Menas paryškina ir kitus talentus
Panevėžio dailės galerijos keramikos paviljonas užpraėjusią savaitę buvo atiduotas jaunimui, čia vyko Dailės mokyklos baigiamųjų darbų gynimai. Moksleivių ekspozicija meno gerbėjus džiugino drąsa, polėkiu, idėjų gausa ir puikiu techniniu atlikimu. Geriausieji kūriniai papildys mokyklos aukso fondą.
Ketverius metus mokęsi piešimo, tapybos, grafikos bei grafinio dizaino, dabar mokiniai demonstravo savo kūrybinius pasiekimus.
Diplominius darbus gynėsi 39 mokyklos auklėtiniai, lygiai tiek kūrinių buvo išstatyta ir ekspozicijoje.
„Taip jau yra, kad kūrybingi vaikai dažnai turi ne po vieną talentą: būna gabūs muzikai, literatūrai, tiksliesiems mokslams. Ne vienas yra ir įvairių olimpiadų dalyvis“, – apie auklėtinius sakė piešimo mokytoja Jolanta Rudokienė.
Parodė Kirkės galias
Pirmieji darbus gynėsi tapybos specializaciją pasirinkę mokiniai, jų kūriniai sudarė didžiąją ekspozicijos dalį.
Juozo Miltinio gimnazijoje besimokanti Vakarė Kopcaitė pristatė drobę „Kirkė“.
„Pavaizdavau deivę iš graikų mitologijos, apie ją skaičiau knygą. Deivė gyveno visokios augmenijos pilnoje saloje, pažino žolių stebuklingas galias. Įsiminė epizodas, kur deivė, jūreivius pagirdžiusi žolelių nuoviru, juos paverčia kiaulėmis. Nutapiau, kaip ji žmonių galvomis maitina savo augalus“, – taip moksleivė pristatė savo kūrinį.
Dar pridūrė, kad ne iš karto viskas pavyko kaip buvo sumaniusi, ne kartą eskizus perpiešė.
Reikia cheminių reakcijų
Deimantė Juknevičiūtė iš Juozo Balčikonio gimnazijos savo diplominį darbą pavadino „Proveržiu“. Jame matyti chemijos laboratorija ir eksperimentus atliekanti mergina, labai panaši į paveikslo autorę.
„Nevadinčiau to autoportretu, bet kūrinys tikrai atspindi mano individualybę“, – šypsojosi diplomantė.
Ji pasakojo, kad kūrinio idėja gimė besiruošiant chemijos olimpiadai, tada ir sumanė piešinyje sujungti mokslą ir meną – sritis, kurios ją domina.
Dar ir žymaus kubisto Žoržo Brako citatą pridėjo: „Menas skirtas tam, kad jaudintų, o mokslas ramina.“
D.Juknevičiūtė nuolat dalyvauja net 5 skirtingų mokyklinių dalykų olimpiadose ir laimi pirmąsias ar antrąsias vietas. Šiuo metu ji prioritetus skiria chemijai.
„Pavaizdavau, kad mergina chemikalais aplieja savo plaukus. Čia žiūrovui žinia, jog galbūt gyvenime reikia nebijoti rizikuoti, sukelti savitą cheminę reakciją, kurios metu gali gautis netikėčiausių dalykų. Žiūrėkite, čia moksleivė dar pridūrė, jog šioji drobė yra jos sielos atspindys – ne išorė, o vidinis pasaulis.
„Man patinka visi tikslieji mokslai: chemija, fizika, matematika, bet dailė irgi labai svarbi. Besimokydama dailės išmokau tikslumo, kruopštumo ir net komunikabilumo“, – paaiškino ji.
Rūpėjo, ką žiūrovai įžiūrės
Savo kūriniu „Bermudų ratas“ Julija Daugytė nustebino mokytojus ir save. Į realizmą linkusi mergina baigiamąjį darbą nutapė visai kitokį – ryškų ir pilną abstrakcijų.
„Esu emocijų žmogus, nesistengiu realizuoti gilesnės minties, tad štai čia išsiliejau. Norėjau pavaizduoti chaosą, o pavyko toks laisvas skrydis, spalvų liejimasis. Svarbiausia, kad man tai buvo labai malonus procesas – savo energiją galėjau paversti realybe“, – labai nuotaikingai kalbėjo Juozo Balčikonio gimnazijos auklėtinė.
Šimtu procentų – su daile
Dekoratyvumu ir drąsiais potėpiais akį traukiančio ryškiai geltono paveikslo kūrėja Andrėja Žilytė, Kazimiero Paltaroko gimnazijos moksleivė, nedaugžodžiavo.
„Paveiksle yra tai, kas pavadinime: „Žmogus, valgantis žuvį“. Neturėjau mintyje konkrečių dalykų, man buvo įdomu, kaip kūrinį supras kiti, kaip reaguos ir ką įžiūrės“, – kalbėjo moksleivė.
