kartais gruboka, tiesmuka, tokia, kokią menininkas pamato, pajaučia ir per save perleidžia.
Pasak R.Gailiūno, kur ir kaip sukabinti drobes, sprendė ne jis, o vadybininkės pasamdyta architektė Ieva Cicėnaitė.
„Niekad nieko nedarau, kad specialiai pritraukčiau dėmesį, darau, kas patinka, einu savo keliu, o jei atsiranda žiūrovų, džiaugiuosi, kad pavyko“, – sakė kūrėjas.
Prierašai po nuotraukomis:
1. 2. 3. 4. 5. Senoviniai dvaro rūmų interjerai net tris vasaros mėnesius bus kitokie, į juos įsiterpė modernistinė R.Gailiūno tapyba – tai muziejui įnešė naujumo ir intrigos.
6. R.Gailiūnas džiaugėsi sulaukęs ne tik vietinių bičiulių, bet ir iš sostinės atvykusių draugų bei meno gerbėjų dėmesio.
7. Aktorius A.Sakalauskas, ant muziejaus tvoros išvydęs ryškų parodos plakatą, nesusilaikė nepapokštavęs.
8. R.Gailiūno drobė apie žurnalistus fotoreporterius.
Luko Barbier nuotraukos