Puiki dovana – kvietimas į spektaklį
Per tarptautinę šachmatų dieną, liepos 20-ąją, Panevėžyje sportas susijungė su menu: teatro „Menas“ erdvėse vyko simultano varžybos.
Ukrainos, Europos, o dabar jau ir Lietuvos šachmatų čempionė ukrainietė Olena Martynkova žaidė iškart net su 17 varžovų.
Teatras žaidėjams įsteigė ir prizus: visi dalyviai gavo po maišelį su „Meno“ logotipu, o nugalėtojai – kvietimus į spektaklius.
„Liepą visi aktoriai atostogauja, vaidinimai nevyksta, bet nenorime, kad viduvasario letargas visus apimtų, tad skatiname judėjimą, susitikimus bent jau mūsų kieme“, – taip teatro direktoriaus pavaduotoja kultūrai Neringa Stašytė paaiškino, kodėl pasikvietė sportininkus.
Gynė miesto garbę
Prie lauke išrikiuotų stalų su šachmatų lentomis dalyviai ne tik vietas užsiiminėjo, bet ir darė apšilimą.
Dailės galerijos direktorius Egidijus Žukauskas treniravosi su žaidėja iš Paįstrio Ona Striškiene.
Ekonomistės išsilavinimą turinti moteris sakė nuo jaunystės esanti šachmatų sporto mėgėja, o neseniai Trečiojo amžiaus universitetų universiadoje gynė Panevėžio garbę.
Į varžybas – su kūdikiu
Jauniausią dalyvį 7-metį Tautvydą Petronį ir 12 metų jo sesę Smiltę į varžybas atlydėjo mama Skaistė su vežimėlyje gulinčia jauniausia atžala Patricija. Per geras tris valandas trukusį renginį kūdikis nė neriktelėjo.
„Esam užsigrūdinę, į visas varžybas brolį ir sesę lydim“, – šypsojosi S.Petronienė.
Pasak moters, sūnus šachmatais domėjosi nuo mažų dienų, o būrelį sporto mokykloje pas trenerę Astą Liobikienę pradėjo lankyti tik prieš metus. Paskui brolį nusekė ir vyresnėlė sesuo.
Per metus Tautvydas jau nuskynė dvi reikšmingas pergales, tarptautiniame ir respublikiniame čempionatuose savo amžiaus grupėje laimėjo antrąsias vietas.
„Smagu bus sužaisti su čempio-ne“, – džiūgavo jaunasis dalyvis.
Ir čempionui reikia proto treniruotės
Šachmatų meistrė susirėmimo su varžovais laukė kukliai prisėdusi pavėsyje po egle, šalia pasidėjusi šiaudinę skrybėlaitę.
O.Martynkovai 21 metai, ji jau turi sporto universiteto diplomą, savo gimtinėje 3 metus dirbo šachmatų trenere.
Šachmatininkė į mūsų šalį atvyko kaip karo pabėgėlė balandžio mėnesį, o gegužę ji jau laimėjo Lietuvos šachmatų čempionatą.
Daugelį žodžių mergina jau taria lietuviškai.
„Simultanas – gera proto treniruotė, lavina atmintį ir mąstymą. Vienu metu žaisti su keliais varžovais sunku, negali ilgai galvoti, reikia staigiai pasiskaičiuot ir daryti ėjimus“, – aiškina žaidimo ypatumus.
Žaidžiant simultaną jai niekad nebuvo nutikę, kad laimėtų varžovas.
„Nors šachmatai – toks žaidimas, kad ir silpnas gali išlošti prieš stiprų“, – dar prideda.
Pasirodė ir persirengėlis – Ostapas Benderis
Panevėžio šachmatų klubo ir Lietuvos šachmatų federacijos vadovas Arvydas Baltrūnas, pasidžiaugęs, kad į renginį susirinko miesto intelektualai ir jaunoji karta, žaidėjus pakvietė užimti pozicijas.
Jis visiems priminė pagrindinę taisyklę: daryti ėjimą tik tuomet, kai meistrė prieis prie lentos.
Čempionė pasirinko žaisti baltomis figūromis.
Kai visos vietos prie šachmatų lentų jau buvo užimtos, šiek tiek pavėlavęs pasirodė dar vienas žaidėjas. Vyras dėvėjo žaismingą kepurę ir dryžuotą šaliką, prisistatė esąs Ostapas Benderis.
Komedijos personažu persirengusį linksmuolį teko sodinti prie mažutėlio vaikiško staliuko, nes vietų kitur nebebuvo.
Vyras tuojau pat prisipažino esąs Algimantas Steponavičius, aistringas šachmatų sporto mėgėjas.
Žaidžia nuo mažų dienų. Jaunystėje intensyviai važinėjo po varžybas, paskui buvo gyvenimo tarpsnis, kai šachmatams skyrė mažiau laiko, o pastaraisiais metais į šį žaidimą vėl nėrė stačia galva.
