Mokinės rūbus tapo pačios
Rokiškio Juozo Tūbelio progimnazijos ir Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos dailės mokytoja Marina Kubilienė jau du dešimtmečius kuria vienetinius drabužius su aplikacijomis ir piešiniais.
Pedagogės kūryba iškeliauja į sostinės meno dirbinių salonus ir į muges.
Pati mokytoja irgi kartkartėmis dėvi išskirtiniais ornamentais ar figūromis papuoštus drabužius.
Dažniausi jos aplikacijų motyvai – stilizuoti veidai ir įvairiausios augalų kompozicijos.
Mokytojos menai įkvepia ir mokines. Vyresnės mergaitės noriai dekoruoja savo drabužius.
„Dabar labai madingi ištapyti džinsiniai švarkeliai. Mergaičių net mokyti nereikia, jos idėjų parsisiunčia iš interneto“, – džiaugiasi pašnekovė.
Fantaziją išlavino knygos
Nei jaunystėje, nei studijų laikais M.Kubilienė su drabužių kūryba neturėjo nieko bendra, didžioji jos kūrybinė aistra buvo piešimas. Paišė daugiausia mistika dvelkiančius siužetus, nes turėjo itin lakią fantaziją.
Moteris mano, kad ją išlavino knygos. Jai ir broliui tėvai nuolat skaitė pasakas. Kai pati pramoko skaityti, nuolat sėdėdavo į knygas akis įbedusi.
Skaitiniams lygus malonumas buvo paišymas. Kai siužetų netraukdavo iš galvos, paišydavo ir iš natūros, yra nupaišiusi net savo mamą.
Apie studijas Dailės akademijoje tik pasvajodavo.
„Augau Obeliuose, neturėjau galimybių važinėti į Rokiškį ir lankyti dailės mokyklą. O kaipgi kaimo vaikas, neturintis specialaus pasiruošimo, įstos į akademiją? Tuo laiku net į Šiaulių pedagoginį institutą įstoti buvo nelengva, konkursas – 4 į vieną vietą“, – prisimena ji.
Po studijų ji neišskrido į didmiesčius, dirbti grįžo į gimtinę, ištekėjo už obeliečio.
Viskas prasidėjo nuo aplikuotų paveikslų
Posūkis kūryboje iš tapymo link tekstilės įvyko dėl tragiškų aplinkybių.
„Kai avarijoje žuvo vyras, tebuvau 28 metų, reikėjo galvoti, kaip toliau gyventi, iš ko auginti vaikus, mokytojos algos neužteko“, – pasakoja moteris.
Iš pradžių ji pradėjo kurti aplikuotus paveikslus, juos rėmino ir vežė į mugę Vilniuje.
Tuos darbelius pamačiusi vieno salono savininkė rokiškietės paklausė, kodėl gi ši panašiu stiliumi nedekoruoja drabužių.
„Tą pačią dieną nuėjau į parduotuvę ir nusipirkau kelis audinio gabalus. Pasiuvau kelias liemenes ir nuvežiau jai į saloną“, – prisimena.
Gaminius iš karto nupirko. Atsirado klienčių, prašančių ko nors panašaus. Taip mokytoja iš provincijos ėmė kurti vienetinius drabužius ir savaitgaliais gabenti juos į sostinę.
Į pagalbą pasitelkė profesionalią siuvėją
Labiausiai mokytoja mėgo aplikuoti apsiaustus, skraistes, paltus. Kūrė dekorą ir vasarinėms tunikoms.
„Jei nebūtų buvę paklausos, tikriausiai kada nors būčiau sustojusi“, – sako menininkė.
Tik pirmąsias liemenes ji pasiuvo pati. Vėliau M.Kubilienei drabužius sukirpdavo ir susiūdavo profesionali siuvėja, o ji pati užsiėmė tik apdarų dekoracija.
Šalia aplikacijų radosi ir tiesiai ant audinio tapyti piešiniai, ir siuvinėtų detalių.
Kartais rūbų aplikacijos būna panašios į jos tapomus paveikslus. Mokytoja paišo pastele ir akrilu. Dažni motyvai – paukščiai ir žuvys. Ne realūs, o tarsi iš paslaptingo sapnų pasaulio, kur iš visur skverbiasi šviesa ir draikosi keistų augalų šakos.
Mokytoja užaugino du sūnus, abu turi menininko gyslelę, gerai piešia, tačiau specialybes pasirinko techniškas, nesusijusias su kūryba. Užtat į savo kūrybinę veiklą ji įtraukė sūnų drauges. Merginos, kai reikia, pabūna modeliais, demonstruoja jos sukurtus drabužius.
Ir avangardo šou, ir meno olimpiada
„Rokiškietės mano kūrinių nedėvi ir jų neperka“, – mokytoja tikina, kad savame mieste nėra populiari.
Aplikuotų drabužių ji nė karto nerodė vietinėse mugėse. Juokiasi, kad čia iš tos serijos, kai savame krašte pranašu nebūsi.
Mokinės – kas kita, dažnai per piešimo pamokas mokytoja su mergaitėmis pasikalba apie drabužius, madas, stilius. Gebėjimą drabužį paversti meno kūriniu ji pritaikė ir mokykloje.
M.Kubilienės dėka prigijo jos organizuotas avangardinių drabužių šou, renginys vyksta kasmet.
„Dabar viena mano mokinė rajoninėje dailės olimpiadoje užėmė pirmą vietą, dabar ją rengiu respublikinei olimpiadai“, – pasidžiaugia pedagogė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Taip atrodo aplikuojamų drabužių darbų eiga.
2–6. Rokiškietė dailės mokytoja M.Kubilienė (nuotr. kairėje) dekoruoja drabužius piešiniais ir aplikacijomis. Jie patinka ne tik mokiniams. Mokytojos sukurtus rūbus, kai reikia, pademonstruoja jos sūnų draugės.
7–8. M.Kubilienė labiausiai mėgsta dekoruoti skraistes, tokį apdarą ir pati mielai nešioja.
9–11. Dažniausi M.Kubilienės tapytų paveikslų motyvai: paslaptingi miškai, augalai, paukščiai ir žuvys. Nuotr. iš asmeninio albumo
"Panevėžio kraštas", 2021 03 24