Po kelionės – Dainų šventė
Vos tik sugrįžę iš Regioninės dainų šventės Utenoje, panevėžiečių ansamblio „Pynimėlis“ ir „Vilties“ progimnazijos šokėjai jau išvyko į kelionę Italijon, o po jos kone iškart skubės į Šimtmečio dainų šventę Vilniuje, Kalnų parke. Ten vyks Ansamblių vakaras „Gyvybės medis“.
Taip intensyviai šiomis dienomis gyvena panevėžiečiai choreografai Ričardas ir Rita Bakanauskai, jų sūnus Lukas Bakanauskas bei jų ugdytiniai šokėjai.
Regioninė dainų šventė Utenoje vyko praėjusį šeštadienį. Su kitais dalyviais joje pasirodė 91 šokėjas iš „Pynimėlio“ ir 21 „Vilties“ progimnazijos moksleivis.
Tą pačią programą tautinių šokių mėgėjai pamatys ir Dainų šventėje Kalnų parke, Vilniuje.
Jaunieji šokėjai pasirodys du kartus. Liepos 2-ąją bus tarsi generalinė repeticija, bet ir ją stebės žiūrovai. Bilietai jau išpirkti.
O kitą dieną vyks identiškas koncertas ir jau bus transliuojamas per televiziją.
R.Bakanauskas neslėpė, kad vis dėlto pagrindinis vaidmuo teks suaugusiųjų ansambliams, studentams.
Parke nuo ryto iki vakaro
Vyriausieji „Pynimėlio“ ir „Vilties“ progimnazijos šokėjai – maždaug nuo devintokų iki dvyliktokų – į Dainų šventę išvyks kelioms dienoms. Mažiausieji sostinėje viešės trumpiau.
Paklaustas, kiek šokių teko mokytis, R.Bakanauskas sakė, kad sunku tiksliai suskaičiuoti, nes prisideda priešokiai, įvairios choreografinės detalės.
Šokėjai Kalnų parke daug repetuos – leis dienas nuo ryto iki vėlaus vakaro.
Ar saulės kaitrą ilgai kentę arba, priešingai, lietuje išmaudyti vaikai nepareiškia, kad daugiau nebevažiuos į jokias dainų šventes? Ar tai netampa jiems kankyne?
R.Bakanauskas pripažino, kad visko būna.
„Vienas kitas pervargsta ir daugiau nebenori. Bet nieko baisaus, tiesiog tada būna aišku, kad jie įsėdo ne į savo roges. Tikrieji patrio-tai atlaiko viską. Finalinis koncertas atperka patirtus sunkumus ir dauguma namo grįžta laimingi“, – aiškino vadovas.
Nežino kur, bet bėga
O kaip vadovams sekasi suvaldyti tokį vaikų ir jaunimo būrį? Juk reikia kiekvienu pasirūpinti, kad pavalgytų, neperkaistų, nepasimestų, neatsiliktų...
To paklaustas, R.Bakanauskas juokėsi, kad sunkiausia yra naktys. Ir nesvarbu – ar su ansambliu išvykai į Dainų šventę, ar į užsienio kelionę, ar kad ir į Plungę.
„Jaunuoliai važiuoja ne tiktai koncertuoti, bet ir susitikti su draugais. Jie nori ilgiau pasibūti vakarais, ir tai yra visiškai suprantama. Negali jiems būti labai griežtas. Bet jeigu jie naktį neišsimiegos, tai kita diena bus fiziškai labai sunki“, – aiškino R.Bakanauskas.
Kartais nelengva surasti viduriuką, kad visiems būtų gerai.
O su mažiukais – dar kitokie rūpesčiai.
„Jų toks amžius, kad neišbūna vietoje. Lekia, durimis tranko! Kur bėga – patys nežino, bet bėga“, – juokėsi choreografas.
Lengviausia išeitis būtų leisti jiems naudotis mobiliaisiais telefonais, bet vadovai taip daro tik išimtiniais atvejais.
Stebėjo ir taisė netikslumus
„Pynimėlio“ ir „Vilties“ progimnazijos šokėjai Dainų šventei ėmė rengtis tik prieš metus.
R.Bakanauskas sakė, kad kiti kolektyvai pradėjo naujo repertuaro šokius mokytis anksčiau, bet panevėžiečiai juos sparčiai pasivijo.
Atrankos komisija buvo atvykusi į apžiūrą, bet ne dėl to, kad spręstų, ar imti panevėžiečius į Dainų šventę, ar neimti. Toks klausimas kyla kalbant tik apie naujus, menkai žinomus kolektyvus ar jų vadovus.
Čia svarbiausia buvo pastebėti ir ištaisyti šokėjų netikslumus.
„Komisija žiūrėjo, ar nedarome klaidų. Gal žingsnelis ne visai toks, kaip reikia, gal šokėjai pasisuka per kitą petį... Netikslumus ištaisome, kad Dainų šventėje visi ansambliai šoktų vienodai“, – aiškino vadovas.
Antros progos nebus
Dainų šventės repertuaro šokių panevėžiečiai nerodo Italijoje.
Užsienyje tradiciškai pasirodymą jie pradeda „Kepurine“ – šis šokis būna suprastas bet kur.
Keliones R.Bakanauskas vadina atpildu šokėjams už įdėtas pastangas.
O kas šokėjams ir vadovams yra Dainų šventė? Tai darbas, pareiga ar išties džiaugsmą teikiantis svarbus įvykis?
R.Bakanauskas dėstė, kad pirmiausia – darbas ir tik po to – šventė.
„Bet tikra šventė, nes antros tokios progos daugiau niekad nebus“, – šypsojosi choreografas.
Jam džiugu, kad į repertuarą įtrauktas jo sukurtas šokis „Batų batai“ pagal Eugenijaus Čiplio muziką ir lietuvių liaudies žodžius. Jį šoks suaugusieji per Šokių dieną „Amžių tiltais“.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Jauniesiems šokėjams tinka bet kokia scena: šįkart – mokyklos salė, o netrukus jų lauks minia žiūrovų Vilniaus Kalnų parke.
3. Kantriąsias šokėjas puošia ne tik nuostabūs tautiniai drabužiai, bet ir plačios šypsenos. Dešinėje – R.Bakanauskas.
5. Viskas jau išmokta iki smulkmenų, tad R.Bakanauskienė (dešinėje) ramiai žiūrėjo savo šokėjų pasirodymą „Vilties“ progimnazijoje kartu su vaikų tėvais.
A.Švelnos ir Bakanauskų asmeninio albumo nuotraukos