Pasirodymai po 20 minučių
Į Šimtmečio dainų šventės Folkloro dieną išdūgs du Pasvalio rajono Vaškų folkloro ansambliai – vaikų „Bitinėl‘s“ ir suaugusiųjų „Kor‘s“ – bei Namišių „Gaspadoriai“. Visiems trims vadovauja etnografė folkloristė Renata Kaziliūnienė.
Apostrofai pirmųjų ansamblių pavadinime reiškia, kad „l“ ir „r“ raides reikia tarti minkštai – pagal pasvaliečių tarmę. Vaškų kraštas garsėja bitininkais, todėl ansamblių tokie pavadinimai.
Šie 3 kolektyvai Bernardinų sode rodys skirtingas programas po 20 minučių. Toks laikas – tai vis kito kolektyvo šlovės valanda.
„Turėsime labai tiksliai stebėti laiką, kada prie kurio akmens ar medžio pasirodome ir kuomet baigiame. Nes pasirodymai eis vienas po kito, negalėsime vėluoti“, – aiškino vadovė.
Ji su vyru Daliumi Kaziliūnu ir patys dalyvauja abiejuose suaugusiųjų ansambliuose, tad pašnekovei teks spėriai suktis – kaip vadovei ir kaip dalyvei.
Pašnekovė savo kolektyvams parengė ir pasirodymų programas.
Paklausta, ar per atranką į Dainų šventę labai jaudinosi, atsakė, kad dėl programų buvo visiškai rami, nes pasitiki savo, kaip etnografės folkloristės, gabumais ir išmanymu. Svarbu tik buvo, kad vaikai nesutriktų, neišsigąstų. Bet viskas praėjo puikiai.
Ne dykas ir kaimynėlis
Vaikų ansamblis „Bitinėl‘s“ šventės dalyviams pasakos apie bičių gyvenimą – patarlėmis, mįslėmis, priežodžiais, eidami ratelį, šokdami, netgi – dainuodami sutartines.
Korespondentei nusistebėjus, kad išmokti sutartines nelengva būna ir suaugusiesiems, R.Kaziliūnienė pratęsė, kad viena sutartinė bus bendra, o kitas dvi dainuos trys merginos.
„Galbūt dar kažkas taip pat rodys programas apie bites, bet jos bus kitokios, mūsų tokia – vienintelė“, – aiškino pasvalietė.
Šis ansamblis neturi muzikantų, tad jiems gelbės suaugusieji iš „Korio“.
Pastarieji per savo pasirodymą atskleis žiūrovams piršlybų temą per dainas ir pasakojimus. Bet jaunosios ar jaunikio nebus.
R.Kaziliūnienė paaiškino, kad Folkloro dienos programoje nereikia režisūros, scenografijos, pasirodymas neturi būti teatralizuotas.
„Dainuosime, šoksime, grosime, eisime ratelį, pasakosime – bet be teatro elementų“, – kalbėjo ji.
Na, o „Gaspadoriai“, kaip ir priklauso pagal pavadinimą, rodys vaišių programą – kvies svetelius užstalėn, juos apdainuos, vaišins duona, alumi, po to išlydės.
„Ir kaimynėlis ne dykas ateina – atsineša silkės galvą“, – juokėsi pašnekovė.
Visi šeši vaikai „bitinėliai“
Paklausta apie sunkumus rengiantis Dainų šventei, R.Kaziliūnienė atsakė, kad vykstant pamokoms vaikai viską įpratę daryti iš inercijos. O orams atšilus, jie nori daugiau laisvės, maudytis ar gulėti ant žolytės – juos surinkti į repeticiją sunkiau.
Be to, jaučiasi ir nuovargis po mokslo metų, sudėtingiau išlaikyti dėmesį. Kad vaikams nebūtų taip nuobodu, vadovė juos vesis į repeticiją parke.
Tai gal vaikai net nenori vykti į Dainų šventę?
To paklausta, R.Kaziliūnienė patikino, kad tikrai nori, o tuo labiau – į Šimtmečio. Bet ne visi galės, tad reikia spėti paruošti pamainą.
