Atėjo tik du vieno kaimo mokinukai
Namuose karantino įkalintus Pasvalio rajono gyventojus po Velykų ir vėl pradėjo lankyti bibliobusas. Jį karantinas buvo palikęs stovėti visą pusmetį. Tuoj po Velykų Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos bibliobusas išvyko į reisą. Pirmą dieną po neįprastai ilgos, pandemijos nulemtos pertraukos bibliobusas pasuko pas Norių, Titkonių, Payslio skaitytojus.
„Anksčiau, kol apie pandemijas nei žinojom, nei galvojom, į kaimuose sustojusį bibliobusą sugužėdavo dešimtys vaikų, ateidavo bent po keletą suaugusiųjų. Dabar žmonės saugosi viruso, varžosi bendrauti, nors to bendravimo oi kaip visi pasiilgę“, – kalbėjo knygų namo ant ratų šeimininkė bibliotekininkė Janina Vaičekonienė.
Išties pirmieji reisai nelabai džiugina – bibliobusą dabar aplenkia ne vienas anksčiau buvęs nuolatinis lankytojas.
Pirmąją bibliobuso darbo dieną prie jo knygų pasikeisti atėjo vos du Payslio mokinukai.
Nelaukė niekas
Antrojoje bibliobuso kelionėje, jam pasukus Daujėnų seniūnijos kryptimi į Mikėnus ir Porijus, dalyvavome ir mes, „Panevėžio krašto“ korespondentai.
Mikėnuose, kur tėra vos keletas sodybų, tačiau kurių gyventojai, anot J.Vaičekonienės, tikrai noriai skaito knygas, valandą stovėjusio bibliobuso neaplankė niekas.
Stovint bibliotekai ant ratų, jos vairuotojas Jonas Vainauskas skaitė A.Diuma „Tris muškietininkus“, bibliotekininkė vaikščiojo aplink bibliobusą, vylėsi, galbūt išvydę ne tik autobusą, bet ir ją pačią, mikėniškiai ateis pasiimti knygų ar šiaip šnektelėti. Tačiau žmonės neatėjo.
Gal išsigando reikalavimų?
„Prieš išvažiuodami aplankyti rajono žmonių, informavome juos, kad bibliobuse privalu laikytis griežtų reikalavimų: būtinai būti su kaukėmis, dezinfekuoti rankas, į autobusą įleisime tik po vieną žmogų“, – sakė bibliotekininkė.
Ji spėjo, kad tokia griežta tvarka kiek atbaidė žmones. Jiems įprasta atėjus į bibliobusą bendrauti, šnekučiuotis, dalintis naujienomis, skaitykloje perversti laikraščius.
Bibliobuse įrengta 14 vietų skaitykla. Toji skaitykla – tarp autobuso sėdynių įmontuoti staliukai. Ant tų sėdynių prisėdę vaikai žaisdavo įvairius stalo žaidimus.
Čia yra ir du kompiuteriai, veikia internetas, tad vyresnieji skaitytojai pavartydavo internetinius puslapius, mažieji noriai kibdavo į kompiuterinius žaidimus.
Dabar, kai paskelbta pandemija, skaitykla neveikia, kompiuteriai net neįjungiami.
Pasitiko smalsūs vaikai
Valandą Mikėnuose tuščiai prastovėjęs autobusas pasuko į Porijus.
Jau nuo tolo pamatėme autobusų stotelėje jo laukiantį būrį vaikų. Vairuotojas ir bibliotekininkė iškart atkuto, pradžiugo. Ne be reikalo važiuota – lankytojų bus.
Bibliobusą pasitiko Porijuose gyvenančios pusseserės Aiva ir Skaiva. Aiva aštuntokė, Skaiva šeštokė. O jas prie bibliobuso atlydėjo mažesnieji – vienos broliukas, kitos sesutė. Jie dar nelanko mokyklos, knygas šiems mažyliams skaito jų mamos.
Aiva ir Skaiva pasakojo, kad dabar, per pandemiją, uždaryta Daujėnų mokykla, mokslas per nuotolį joms baisiausiai įgriso. Mergaitėms nusibodo būti namuose, jos pasiilgo mokyklos, draugų, gyvų, normalių pamokų.
Bibliobuso jos pasigedusios, juk jau nuo mažumės jame lankydavusios, tad dabar tikrai apsidžiaugusios.
Iš autobuso – su dovanomis
„Anksčiau bibliotekininkė priorganizuodavo mums visokių viktorinų, proto mūšių, o kai juos laimėdavom, gaudavom dovanų“, – pasakojo Aiva. Ji bibliobuse praleisdavo daug laiko, žaisdavo, bendraudavo.
Skaiva pridūrė, kad labai geri yra vairuotojas su bibliotekininke, nebara vaikų, kad žaisdami jie patriukšmauja. Abi pusseserės į biblioteką atnešė po šūsnį perskaitytų pasakų knygų, po to išsirinko T.Janson knygų apie Trolius Mumius.
Aiva pasidžiaugė turinti dvi sesutes – Oksaną ir Ingą, o jos taip pat knygų skaitytojos, noriai lankosi bibliobuse. Trys jų broliukai dar maži. Mama ir tėtis, anot Aivos, knygų neskaito, neturi kada, dirba, juos visus augina.
Skaiva sakė, kad anksčiau, kol į bibliobusą buvo galima ateiti be jokių ribojimų, jai patikdavo jame piešti. Mergaitė pasvarstė, kad piešti galima ir namuose, bet šit bibliotekininkė Janina už piešinius atsidėkodavo dovanėlėmis, tad piešimas būdavo smagesnis.
