Paroda jau be gėlininko
Panevėžio Gabrielės Petkevičaitės-Bitės bibliotekoje vasara buvo tradiciškai išlydėta gražiausiais kardelių ir jurginų žiedais.
To grožio autoriai ir gėlininkai – daugiausia iš Panevėžio regiono, bet buvo atvykusių ir iš kito Lietuvos galo.
Garbingiausioje vietoje, pačiame centre, į kurią pirmiausia nukrypsta atėjusiųjų parodų erdvėn akys, išeksponuoti garsiausio mūsų krašto kardelių augintojo ir selekcininko Alfonso Žobako žiedai.
Juos, deja, šiemet augino ir puoselėjo jau nebe pats selekcininkas, o jo šeimos nariai.
Gydytojas epidemiologas A.Žobakas mirė šių metų sausį.
Aistra nuo Sąjūdžio laikų
Gausiai susirinkusiems žiūrovams bibliotekos darbuotoja papasakojo gėlių parodos istoriją.
Kardelius auginęs A.Žobakas kiekvieną rudenį į biblioteką atnešdavo gražiausius žiedus iš savo daržo. Užsukę lankytojai net aikčiojo grožėdamiesi puokštėmis. Taip gimė mintis surengti kardelių parodą.
Pirmoji kardelių paroda bibliotekoje įvyko 2009 metais, žiedų kasmet daugėjo, buvo pakviesti ir kiti kardelių augintojai, vėliau prisijungė ir auginantys jurginus. Vienu metu bibliotekoje vyko net tarptautinė kardelių paroda, savo išvestą grožį čia rodė ir latviai.
Dabartinė ekspozicija – jau 14-oji. Pirmą kartą į ją atvyko ir eksponatų atvežė Vilniaus universiteto Šiaulių botanikos sodo darbuotojai
Mylimiausi – balti žiedai, o išskirtinis – mėlynas
Nuo A.Žobako kardelių auginimu užsikrėtęs panevėžietis pedagogas Leonas Adomavičius jau irgi yra nuolatinis parodos dalyvis.
„Azartas pagavo seniai, kai su Alfonsu buvome pirmojoje Sąjūdžio taryboje. Pasibaigus naktiniams pasišnekėjimams grįždavome abu namo, pakeliui jis man nuolat pasakojo, kokie amerikiečių, kokie kanadiečių kardeliai. Pasižiūri ir iš tiesų matai stebuklą. Alfonso išauginti labai skyrėsi nuo parduotuvėse platinamų olandiškų veislių“, – prisiminė jis.
Pabandė ir pats auginti, iš A.Žobako gavo ukrainiečių, čekų, latvių, estų, rusų augintojų adresų, ėmė susirašinėti, keistis svogūnėliais.
„Alfonsas daugiausia pats selekcija užsiėmė, pabandžiau, man nepavyko, ėmiau auginti kitų sukurtas rinktines veisles“, – kalbėjo gėlininkas.
Jo mylimiausi – balti kardeliai, nors į parodą atvežė ir įspūdingų sodrių spalvų žiedų, tarp jų ir retenybę – mėlyno atspalvio kardelį.
Atskrido iš Vokietijos
Į parodą specialiai iš Vokietijos atskrido A.Žobako sūnus Tadas.
Informacinių technologijų specialistas svetur gyvena jau 20 metų.
„Oi ne, aš kardelių neauginu, tik atstovauju šeimai“, – stovėdamas šalia tėčio išvestų veislių aiškino vyras.
T.Žobakas sakė, kad tėvui mirus šį pavasarį jo kardelius susodino bei prižiūrėjo brolienė ir mama.
„Gėlininku netapau, bet su gėlėmis buvau susijęs nuo mažens. Kai tėtis pradėjo gėlėmis užsiiminėti, savanoriškai, o kartais ir nelabai savanoriškai į tą reikalą buvau įtrauktas. Iki šiol atsimenu gėlių spalvų kodus“, – paaiškina.
Vokietijoje aplink šeimos namus žemės yra, bandė tulpes auginti, bet jos skurdo, o kardelių nė nebandė. Pasak T.Žobako, ten kardeliais mažai kas užsiiminėja, tokių parodų, kaip čia, nerengia.
Sodino tik vyro išvestas veisles
„Šiek tiek perėmiau vyro veiklą, bet nekruopščiai, tik dėl jo atminimo“, – patikino Regina Žobakienė.
Moteris sakė, kad pasinerti į užsiėmimą, kuriuo vyras gyveno daug metų, jai tiesiog nėra jėgų.
Ištraukusi iš rankinės parodė A.Žobako gėlininkystės užrašus, nubraižytus tikslius svogūnėlių sodinimo planus. Ji tais planais jau nesivadovavo, nesodino visos svogūnėlių kolekcijos, abi su marčia į žemę sukišo tik vyro išvestąsias veisles, jos dabar ir eksponuojamos.
„Vyras augindavo po 600 veislių, dabar suskaičiavom 104“, – atsidūsta, kad ir tiek buvę sunku užauginti, nes gumbelius nuėdė kenkėjai.
Kad kardelių svogūnėliai nenueitų veltui, moteris juos išdovanojo A.Žobako draugams gėlininkams, išsiuntinėjo paštu.
Panevėžyje su šeima gyvenantis sūnus Regimantas aistros gėlėms nejaučia.
„Žinot, jaunimui nereikia nei burokų, nei salotų lysvių, ką jau kalbėti apie gėles. Man liepia geriau eiti pasivaikščioti“, – atlaidžiai šypsojosi R.Žobakienė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. L.Adomavičius (priekyje) kolegoms gėlininkams ir žiūrovams priminė, kaip, A.Žobako pastūmėtas, tapo aistringu kardelių augintoju.
2. Parodai atvežusi įspūdingiausias vyro išvestas veisles R.Žobakienė džiaugėsi, kad į parodą iš Vokietijos atskrido ir sūnus T.Žobakas.
3. Retus mėlynuosius kardelius užaugino L.Adomavičius.
4. ir 5. Kardelių augintojai iš įvairių rajonų šiemet į Panevėžį suvežė gražiausius, vasaros kaitrą atlaikiusius ir Baltijos kelio dienai pražydusius žiedus.
A.Švelnos nuotraukos