Laukė tris dešimtmečius
Paįstrys šiemet Lietuvos valstybės atkūrimo dieną sutiko taip, kaip niekad iki šiol: gyventojai atmintinai deklamavo eilėraščius Lietuvai.
Kartu vyko ir ką tik įrengtos lauko scenos atidarymas.
Dengta scena su visais renginiams reikalingais elektros įvadais bei keliomis dešimtimis tvirtų suolų, talpinančių per 300 žiūrovų, pastatyta gražiausioje miestelio vietoje – pamiškėje, netoli seniūnijos.
„Dar negaliu patikėti, kad lauko sceną jau turime, jos laukiau 33 metus, visą laiką, kai čia dirbu“, – sakė Kultūros centro vadovė Daiva Kiršgalvienė.
Meldėsi ir niekadėjų tykojo
Pasak Paįstrio seniūno Virginijaus Šležo, poreikį praplėsti kultūros reikmėms naudojamas erdves jie jautė jau seniai, nes Paįstrys – nemažas miestelis, paįstriečiai gyvena aktyvų kultūrinį gyvenimą, renginiai pritraukia daug svečių, lankytojai ne visada telpa į kultūros namų salę, o ruošiant šventes lauke visad būdavo galvosopis, kaip žiūrovus gražiai ir saugiai priimti.
Seniūnas sakė, kad daug metų buvo naudojama surenkama scena, ją naudojo visame Paįstrio rajone, vežiojo per bendruomenes.
„Kai ją rinkdavo, mišias užsakydavau, kad tik nieko nenutiktų statant ir niekas neužsimuštų ardant. O dar naktį palindę po krūmu tupėdavom, kad koks niekadėjas brezento nesupjaustytų“, – seniūnas vaizdingai nupiešė situaciją.
Neprisiruošė proto mankštai
Per valstybės šventę į naująją lauko sceną lipo 16 skirtingo amžiaus paįstriečių, vyriausiam jų 81, o jauniausiam tik 7 metai.
Eilėmis pasveikinti Lietuvą sumanė D.Kiršgalvienė. Kviesti deklamuotojus ji pradėjo prieš mėnesį.
Moteris juokiasi, kad idėja gimė labai buitiškai: norėdama lavinti atmintį, prieš kurį laiką ji sau išsikėlė uždavinį kas mėnesį išmokti po eilėraštį, bet taip ir neprisiruošė.
Tada sumanymą perkėlė ant svetimų pečių – ėmė kalbinti paįstriečius mokytis eilėraščių.
„Nieko įdomaus, jei deklamuos saviveiklininkai, jie juk prie scenos pripratę, žiūrovai juos daugybę kartų matę. Visas gražumas, kad pavyko surinkti visai kitokius žmones, viešai neišstojančius, niekur nekoncertuojančius“, – džiaugėsi pašnekovė.
Kalbino eiles rėžti ir seniūną, tik tas nesiryžo – baiminosi pamiršti žodžius ir prieš žiūrovus imti mikčioti.
Jauniausią skaitovą mokė tėtis
Bendruomenės pirmininkas Rimantas Pranys išraiškingai atpylė visą Maironio „Trakų pilį“. Vaclovas Kriščiūnas, 3-čiojo amžiaus universiteto dekanas, ir moksleivė Eglė Rutkevilytė deklamavo Justiną Marcinkevičių.
Jauniausias deklamuotojas Uosis Meleška pasirinko Vytės Nemunėlio posmus „Mano Vytis ir Trispalvė“. Jį mokė tėtis Darius Meleška, auksinių rankų stalius.
Buvęs veterinaras 81-erių Algis Žutautas eilėraštį rado pavartęs kraštotyrinę medžiagą. Tina Lukoševičiūtė ir Adelė Randytė nuo scenos kalbėjo Anzelmo Matučio eilėmis.
Diana Stakelienė pasirinko Pauliaus Širvio poeziją, Saulius Rutkevilis deklamavo Maironio „Mylėk, lietuvi, tą brangią žemę“, Deimantė Mikitavičiūtė išsirinko Just.Marcinkevičių, iš Jūratės Blaževičienės lūpų skriejo liaudies poeto eilės „Tėvynė“, Darius Vaitkevičius deklamavo Juozo Nekrošiaus „Gimtinė – tai mes“.
Neišgąsdino nei šaltis, nei žvarba
„Kai tiek entuziastų, jau ir aš negalėjau atsilikti, išmokau Sigito Gedos „Kelias, kurį reikia nueiti“, dabar jau tikrai kas mėnesį po eilėraštį išmoksiu, – patikino D.Kiršgalvienė.
Pasak jos, labiausiai jaudinanti viso renginio akimirka buvo tada, kai žinomus eilėraščius žiūrovai deklamavo kartu su skaitovais. Šaltas vakaras, visi sėdi lauke prieš vėliavos spalvom apšviestą sceną ir į tamsą siunčia mūsų klasikų eiles.
Niekas nesiskirstė, neišsigando žvarbos, visi sulaukė renginio pabaigos.
Visi eiles deklamavę skaitovai buvo apdovanoti tautinių spalvų šaliais.
Įteikta ir tradicinė Vasario 16-ąją pagarsinama metų nominacija – patriotiškiausia šeima. Šiemet tokia išrinkti Genovaitė ir Algis Glušokai – Paįstrio gimnazijos buhalterė ir vairuotojas.
„Šiemet pasitelkdami gyventojus tvarkėme daug erdvių. Pamatai tik, kad Genutė ir Algis jau grįžta žolę nupjovę, gėles palaistę ar kitą kokį darbą bendruomenės labui nuveikę“, – gyrė puikią šeimą kultūrininkė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. A.Žutautas deklamavo vietinio poeto eiles.
2. Jauniausią skaitovą U.Melešką parengė tėtis.
3. T.Lukoševičiūtė deklamavo vaikų poeto A.Matučio eilėraštį.
5. Šalia naujai įrengtos lauko scenos pastatyti ir tvirti suolai, sutalpinsiantys net tris šimtus žiūrovų.
Nijolės Vidžiūtės ir Ingos Juodytės nuotraukos