Prisisegė ir ukrainietiškus kaspinus
Gegužės viduryje Miežiškius tradiciškai sudrebino Panevėžio rajono folkloro festivalis „Par šilalį jojo“.
Į gražiausią miestelio vietą, Angelų slėnį ant Nevėžio kranto, suvažiavo net 11 grojančių, šokančių ir dainuojančių kolektyvų.
Baltavo nuometai ir siuvinėtos drobinės palaidinės, plaikstėsi ryškiai languoti austiniai aukštaitiški sijonai, vyrų skriblius puošė tautinių spalvų juostelės.
Toje didžiulėje liaudies tradicijas palaikančių ir puoselėjančių festivalio dalyvių minioje šmėsčiojo ir jauni veidai: kietai kasas susipynusios ir žolynų vainikais pasidabinusios paauglės.
Tarp lietuviškų apdarų išsiskyrė ir ukrainietiški motyvai: mėlynais ir geltonais kutais papuošta armonika, prie mergaičių vainikėlių Ukrainos vėliavos spalvų prikabinti kaspinai.
Miežiškių kultūros centro vadovė Birutė Titienė sakė, jog ukrainiečių dalyvių festivalyje nebuvo, bet palaikymas tai šaliai tikrai buvo stiprus.
Patys koncertavo ir patys žiūrovais buvo
Festivalis tęsėsi netrumpai, tad dalyviai pasirūpino ir vaišėmis, kiekvienas kolektyvas pasidengė stalus, dėjo ant jų atsivežtų gardėsių, laukdami pasirodymo patys užkandžiavo, o ir priėjusius pasilabinti pažįstamus vaišino. „Nieko nerinkom ir nė vieno kolektyvo prizais nevertinom“, – sakė B.Titienė.
Mat dalyviai tarpusavyje nesivaržo, o atvyksta savęs parodyti, pasigirti, ką per metus naujo sukūrė ir išmoko.
Šiemet dalyvauti tokiame savotiškame parade ypač svarbu, nes kitąmet Dainų šventė – gal žiūrovai pastabų išsakys, vienus pagirs, o į kitus pirštu bes, kam pasitempti reikia.
Pasak pašnekovės, per festivalį Angelų slėnyje šurmuliavo apie 200 žmonių. Didžiąją jų dalį sudarė šventėn atvykusių kolektyvų nariai.
„Tiesa tokia, kad folkloras nėra populiarus. Kai kapelos griežia ar kokie kiti linksmesni renginiai vyksta, žiūrovų suplaukia gausiau. O rimtesnis reikalas, kaip šiuo atveju folkloras, jau mažai ką besudomina“, – apgailestavo kultūros darbuotoja.
Dar rado sveikatos ir vakaruškoms
Šiųmetinis rajono folkloro festivalis jau 26-tas.
Toji liaudies muzikai skirta šventė gimė Miežiškiuose, festivalio sumanytoja – buvusi ilgametė Miežiškių kultūros centro meno vadovė Valerija Bartulienė.
Kurį laiką festivaliai kasmet vykdavo Miežiškiuose, vėliau nutarta kas antri metai juos rengti vis kitame rajono miestelyje. Pernai renginys ūžė Tiltagaliuose, o kitąmet jis vyks Jotainiuose.
Miežiškietės Jotainių kultūros centro atstovėms perdavė ir simbolinę krivūlę – keistai šakotą lazdą, ant kurios vis išraižomi festivalio metai ir jo vykimo vieta.
Kai paskutinis kolektyvas nulipo nuo scenos, šventės vadžias perėmė Miežiškių pučiamųjų orkestras „Ciongs“, pagal jo muziką prasidėjo vakaruškos, šoko ir folklorininkai, ir žiūrovai.
Kaip padūkęs savo ansamblietes šokdino Perekšlių kultūros centro kolektyvo „Ulyčia“ vadovas Gvidas Vilys, o ūkininkė Regina Valiukienė smagiai sukosi su vienu aktyviausių kultūrinių renginių lankytoju miežiškiečiu Algiu Grigoniu.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Su ūkininke R.Valiukiene smagiai šokio ritmu sukosi aktyviausias šventės dalyvis A.Grigonis.
2. Kol muzikantams atokvėpis, ilsisi ir instrumentas.
3. Folkloro festivalyje netrūko ir jaunimo.
4. Plačios šypsenos dalyvių veiduose yra geriausias įrodymas, kad liaudies muzika tebėra mėgstama.
5. Smagius lietuviškus šokius demonstravo gausus „Vešetos“ kolektyvas, atvykęs iš Upytės.
6. Susėdę prie atsivežtinėmis vaišėmis padengto stalo G.Vilys su „Ulyčios“ ansamblio narėmis atidžiai stebėjo kolegų pasirodymus.
A.Švelnos nuotraukos