Šis ansamblis jau dalyvavo Dainų šventėje „Vardan tos...“, bet tie vaikai jau užaugę.
„Mūsų dukra ir 5 sūnūs irgi dalyvavo „Bitinėlyje“. Dabar liko tik du, kiti užaugo. Berniukų prisikviesti visuomet sunkiau, tad sūnūs mums pagelbsti prikalbindami klasiokus“, – šypsojosi pašnekovė.
Ansamblyje vaikų nepritrūksta. Dvyliktokai jį palieka, bet šiemet atėjo net 9 nauji nariai. Dabar ansamblyje – 23 bitelės.
Spėja per du ansamblius
Užtat suaugusieji į repeticijas renkasi su didžiuliu noru. Dauguma „Korio“ narių yra pensinio amžiaus, tad džiaugiasi galėdami ir Dainų šventei ruoštis, ir pabendrauti.
Atskuba sutuoktiniai armonikieriai Stasys ir Stasė Pociai, kitų meiliai vadinami Stasiukais. Rima ir Valentas Gilvydžiai – taip pat šeima, vyras – smuikininkas, o žmona muša būgną.
Pašnekovės vyras D.Kaziliūnas dainuoja, šoka.
Į Dainų šventę važiuos ne visas „Kor‘s“, kai kas nusprendė nerizikuoti dėl sveikatos, kad vadovei nereikėtų lakstyti su greitosiomis. Mat orų nenumatysi, senjorai ypač baiminasi kaitros.
Pastebėjus, kad ansamblyje pasvaliečiai dalyvauja šeimomis, R.Kaziliūnienė tik nusišypsojo. Mat „Gaspadoriuose“ jų dar daugiau – net šešios. Tiesa, kai kurios šeimos spėja per abu kolektyvus.
Pastarojo dalyviai – jaunesni, užauginę ar smarkiai paauginę vaikus ir dabar ieškantys džiaugsmo ne kitiems, o sau. Dauguma jų dirbantys, jų amžius ir sveikata – pats tas dalyvauti folkloro kolektyve.
Vilkės savo austą sijoną
Na, su suaugusiaisiais tai turbūt jokių bėdų nėra! Ypač užauginus tiek savų vaikų, vadovei susikalbėti turbūt su bet kuo lengva?
Į tai R.Kaziliūnienė atsakė, kad kiekvienas kolektyvas – kaip šeima. Žiūrėk, kažkas atėjo blogesnės nuotaikos, prasčiau jaučiasi, kažkas nepatiko – ir įsiplieskia kibirkštis.
„Tie, kurie tikina, kad šeimose niekad nesipyksta, tai arba yra visiškai vienas kitam svetimi, arba meluoja. Apsipykti normalu, tik svarbu, kaip elgiesi pykdamas ir ar moki susitaikyti“, – aiškino vadovė.
Ji tęsė, kad jeigu šeimoje ar ansamblyje nori su kitais būti viena, stipri komanda, turi mokytis užjausti, išklausyti, nusileisti.
Tolerantiški vieni kitiems turės būti ir kelionėje į sostinę, nes visi trys ansambliai – vaikai, suaugusieji, senjorai – vyks vienu autobusu. Iš autobuso turės išlipti jau vilkėdami tautiniais drabužiais, todėl pakeliui reikės sustoti ir persirengti.
Dalis dalyvių turi savus drabužius, o kitiems drabužiams lėšų buvo skyręs Kultūros centras.
R.Kaziliūnienė vyks su tradicinėmis, senovinėmis, staklėmis pačios išsiaustu sijonu.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Vaškų „Kor‘s“ nariai dainuodami ir grodami sostinėje žiūrovams pasakos apie piršlybas.
2. „Gaspadoriai“ turi grėsmingai atrodantį, bet svetingą jautį, jis kaimynėliams siūlo atsigaivinti gėrimais.
3. „Bitinėl‘s“ kas metai keičiasi. Dvyliktokai baigia mokyklą ir išvyksta, o į ansamblį ateina naujų narių. Dabar jie intensyviai rengiasi Dainų šventei.
Asmeninio albumo nuotraukos