Verslininkas tapo dvarininku
Rokiškio rajone – nuo šiol vienu dvarininku daugiau. Taip juokavo muziejininkai po aukciono, kuriame dalyviai varžėsi dėl dvaro. Ir ne bet kokio, o imbierinio, meduolinio.
Jį iškepė Bajoruose gyvenanti Anelė Čirūnaitė, o nusipirko verslininkas Eimontas Jakulis.
Pradinė kaina aukcione buvo pusė šimto eurų, bet ji vis kilo ir galop sustota ties 330 eurų.
Ši pinigų suma bus skirta dvaro juodųjų gulbių porelės ir septynių danielių pašarui.
„Jei aukcionas būtų rengtas kažkam pasipelnyti, iš viso nebūčiau dalyvavęs. Bet kai sužinojau, kad pinigai skirti gyvūnams, širdis ėmė ir suvirpėjo. Pro danielius vos ne kas rytą pravažiuoju“, – prisipažino E.Jakulis.
Kol kas imbierinis dvaras tarnauja grožiui. Ar vėliau suvalgys, dar neapsisprendė.
Laikas dvarą pertinkuoti
A.Čirūnaitė sakė meduolių dvarą muziejininkams padovanojusi, ir tiek. Muziejininkų mintis surengti aukcioną ją šiek tiek išgąsdino.
„Išsigandau, argi kam reikės to mano dvaro? Jau būtų laikas ir iš naujo pertinkuoti, ir apsilydžiusius langus dailiau įstiklinti“, – juokavo bajorietė.
Mat muziejininkai eksponuodami į kepinį buvo įdėję lemputes. Jos gražiai iš vidaus apšvietė, bet ir pakenkė – kepinį aptirpdė.
Žinia, kad kažkieno per aukcioną paaukotos lėšos teks kilniam tikslui, A.Čirūnaitę labai nudžiugino. Tuo labiau kad suma tikrai nemaža.
Jai pačiai kepinys atsiėjo gal 20 eurų, daugiausia – 25 eurai.
Kuria netikėtus dalykus
Prie meduolinio dvaro A.Čirūnaitė darbavosi 31 valandą ir 15 minučių. Ji tiksliai apskaičiavo!
Baigė naktį, pažadino mamą, lėlių teatro „ČIZ“ režisierę Nijolę Čirūnienę, ir paprašė įvertinti. Mama kėlėsi nesispyriodama, kartu pasidžiaugė, kai ką abi pataisė.
Paklausta, kiek laiko kepinys tiks valgyti, pašnekovė atsakė, kad likusius sausainiukus jos šeima ilgai valgė.
Kitas A.Čirūnaitės darbas – ant degtuko telpanti prakartėlė. Muziejaus parodoje, lange, ją buvo galima apžiūrėti per lupą.
Kodėl tokia mažytė?
„Nei aš drožėja, nei kokia menininkė, bet padariau taip, kaip sugalvojau. Norėjau, kad žmonės nustebtų ir pagalvotų: „Bet vagi kaip smagu!“ Nebūtina turėti ypatingų sugebėjimų, kad kurtum netikėtus dalykus“, – kalbėjo bajorietė.
Ir šiaip jai patinka kurti smulkius dalykus, rankdarbius.
Skaičiavo langus ir laiptus
O Biržai irgi turi meduolinę pilį. Ją iškepė Kirdonių kaime gyvenanti ir Jurgio Bielinio viešojoje bibliotekoje, vaikų skyriuje, dirbanti Agnė Judita Drevinskaitė.
Mergina pasakojo, kad ketino namiškius pradžiuginti imbieriniu nameliu. O pasiraitojusi rankoves susimąstė: kodėl tiktai namelį? Gal Biržų pilį? Juk ji tokia graži.
Pagal nuotraukas skaičiavo langus. Atėjusi į darbą tyrinėjo, kiek iš viso laiptų. Jiems detalytės smulkios, trapios. Buvo, kad ir perlūžo ar išsitampė. Jas atidavė suvalgyti.
Baigusi darbą su visu mediniu padėklu pasidėjo ant kelių ir nuvyko į vietą patikrinti, ar tiksliai išėjo. Viskas puikiai.
Pareiškė, kad pilies nevalgys
Savo meduolinę pilį A.Drevinskaitė dovanojo bibliotekai. Ji tikisi, kad pasibaigus karantinui kūrinuką išvys skaitytojai.
„Dar kepant namiškiai klausė, kur aš ją padėsiu. Sakiau, kad jie patys galės skanauti. Bet visi pareiškė, kad tokios grožybės nevalgys, jiems gaila“, – juokėsi A.Drevinskaitė.
Ji tikino, kad pilies visai nesigailėtų, juk tai – tiktai sausainiai!
Kaip saldi pilaitė bus panaudota, kol kas mergina nežino. Bet pagal meduolinės tešlos receptą kepti sausainiai gali būti valgomi ir po gero pusmečio. Nebijo jie nei laiko, nei drėgmės.
Ji girdėjo, kad rokiškietės dvaras pasitarnavo kilniam tikslui. Galbūt ji pati su kolegomis dar irgi ką nors įdomesnio sumąstys.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Ant degtuko sukurtą A.Čirūnaitės prakartėlę muziejininkai rodė parodoje, ją apžiūrėti jie siūlė per lupą.
2. E.Jakulis dalyvavo aukcione, nes žinojo, kad pinigai bus skirti gyvūnams.
3. Bibliotekininkė A.Drevinskaitė tikisi, kad jos kepinį išvys skaitytojai.
4. Rask penkis skirtumus! Taip atrodo tikroji Biržų pilis.
5. N.Čirūnienė nesispyriodama kėlėsi vidury nakties, kad pamatytų dukros Anelės iškeptą dvarą ir šį tą pataisiusios kartu išgertų po kavos puodelį.
Asmeninio albumo ir G.Kujelio nuotr.
"Panevėžio kraštas", 2021 02 24