Gydytoja, pilotė ir tapytoja
Biržų krašto muziejuje „Sėla“ atidarius tradicinę tautodailininkų parodą, daug kas pastebėjo, kad pandeminė pertrauka menininkams turėjo ir geros įtakos: sėdint namuose gimė įdomių kūrybinių minčių, netikėtų sprendimų išbandyti save kituose amplua.
Tikrai ne vienam tapo siurprizu gydytojos ir pilotės Editos Braždžiuvienės talentas tapyti.
Ir pati medikė išsitarė patyrusi keistų sutapimų. Kaip ji išsiaiškino vėliau, kartu su Biržų tautodailininkų vadovu tapytoju Kęstučiu Preidžiumi, abu nesusitarę ir apie tai nežinodami, tuo pačiu metu tapė tą patį namą.
E.Braždžiuvienei patiko ornitologo Elmaro Duderio gamtos fotografijos. Paprašiusi leidimo, ji ūsuotąją zylę ir drugelius nutapė iš ornitologo fotografijų ir pasiūlė tautodailininkų parodai.
Ir tvoras Švedijoje dažė, ir parodas rengė
Viena biržiečių šeima neseniai įsigijo namą kartu su joje buvusiais grafiniais piešiniais. Juose pavaizduota Pabiržės ir Nemunėlio Radviliškio bažnyčia, medžių alėja. Darbai – originalūs, jų autorius – Antanas Ramašauskas.
Šeimai labai rūpėjo susipažinti su netikėtai įsigytų darbų autoriumi. Ir štai galimybė atsirado. A.Ramašausko darbai eksponuojami tautodailininkų parodoje. Ne tik paveikslai, bet ir drožiniai.
A.Ramašauskas pasakojo baigęs Klaipėdos meno mokyklą, studijavo Sankt Peterburgo liaudies menų universitete, bet jo nebaigė.
Jam teko ir Švedijoje dažyti tvoras. Karlskronos mieste atsirado galimybė surengti parodą, tai ir surengė. Jo darbai buvo eksponuojami ir Joniškio sinagogoje. O dabar menininkas svajoja surengti personalinę parodą Biržuose. Jam labiausiai prie širdies architektūrinė tematika tapyboje.
Vienas kūrinys, bet svarbus
Net keista, kaip vienas žmogus gali tiek daug aprėpti. Didžiulį pienininkystės ūkį valdanti Vaidutė Stankevičienė randa laiko palinkti prie siuvinėjimo.
Ji tik apgailestavo, kad šiai tautodailininkų parodai galėjo išsiuvinėti tik vieną darbą.
Artimiausiu metu Biržų tautodailininkų gretas papildys Eugenijos ir Rimanto Gaidukų šeima. E.Gaidukienė biržiečiams pažįstama kaip paslaugi farmacininkė. Parodoje ji eksponuoja pačios tapytus peizažus, o vyras stalius nustebino išskirtiniais medžio darbais.
E.Gaidukienė neslėpė, kad ją išjudino karantinas. Vaikystėje mėgusi piešti, moteris pradėjo tapyti.
Pasveikinti tėvų į parodos atidarymą atvažiavo sūnus Paulius ir duktė Rugilė. Rugilę Audenienę daug kas pažįsta kaip rašytoją, parašiusią didelio populiarumo sulaukusį romaną „Vojaĝo“.
Eglė iš šiaudelių – karalienė
Tradicinių amatų meistrės Zitos Kumpelienės eglė iš šiaudelių – tikra parodos karalienė. Ši eglė prieš Kalėdas buvo pastatyta Vabalninko Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčioje ir puošė ją visą šventinį laikotarpį. Dabar eglė atkeliavo į Biržų pilį.
Įvairius rankdarbius išbandžiusi Stanislava Grigaravičienė pasakojo, kas pandeminiu laikotarpiu suvienijo kelias rankdarbių mėgėjas.
Papuošalų kūrėja, mezgėja S.Grigaravičienė, išskirtinius papuošalus kurianti Loreta Kujelienė, rankdarbių mėgėjas asociacijoje „Fantazijų skrynia“ suvienijusi Banga Joneliūkštienė bei Genovaitė Maslakauskienė, Laima Aukštuolienė pandeminiu laikotarpiu ėmė dekoruoti albumus.
Juostą mezgė dvejus metus
Parodoje eksponuojami 37 autorių 216 darbų.
Dar prieš pandemiją vykusioje parodoje Biržų krašto muziejaus „Sėla“ direktoriaus pavaduotoja Edita Lansbergienė tautodailininkams davė užduotį: numegzti visus tautodailininkus siejančią juostą. Apie tai parodos dalyviai jau buvo spėję ir pamiršti. Tačiau labai nustebo, kai E.Lansbergienė į rankas paėmė į didžiulį kamuolį suvyniotą mezginį ir pasiūlė juo apjuosti parodos dalyvius. Juosta sustojo ties svečiais – parodon atvykusiais kupiškėnais. E.Lansbergienė jiems ir įteikė virbalus su dar nebaigtu mezginiu. Simbolinį ryšį tarp tautodailininkų tęsti dabar teks jiems.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Antano Ramašausko darbai buvo eksponuoti ir Švedijoje.
2. Dvejus metus megzta juosta sustojo ties kupiškėnais. Jie ir tęs šį simbolinį mezginį, vienijantį visus tautodailininkus.
3. Kęstučio Preidžiaus natiurmortas be pavadinimo.
4. Loretos Kujelienės papuošalai itin domino moteris.
5. Romos Jakutienės lėlės – išskirtinės.
6. Vydo Vareikos drožti šaukštai traukė akis ažūru.
7. Vytauto Laisono paveikslas „Paežerėje“.
E.Mikelionienės nuotraukos