„Reta diena, kad nebūčiau figūrų paėmęs. Daug žaidžiu internetu, būna, po 10 partijų per dieną“, – nusako savo santykį su intelektualiuoju sportu.
Anot jo, vienais metais žaidė tiek intensyviai, kad per 12 mėnesių sužaidė 10 tūkstančių partijų.
Jis turi ir internetinį šachmatų meistro titulą, tik jo rimtai nevertina, nes į internetinius nuopelnus kreivai žiūri ir profesionalūs šachmatininkai.
Net suglumo nuo sėkmės
Per pirmą valandą iškrito vos vienas kitas žaidėjas, jauniausieji vis laikėsi.
Atrodė, kad meistrė be didelių pastangų eina nuo vieno staliuko prie kito. Apsukusi ratą, be jokio atokvėpio vėl grįžta prie pirmojo.
Žaidėjai stengiasi, kas užsikniaubęs mąsto, kas sustingęs žiūri į figūras, kas rankom galvą susiėmęs mintija.
Staiga šūksnis: „Lygiosios!“
Čempionė lygiąsias pasiūlė linksmų plaučių vyrukui, 45 metų panevėžiečiui Ramūnui Veličkai.
Nuo lentos pakilęs žaidėjas, atrodo, nė pats tokio žaidimo posūkio nesitikėjo.
„Neįsivaizduoju, ką ji ant mano lentos pamatė. Žaidžiu nuo 9 metų, bet, atrodo, šiandien didžiausia mano pergalė: su čempione sužaisti lygiosiomis“, – džiūgavo.
Vyras nenorėjo fotografuotis su jokia kita figūra, tik su juodu žirgu – jis jam atnešęs pergalę.
Tuoj po to, įsijautęs į savo vaidmenį, ir Ostapas Benderis meistrei bandė siūlyti lygiąsias, bet toji nesutiko.
Baigiantis antrai varžybų valandai stalai sparčiai tuštėjo, čempionė varžovus palengva triuškino. Bet kuo toliau, tuo ilgiau ji užgaišdavo prie panevėžiečio Artūro Povilaičio lentos. Vyras žaidė itin susikaupęs, visus ėjimus užsirašinėjo ant lapelio.
Paslaptingasis žaidėjas pateikė staigmeną
Žiūrovus pralinksmino pasirodęs dar vienas smarkiai vėluojantis žaidėjas. Į iškritusio dalyvio kėdę jis, verslininkas Deividas Grajauskas, atsisėdo dviese: su keturkoju draugu Bendžiu.
Vyras sakė niekaip anksčiau negalėjęs, atskubėjęs tiesiai iš darbo.
Miniatiūrinių toiterjerų veislės gyvūnas tupėjo šeimininko glėbyje ir didžiulėmis akimis stebėjo šachmatų figūras. Šunelio kaklą puošė stora aukso spalvos grandinė.
Deja, nors ir dviese, kovoje su čempione jie neatlaikė.
Užtat kuklusis A.Povilaitis galėjo triumfuoti, laimėjęs prieš tokią tituluotą žaidėją. Ukrainietei per visą sportinę karjerą tai buvo pirmas kartas, kai simultane patyrė pralaimėjimo skonį.
Laimėtojas buvo labai jau kuklus ir nekalbus, nieko apie save nenorėjo pasakoti. Tarstelėjo tik tiek, kad jaunystėje šachmatų sporte turėjo pirmą atskyrį, o dabar žaidžia tik epizodiškai.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Šachmatų mūšyje panevėžietis A.Povilaitis žaidė labai susikaupęs, išsilaikė ilgiausiai ir pateikė siurprizą – nugalėjo čempionę.
2. Kai galvoje vien šachmatai, tai ir akiniai išduoda.
3. Kam nedrąsu sužaisti tikrą partiją, buvo galima pasismaginti su dekoratyviniais šachmatais, o mažiausiems – gera proga susipažinti su figūromis.
4. Tik atvykusi iš Ukrainos O.Martynkova sudalyvavo varžybose ir tapo Lietuvos čempione. Dabar ji stojo į kovas simultane.
5. D.Gajauskas žaidė kartu su ištikimu draugu Bendžiu.
6. Lygiosiomis su čempione sužaidusiam R.Veličkai sėkmę atnešė juodas žirgas.
7. Jauniausias žaidėjas T.Petronis išsilaikė gan ilgai.
8. Jaunieji žaidėjai naudojosi ir žiūrovų konsultacijomis, simultane tai leidžiama.
9. O.Striškienė ir E.Žukauskas prieš varžybas sulošė apšilimo partiją.
10. Jaunoji šachmatų meistrė O.Martynkova (stovi) vieną po kito varžovus guldė ant menčių.
11. Varžybų akimirka, kai pagalvoti laiko visai nedaug, tik tiek, kol čempionė apsuks ratą.
G.Kudirkos nuotraukos