Keturis kartus „Vasario 16“
Panevėžyje, Vasario 16-osios gat-vėje įsikūrusiame Kraštotyros muziejuje, Vasario 16-ąją buvo atidaryta fotomenininko Stanislovo Bagdonavičiaus vienos nuotraukos „Atgimimo ąžuoliuko sodinimas. Laisvės aikštė. Panevėžys, 1989 m. Vasario 16“ paroda.
Ši istorinė nuotrauka rodoma muziejaus vestibiulyje, fone fotografijos, kurios kamputyje irgi parašyta „Vasario 16“. Taigi ši data nuskamba net 4 kartus.
S.Bagdonavičius džiaugėsi, kad tai pirmoji šalyje vieno kūrinio paroda valdiškoje įstaigoje.
„Šią nuotrauką vadinu paveikslu. Jai – 33 metai, o katalikams tai itin gražus skaičius“, – intrigavo menininkas.
Ir išties, šis skaičius siejamas su Kristaus amžiumi.
S.Bagdonavičius ne kartą buvo užsiminęs turintis dar niekad nepublikuotų, viešai nerodytų nuotraukų iš Sąjūdžio ir Sausio 13-osios įvykių. Ši, užfiksavusi, kaip panevėžiečiai Laisvės aikštėje sodina Atgimimo vardu pavadintą ąžuoliuką, viena iš tokių.
Tikėjo – sodintas žiemą prigis
„Ūkininkai sakytų: „Bepročiai, kas gi žiemos vidury sodina medį?“ Iš tiesų žiema buvo nors ir besniegė, bet šalta. Tik tuo metu niekas nepagalvojo, prigis ar ne, žmonės buvo apimti euforijos, tikėjimo, laisvės troškimo. Viskas atrodė įmanoma“, – prisiminė S.Bagdonavičius.
Korespondentei nusistebėjus, kad tai netgi ne ąžuoliukas, o galima sakyti, beveik ąžuolas, S.Bagdonavičius patvirtino, kad iš tiesų medelis buvo geromis tvirtomis šaknimis.
„Faktai, detalės laikui einant pasimiršta, o ši pakylėta nuotaika nuotraukoje yra svarbiausia. Kai į ją žiūri, tarsi viskas vyko vakar, ir norisi kažko tokio... Pasitempti“, – tinkamą žodį rado pašnekovas.
Jo nuotraukoje vyrai žaliais raiščiais, sąjūdininkai, laiko ąžuoliuką, aplink stovi žmonės, tarp jų – tremtiniai, jaunuoliai ir vaikai.
„Šioje minioje – ir mitinguose mane nuolat stebėdavęs pilvotas aukštas vyras – aišku, kad saugumietis“, – aiškino pašnekovas.
Buvo ir raiteliai su žirgais
S.Bagdonavičius per parodos atidarymą papasakojo, kad su šeima peržiūrėjo ir kitus tos dienos negatyvus.
„Tik tuomet su žmona prisiminėme, pavyzdžiui, kad aikštėje buvo plokštelių parduotuvė... O dar įspūdingesnis momentas – į šventę žirgais atjoję trys raiteliai su Trispalvėmis. Deja, žmonių jūra juos šioje nuotraukoje užstoja“, – apgailestavo menininkas.
Susirinkusieji nuščiuvo: argi iš tikrųjų buvo raiteliai?
Fotografas tęsė, kad su laiku daug kas pasimiršta, bet nuotraukos – tų laikų dokumentas – nemeluoja.
„Dalyvavusiuosius laisvės kovoje tokie vaizdai sujaudina, nes tai – mūsų jaunystė, Sąjūdis, grįžimas į gražią vienybės dieną“, – kalbėjo.
Daugelį nuotraukoje matomų žmonių panevėžiečiai atpažino. Kai kurių nebėra gyvų.
O vieną bičiulį atpažinęs menininkas pats pakvietė į renginį.
„Negali būti!“ – nustebo tas. Bet tuoj pat pridūrė, kad iš tiesų su kitais sodino Atgimimo ąžuoliuką.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Panevėžio lopšelio-darželio „Gintarėlis“ mokytoja Asta Baikauskienė ir jos padėjėja Aldona Užusienienė su vaikais džiaugėsi lieknu ir tiesiu Atgimimo ąžuoliuku.
2. Atgimimo ąžuoliukas (nuotraukos centre) Laisvės aikštėje auga apsuptas kitų medžių.
L.Rušėnienės nuotraukos