Varpai – prie altoriaus
Panevėžio vyskupas Linas Vodopjanovas užvakar Panevėžio rajone, Ramygaloje, pašventino du naujutėlaičius varpus – Apaštalą Paulių ir Joną Krikštytoją.
Parapijiečiai ir svečiai galėjo ne tik iš arti pasigrožėti varpais, bet ir juos pačiupinėti. Tai itin magėjo jauniausiems šventės dalyviams. Mat varpai kol kas ranka pasiekiami – bažnyčioje, prie altoriaus.
Ant vieno iš varpų užrašyta, kad jis šlovina tikrąjį Dievą, žmones sukviečia, mirusius apverkia, šventes papuošia.
Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas Alfredas Puško korespondentei pasakojo, kad pamatyti varpus bažnyčios viduje – išskirtinė proga, nes vėliau jie bus užkelti į bokštą. Ten iki šiol vienišas kabėjo senasis varpas.
Tikimasi, kad visi trys varpai kartu suskambės birželio 24 dieną.
Žmonės, kurie norės juos pamatyti aukštai bokšte ir pajėgs į jį užlipti, galės užsisakyti ekskursijas.
500 metų jubiliejus
A.Puško paaiškino, kad varpai, kaip ir žmonės, turi savo vardus.
„Taip yra todėl, kad jų svarba – itin didelė. Jie yra fizinis Dievo balsas, kviečiantis į pamaldas“, – aiškino pašnekovas.
Ramygalos bažnyčios bokšte kabantis apie 1,5 tonos varpas anksčiau turėjo Margaritos (arba Margaretos) vardą ir priklausė vienai iš liuteronų bažnyčių Karaliaučiaus apskrityje.
Bet toji bažnyčia buvo sugriauta, per negandas nukentėjo ir varpas.
Kai jis atkeliavo į Ramygalą, buvo sutvirtintas ir pakrikštytas antru – Arkangelo Mykolo vardu.
„Šį varpą išliejo garsus meistras Heinrichas fon Švicheltas prieš 500 metų. Taigi šiemet jo jubiliejus, todėl du nauji varpai – dovana ta proga“, – šypsojosi klebonas.
Jis tęsė, kad anksčiau varpai buvo ne tik šventinami, bet ir krikštijami bei konsekruojami.
Sekmadieniais skambės visi trys
Kiekvienoje bažnyčioje turi būti bent jau 3 varpai. Tarsi būtų gyvi, jie turi kiekvienas savo toną ir savo skambesį, atlieka skirtingas funkcijas.
Didysis varpas kadaise skambindavo tris kartus per dieną ir kviesdavo maldai. Dabar jis paprastai skamba vidurdienį. Ramygalos bažnyčioje tai – Margarita-Arkangelas Mykolas.
Vidutinis varpas skamba likus pusvalandžiui ar 15 minučių iki pamaldų – kviečia tikinčiuosius į mišias. Ramygaliečiams apie pamaldas jau nuo šios vasaros primins 580 kilogramų sveriantis Apaštalo Pauliaus vardą turintis naujasis varpas.
Mažasis praneša, kad kažkas mirė. Kaimuose jis palydi laidojimo procesiją į kapines. Tai bus 250 kilogramų Jono Krikštytojo varpo funkcija. Na, o sekmadieniais visi trys skambės drauge.
Vieną varpą bažnyčiai dovanojo A.Puško, kitą – monsinjoras kunigas Povilas Miškinis.
A.Puško sakė, kad šių dviejų naujų varpų skambėjimas buvo užsakytas pagal Margaritos-Arkangelo Mykolo natą.
Vienas išsilydė, kitas skilo
A.Puško papasakojo Ramygalos bažnyčios varpų istoriją.
Kadaise bokšte buvę taip pat 3 varpai: Kondrotas, Jonas ir Petras. Pagal legendą, vienas – Kondrotas – nuskendęs upėje. Likusieji du skambėdavę tokia melodija: „Jonai, Petrai, Kondrotas nuskendo... Petrai, Jonai, Kondrotas nuskendo...“
Bet klebonas šypsojosi, kad šalyje daug tokių legendų apie nuskendusius varpus, tad greičiausiai viskas vykę daug proziškiau. Jo manymu, varpą greičiausiai pagrobė mūsų šalį puldinėję švedai.
Per Antrąjį pasaulinį karą rusams apšaudant bokštą kilo gaisras. Per šią nelaimę ramygaliečiai neteko abiejų varpų. Jonas, manoma, išsilydė nuo karščio, o Petras krito žemėn ir sudužo.
Šį skilusį varpą naktį kažkas pavogė. Ilgapirštis taip ir nebuvo rastas.
Kur kas linksmiau suskambo
Po karo ramygaliečiai sulaukė mūsų jau minėtos Margaritos-Arkangelo Mykolo iš Karaliaučiaus. Parapijiečiai patys pagamino jį laikančią konstrukciją, patys užkėlė į bažnyčios bokštą.
A.Puško pasakojo, kad dabar užsakant naujus varpus buvo sutvarkyta ir juos laikanti konstrukcija, ir restauruotas istorinis senasis varpas. Mat jo liežuvis buvo pagamintas iš per kieto metalo ir kenkė varpui.
„Mes pakeitėme minkštesnio metalo liežuviu. Iki tol garsas buvo duslus, o sutvarkius gan linksmai skamba“, – lygino.
Klebonas sakė, kad Margarita-
Arkangelas Mykolas yra trečias pagal senumą varpas Lietuvoje. Jo žiniomis, pasaulyje yra išlikę tik du jį išliejusio meistro varpai. Antrasis – Lenkijoje.
Naujuosius varpus iš vario ir cinko pagamino pasaulyje garsi Jano Helčinskio liejykla. Neseniai ji išliejo net 50 tonų varpą milžiną.
Naujuosius varpus atvežus į Ramygalą, pats klebonas su kitais vyrais juos gabeno į bažnyčios vidų.
Naujieji varpai kol kas šviesūs, o senasis – pilkas. A.Puško paaiškino, kad taip nutiko, nes metalas ilgainiui keičia spalvą.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Šventės pradžios nekantriai laukė pilna Ramygalos Šv. Jono Krikštytojo bažnyčia.
2. Ypatingo dėmesio sulaukė A.Puško motina.
3. Parapijiečiai apžiūrėjo naujus varpus, prie jų fotografavosi.
A.Švelnos nuotraukos