Prireikia ir fizinių jėgų
Prieš Velykas, kai pagerbiant Kristaus kančią bažnyčioje nutyla varpai, Rokiškio Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčia žmones į pamaldas kviečia būgno garsai.
Rokiškio dekanas klebonas Eimantas Novikas sakė, kad 1877 metais bažnyčiai dovanotą 130 cm skersmens žalvarinį būgną pasikeisdami muša tik rokiškėnai.
Šiemet būgno lazdas į rankas paėmė Giedrius Viduolis, Vaidas Kužulis, Ričardas Ruželė ir Vytautas Statulevičius.
„Būgną mušame antri metai – ir tai darome su malonumu. Būgnuojame varpinėje, aukštai, tad nuo vėjo, šalčio sugrumba rankos, o ir fizinių jėgų prireikia, bet užlieja geras jausmas“, – už visus vyrus pasisakė G.Viduolis.
Šių Velykų rytą jie būgną mušė apie 45 minutes. Paprastai tai trunka trumpiau – pusvalandį.
Siūlo pabandyti kiekvienam
Vyrai būgną mušė Didįjį Penktadienį ir Didįjį Šeštadienį prieš vakarines pamaldas, o Velykų rytą tol, kol vėl suskambėjo bažnyčios varpai.
G.Viduolis šypsojosi, kad norinčiųjų mušti būgną nepritrūksta. Kaip tik priešingai – jis sulaukia skambučių telefonu ir klausimų, ar gali ir jie prisidėti.
Betgi turbūt nėra taip paprasta? Žmogus bent jau turi jausti ritmą? Ar vyksta repeticijos?
To paklaustas, G.Viduolis tikino, kad nėra labai sudėtinga, bet ritmą jausti, aišku, reikia. Pernai vyrai pabandė būgną mušti ir prieš Velykas, kad neįvyktų kokių trikdžių. O šiemet repeticijų nebereikėjo, be jų susitvarkė.
„O iš tiesų tai norėčiau pasiūlyti kiekvienam pabandyti, bet po to nepamiršti dalyvauti ir pamaldose“, – sakė.
Reikia vis įtempti odą
Dekanas E.Novikas pritarė, kad dalis parapijiečių subanalina sakralinę Velykų reikšmę, nes sako švenčiantys pavasario ar margučių šventę.
„Klausiu parapijiečių, ką valgė grįžę iš bažnyčios. Sako: kiaušinius. Aš sakau, kad jie meluoja. Parapijiečiai stebisi ir tikina, kad tikrai ne. O aš paaiškinu, kad per Velykas valgomi margučiai, o kiaušiniai – kitomis dienomis“, – šypsojosi klebonas.
E.Novikas prisidėti prie būgną mušančiųjų neturi laiko, nes ruošiasi pamaldoms.
Būgno garsas buvo labai gerai girdimas, kol aplink bažnyčią nebuvo pristatyta namų. Dabar jo garsą užgožia ir pypsinčios mašinos, burzgiantys traktoriai, bet norintieji jį išgirsti atvyksta ir iš toliau.
Dekanas paaiškino, kad būgnas buvo nutilęs sovietmečiu, kai supuvo jį aptraukusi oda. Maždaug prieš dešimtmetį jis buvo restauruotas. Bet prieš kiekvienas Velykas jį būtina paruošti – įtempti odą.
Ir E.Novikas, ir G.Viduolis pastebėjo, kad po pandemijos pagaliau į bažnyčią grįžę tikintieji džiaugiasi buvimu kartu, tuo, kad gali vienas kitą apkabinti. Bet džiaugsmą temdo skausmas dėl Rusijos karo prieš Ukrainą.
Būgnas prieš šv. Velykas mušamas ir Vadokliuose, Panevėžio rajone.