Helovinas įprastai yra švenčiamas naktį iš spalio 31 dienos į lapkričio 1 dieną, o Vėlinės, mirusiųjų atminimo ir pagerbimo diena, minima lapkričio 2 dieną. Tad, jei susidomėjote, aptarkime kiekvieną iš šių švenčių bei tai, kaip joms tinkamai pasiruošti.
Kaip atsirado Vėlinės?
Ne paslaptis, jog Lietuva buvo pakrikštyta tik XIV amžiuje, o Žemaitija dar vėliau - XV amžiuje, tad iki tol čia vyravo pagonybė. Nepaisant to, net ir pagonybės metu Lietuva turėjo Vėlinių šventės atitikmenį – Ilges. Ilgėmis yra vadinama mirusiesiems pagerbti skirta senovės lietuvių šventė. Vykdomų apeigų metu būdavo aukojami gyvūnai bei kepama duona mirusiesiems. Priklausomai nuo to, kuriame Lietuvos regione buvo švenčiamos Ilgės, ši šventė gali būti apibūdinama skirtingai. Vienur maistas mirusiųjų vėlėms būdavo padedamas po suolais, stalais ar namų kertėse, tuo tarpu kitur – maistas būdavo nunešamas ant kapų. Na, o Lietuvai apsikrikštijus, Ilges pakeitė Vėlinės.
Iš kur kilęs Helovinas?
Nors daugelis mano, jog Helovinas – amerikietiška tradicija, iš tiesų tai pagoniška keltų šventė. Tokiu būdu būdavo paminima vasaros pabaiga, derlingojo sezono pabaiga ir žiemos pradžia. Keltai tikėjo, jog būtent šią naktį, iš spalio 31 dienos į lapkričio 1 dieną, mirusiųjų dvasios grįždavo į mūsų pasaulį. Būtent dėl to atsirado tradicija dėvėti įvairias kaukes, kurios dvasioms neleistų atpažinti žmonių. Net ir dabar Airijoje ši diena yra išlikusi Nacionaline švente.
Tačiau gali kilti klausimas – jei Helovinas yra kilęs iš Airijos ir Škotijos, kodėl daugelis žmonių jį sieja su JAV? Amerikoje Helovinas išplito dėl to, nes čia šią šventę atvežė pirmieji kolonistai, persikėlę iš Britų salyno, kadangi tuo metu Anglija buvo užkariavusi Airiją ir Škotiją. Nuo to laiko Helovino tradicija ėmė vis labiau populiarėti. Kiekvienais metais šią šventę švenčia vis daugiau žmonių, nuo pačių mažiausių iki vyriausių.
Kaip pasigaminti Vėlinių puokštes?
Vėlinių dieną žmonės prisimena mirusiuosius ir aplanko jų kapus, ant jų atnešdami gėlių bei uždegdami žvakutę. Nors daugelis tam renkasi dirbtinių gėlių puokštes, tačiau turėkite omenyje, jog Vėlinių puokštes galima pasigaminti ir patiems – tokiu būdu prisidėsite prie tvarumo, o taip pat ir sutaupysite nemažai pinigų. Joms kurti galite naudoti lapuočių ar spygliuočių šakeles, rudenį žydinčius augalus, pavyzdžiui, hortenzijas ar šilokus, džiovintus augalus ar tokius miško radinius kaip kankorėžius, giles ar kaštonus. Nebijokite eksperimentuoti, derindami įvairius augalus, skirtingas jų tekstūras ir spalvas, nesunkiai sukursite estetiškai atrodančią Vėlinių puokštę. Na, o jei norite pasirūpinti kapų žvakėmis, didelį jų asortimentą geru kainos bei kokybės santykiu rasite, užsukę į šią nuorodą - https://pigu.lt/lt/veliniu-kapu-zvakes.
Kaip pasiruošti Helovinui?
Jei šiemet nuspręsite ir jūs švęsti Heloviną, turėkite omenyje, jog jis reikalauja tam tikro pasiruošimo. Visų pirmiausia, nuo ko rekomenduojama pradėti – Helovino kostiumai. Pagalvokite, į kokį personažą norėtumėte įsikūnyti. Kostiumų pasirinkimas yra labai platus – nuo baisių būtybių, raganų ar giltinių, iki žaismingų elfų ar piratų. Kiekvienas nesunkiai išsirinks tokią aprangą, kuri geriausiai atitiks jo asmenybę. Įsigiję Helovino kostiumą, pasirūpinkite namų dekoracijomis. Tam galite naudoti moliūgus, netikrus voratinklius, žvakes, dirbtinį kraują ar kita. Būtent moliūgai neretai tampa pagrindiniais dekoro akcentais, o jų skobimas – smagia veikla, kuri suartina visus šeimos narius.
Taigi, tikimės, jog šiame straipsnyje sužinojote naujos informacijos apie Vėlines bei Helovino šventę. Nepamirškite puoselėti senųjų lietuvių tradicijų ir Vėlinių dieną prisiminti artimuosius, kurie jau išėjo, o taip pat nebijokite išbandyti ir kažką naujo, pavyzdžiui, surenkite Helovino vakarėlį su šeima ar draugais.
SKL291