Duomenų analitikai
Jeigu mėgstate skaičius, duomenis ir technologijas – ateitis jums – labai šviesi. Per ateinančius 10 metų smarkiai išaugs duomenų analitikų poreikis. Mokslininkai skaičiuoja, kad jų reikės per 10 procentų daugiau nei dabar. Taip yra todėl, kad įmonės generuoja vis daugiau duomenų, tad reikia žmonių, kurie galėtų juos analizuoti. Būtent duomenų analitikų pateikta informacija leidžia įmonėms suprasti klientų poreikius, elgseną ir priimti sprendimus, kurie padidins pardavimus ar pagerins rinkodaros kampanijas. Tiesa, ši sritis reikalauja įvairiausių įgūdžių – ne tik techninių, bet ir komunikacijos. Mat duomenų analitikai glaudžiai bendradarbiauja su komandų vadovais ir padeda jiems suprasti verslo poreikius, iššūkius ar net priimti sprendimus. Duomenų analitikai gali toliau mokytis, augti ir tapti duomenų mokslininkais, inžinieriais ir panašiai.
Dirbtinio intelekto specialistai
Jeigu jus žavi naujausios technologijos ir inovacijos, vertėtų apsvarstyti darbą dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi srityse. Ekspertai prognozuoja, kad čia dirbančių žmonių poreikis per artimiausius dešimt metų augs per 15 procentų. Tai siejama su tuo, kad dirbtiniam intelektui tobulėjant, jis ima vis labiau keisti tai, kaip mes gyvename ir dirbame. Ši technologija jau dabar naudojama sveikatos priežiūros sistemoje, finansų sektoriuje, transporto srityje, norint automatizuoti įvairias užduotis, didinti produktyvumą ir taip toliau. Realu, kad netolimoje ateityje dirbtinį intelektą specialistai naudos ir kitose srityse. Tad natūralu, kad augs ir su juo galinčių dirbti specialistų poreikis.
Šios profesijos atstovams reikia ne tik gerai suprasti techninius dirbtinio intelekto aspektus, bet ir būti kūrybiškiems, mat dirbtinio intelekto ir mašininio mokymosi sritys reikalauja netipinių sprendimo ieškojimo.
Anot ekspertų, tokie specialistai per artimiausius dešimt metų galės dirbti įvairiausius darbus – pavyzdžiui, programinės sistemos ar mobiliųjų programėlių kūrėjais. Kibernetinės saugos specialistai Kuo didesnę dalį technologijos užima mūsų gyvenime, tuo didesnis pavojus jose gali slypėti. Juk virtuali erdvė šiandien jau nebėra vien komunikacijos priemonė. Vyriausybėms ir valstybinėms institucijoms vis dažniau tenka atlaikyti kibernetines atakas, kurios jau tapo ir hibridinio karo dalimi. Kibernetinė erdvė gali būti nesaugi ir individualiems vartotojams – jie gali lengvai pasigauti virusus ir netekti savo duomenų ar tapti kitų aferų aukomis. Būtent dėl to mokslininkai prognozuoja, kad kibernetinių specialistų, galinčių mus apsaugoti nuo galimų grėsmių, poreikis per artimiausius 10 metų ūgtels daugiau nei trečdaliu. Šie specialistai atsakingi už kompiuterinių sistemų, tinklų, interneto, jautrios informacijos apsaugą, taip pat vagysčių ir kitų nusikaltimų prevenciją. Tad jie turi būti tikri technologijų fanatikai ir sekti visas skaitmeninės erdvės naujienas, jei nori efektyviai užtikrinti kibernetinę saugą.
Slaugytojai
Vis tik ne visos perspektyviausios ateities specialybės susijusios su technologijos. Visuomenei senstant, augs poreikis slaugyti savo artimuosius ir draugus, taigi reikės vis daugiau profesionalų slaugytojų, galinčių pasirūpinti vyresniais žmonėmis. Ne paslaptis, kad slaugytojų ir medikų trūksta jau dabar, o senstančių ir sunkiai sergančių žmonių nemažėja. Tad ekspertai skaičiuoja, kad per artimiausią dešimtmetį slaugytojų poreikis išaugs net 34 procentais. Slaugytojų reikia ne tik senelių ar pacientų namuose, bet ir ligoninėse, mokyklose, kariuomenėje bei kitose įstaigose.
Slaugytojų studijas turėtų rinktis žmonės, kurie jaučia pilnatvę rūpindamiesi kitais. Vis tik šie specialistai turi būti pasiruošę rūpintis įvairiausiomis ligomis sergančiais senjorais ir ne tik, tad neužtenka tik baigti studijas – privalu nuolat atnaujinti žinias. Jų įgauti padeda įvairūs sertifikuoti seminarai ir mokymai specialistams, kuriuos organizuoja https://sidabra.lt/.
Santechnikai ir elektrikai
Skaičiuojama, kad žmonių skaičius Žemėje per dešimtmetį priartės prie 9 milijardų. Tai reiškia, kad išdygs daug naujų gyvenamųjų namų ir kitos paskirties pastatų. O be ko statybų baigti neįmanoma? Elektros ir santechnikos mazgų. Be to, reikia nepamiršti ir augančios saulės elektrinių rinkos, kuriai taip pat reikia vis daugiau kvalifikuotų specialistų. Todėl ekspertai prognozuoja, kad ateityje beveik santechnikų ir elektrikų paklausa augs maždaug 4 procentais. Šie darbai yra itin gerai apmokami, tačiau dirbti juos nėra lengva, mat tiek santechnikai, tiek elektrikai turi turėti itin daug žinių ir įgūdžių.
Psichikos sveikatos specialistai
Pagaliau vis daugiau žmonių atsikrato stigmos, kurią ilgus metus juos stabdė nuo apsilankymo psichikos sveikatos specialistų kabinete. Tačiau – tai ne vienintelė priežastis, kodėl žmonės vis dažniau kreipiasi pagalbos. Psichikos sveikatos ekspertai pastebi, kad nemaža dalis žmonių jaučia daug nerimo dėl COVID pandemijos pasekmių, karų ir ekonominių nuosmukių, tad jų kabinetai vis labiau pildosi. Šių specialistų negali pakeisti niekas – nei robotai, nei dirbtinis intelektas. Tad psichologų, psichiatrų ir psichoterapeutų poreikis tik augs. Mokslininkai prognozuoja, kad per artimiausius 10 metų jų reikės maždaug 22 procentais daugiau. Psichikos sveikatos sritis siūlo daug įvairiausių krypčių – žmonės gali rinktis psichiatrijos ar psichologijos studijas, taip pat tobulintis pasirinktoje psichoterapijos srityje. Vėliau tokie žmonės gali dirbti ligoninėse, poliklinikose, kariuomenėje ar užsiimti privačia praktika.
Veterinarai
Žmonės myli gyvūnus ir mielai priima juos į savo namus – ir tai niekada nepasikeis. Daugeliui augintinių šeimininkų jų keturkojai yra ne tik gyvūnai, bet ir šeimos dalis, tad jie pasiruošę išleisti net ir tūkstančius eurų, kad tik jiems viskas būtų gerai. O tai – puiki žinia tiems, kurie myli gyvūnus ir nori jiems padėti. Ekspertai prognozuoja, kad per ateinantį dešimtmetį veterinarų paklausa išaugs maždaug penktadaliu. Kartu su paklausa turėtų augti ir jų darbo užmokestis. Veterinarijos studijas baigę žmonės gali dirbti ne tik su naminiais gyvūnais, bet ir gyvuliais – darbuotis tiek veterinarijos klinikose, tiek ūkiuose.
SKL 284