Pedagogai ją įvardijo kaip vieną perspektyviausių mokinių, o ir pati A.Žilytė patikino, jog jos ateitis šimtu procentų bus susieta su daile.
Ieva Kavaliauskaitė komisijai pasakojo apie paveikslo „Žiūriu į tave“ kūrimą.
Į žiūrovą akis įbedusiai mergaitei už nugaros matyti išdidintas mūsų planetos žemėlapis. Žalsvi ir melsvi tonai tarsi skleidžia ramybę, asocijuojasi su vandens ar laiko tėkme. Autorė gi sakė norėjusi pavaizduoti savo svajones ir troškimus, vidines būsenas.
„Dar mėgstu šokti, kuriu filmus ir papuošalus, šiemet ir tiems pomėgiams skirsiu daugiau laiko“, – sakė moksleivė.
Prigalvojo visokių padarų
Pristatydamas tik juodos ir baltos spalvų drobę „Bahanaro drakonas“, penkiolikmetis Augustas Fiodorovas rodė knygą, lėmusią jo diplominį kūrinį.
Knygą parašė ir išleido jis pats. Ten yra minimas ir Bahanaro drakonas, autoriaus išgalvotas personažas.
„Rašyti pradėjau 9 metų iš neturėjimo ką veikti. Rašiau keistas pasakas. Mama pasiūlė parašyti ką nors apie gyvūnus, tada ir parašiau trumpų vaizdelių apie visokius išgalvotus padarus, dangaus muses ir kitokius magiškus gyvius. Ir, aišku, juos nupiešiau“, – linksmai pasakojo jaunasis tapytojas.
Tėvai išleido sūnaus parašytą ir iliustruotą knygelę.
Tada jis mokėsi Velžio gimnazijoje. Dailės mokyklos nelankė, bet pedagogai įžvelgė talentą ir nukreipė mokytis menų.
„Šita knyga man buvo bilietas į Dailės mokyklą“, – neslepia.
Dabar jis yra Juozo Balčikonio gimnazijos auklėtinis.
Šiemet jis ketino pereiti į Muzikos mokyklą, nes svajoja išmokti groti gitara.
„Einu mokyklos koridoriais ir matau, kaip čia gražu. Ne, galvoju, niekur neisiu, menai yra gerai“, – sako pakeitęs sprendimą.
Tikslinėje grupėje jis ruošis menų studijoms.
Išbandymai ne visiems kenkė
Panevėžio dailės mokyklos direktorius Vytautas Tallat-Kelpša apgailestavo, kad šiųmetiniai diplomantai menų mokslus krimto gan sudėtingomis sąlygomis, turėjo ištverti net du karantinus ir nuotolinį mokymąsi.
Ne visi atlaikė, buvo nubyrėjusių, liko tik ištvermingiausieji. Štai iš grafinio dizaino klasės liko tik vienas mokinys.
„Vaikams buvo mažiau praktikų ir dėl to tikrai sunkiau, bet rezultatų lygis, palyginti su kitų miestų dailės mokyklomis, mūsų auklėtinių labai išsiskiria kūrybiškumu ir aukšta atlikimo technika“, – savuosius gyrė vadovas.
Darbų gynimosi dieną komisija išrinko stipriausius autorius. Jų diplominiai darbai įeis į mokyklos aukso fondą, bus eksponuojami įvairiose miesto bei šalies erdvėse, keliaus ir į užsienį.
Taigi šiemet Dailės mokyklos aukso fondą papildys Joanos Kakanytės, Augusto Fiodorovo, Miglės Tvarkūnaitės, Augustinos Macytės, Andrėjos Žilytės, Augustės Skaržauskaitės, Kamilės Dagytės, Deimantės Juknevičiūtės ir Domanto Šimo kūriniai.
Prierašai po nuotraukomis:
1. D.Juknevičiūtės kūrinyje „Proveržis“ atsispindi jos pomėgis chemijai.
2. A.Žilytę, nupiešusią paveikslą „Žmogus, valgantis žuvį“, pedagogai vadina viena perspektyviausių diplomančių.
3. Kūrybingoji Karolina Latvėnaitė prie menų prisiderino ir išvaizda.
4. V.Kopcaitė diplominiam darbui „Kirkė“ įkvėpimo sėmėsi iš graikų mitologijos.
5. J.Daugytės fantazijos ir emocijos kūrinyje „Bermudų ratas“ išsiliejo ryškiomis spalvomis.
6. A.Fiodorovas į diplominio darbo „Bahanaro drakonas“ gynimą atsinešė ir paties išleistą knygą.
G.Kudirkienės ir D.Rudokienės nuotraukos