Pakalbinome ir Aivos mamą Jurgą. Jurga šyptelėjo, kad auginant 6 vaikus skaityti jai bemaž nebelieka laiko.
„Nebent mažyliams prieš miegą paskaitau pasakų“, – sakė moteris ir neslėpė pasitenkinimo, kad skaito trys vyresnėlės jos dukros – Aiva, Oksana ir Inga. Moteris džiaugiasi, kad mergaitės laukia mėlynojo bibliobuso, o grįžusios pasakoja, kokius žaidimus jame žaidė, į kokius viktorinų klausimus atsakinėjo.
„Nuo mažų dienų dukros jo laukia“, – sakė gausios šeimos mama.
Aplanko net 20 kaimų
Pirmasis bibliobusas į Pasvalio rajono kaimus išvažiavo prieš 22 metus. Tai, pasak J.Vaičekonienės, buvo senutėlis sovietinis autobusas. Įrengus knygų lentynas bei skaityklos stalus, jis tapo bibliobusu.
Kaimo keliais trofėjiniu pramintas pirmasis bibliobusas važinėjo visą dešimtmetį, o per tą laiką taip suseno, kad jau nebebuvo įmanoma gauti detalių jam remontuoti.
Prieš dešimt metų bibliotekos vadovybė kreipėsi į Pasvalio rajono vadovus ir šie bibliotekai dovanojo bičiulių norvegų rajonui dovanotą autobusą „Volvo“. Šiam mėlynai nudažytam autobusui šiemet jubiliejus – sueina 25 metai.
Sustoja valandai ir ilgiau
„Dirbti važinėjant ankstesniuoju bibliobusu man neteko, tad nelabai ką galiu apie jį pasakyti. O štai dabartinis bibliobusas į pirmąjį reisą išvažiavo 2011 metų gegužės 30-ąją. Tiek laiko mobilios bibliotekos vyresniąja bibliotekininke dirbu ir aš“, – sakė J.Vaičekonienė.
Pagal sudarytą grafiką vieną ar du kartus per mėnesį bibliobusas aplanko 20 kaimų, važiuojama 8 maršrutais. Mažiau gyventojų turinčiuose kaimuose sustojama valandai dviem, didesniuose kaimuose praleidžiama po 3–3,5 valandos.
Bibliotekininkė sakė, kad, pavyzdžiui, Porijai – gana nedidelis kaimas, tačiau jame yra gausių šeimų, jų vaikai noriai lanko bibliobusą, tad šiame kaime jo stabtelėjimas ilgesnis.
Dokumentais dabar vadina
„Gausiai mus lanko Lavėnuose esančių globos namų gyventojai. Dažnas jų ir noriai skaito, ir su džiaugsmu žaidžia mūsų siūlomus žaidimus, dalyvauja mano organizuojamose viktorinose. Džiaugiamės jų aktyvumu“, – sakė J.Vaičekonienė.
Bibliotekininkė skaičiavo, kad autobusas po Pasvalio rajono kaimus vežioja per 3000 dokumentų. Moteris paaiškino, kad dokumentais vadinamos bibliobuso turimos knygos, žurnalai, laikraščiai, įvairios brošiūros. Ji sako, kad labiausiai rajono žmonės skaito grožinę literatūrą, o antroje vietoje pagal skaitomumą – religinės knygos, taip pat pasvališkius domina knygos apie gamtą ir istoriją.
„Į autobusą jaunuosius skaitytojus kviečiu tuomet, kai šalta, lyja, sninga. O štai vasaromis žaidimus žaidžiame, viktorinas rengiame kur nors parkeliuose, prie bendruomenių namų ar šiaip vietose, kur įrengti suoliukai, vietos poilsiui“, – sakė bibliotekininkė.
Ji mena, kad vasarą su vaikais rinko lauko žiedus, vėliau jaunieji bibliobuso lankytojai juos piešė, visi drauge skaitė eilėraščius apie vasarą.
„Organizuoju taip pat ir suaugusiems bibliobuso lankytojams viktorinas. Štai viena jų buvo apie patį bibliobusą, dalyviai atsakinėjo į klausimus, keliais maršrutais jis važiuoja, kiek spaudinių veža“, – prisiminė J.Vaičekonienė.
Ji pasakojo, kad bibliobusą kvietėsi ir mokyklos, vaikų darželiai ir kaimų bibliotekos – reikia gi, kad visi pamatytų tokį retą dalyką.
Trumpai pavažinėjęs sustojo visam laikui?
Prieš tai uždariusi 6 filialus, 2020-ųjų vasarą į reisus bibliobusą buvo išsiuntusi ir Biržų viešoji J.Bielinio biblioteka. Bibliobusas į rajono kaimus iš pradžių 6, po to 5 maršrutais važinėjo keturis mėnesius.
Šios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė Simona Bindariūtė apgailestavo, kad Biržų bibliobusas buvo toli gražu ne toks įspūdingas kaip kaimynų pasvaliečių. Tai buvo krovininis mikroautobusas.
Iš pradžių pernai buvo nutarta knygas žmonėms pradėti vežioti kovą, tačiau dėl pandemijos ir karantino bibliobusas išvyko tik prieš pernykštes Jonines. Rudenį paskelbus antrąjį karantiną, reisus teko nutraukti. Pasak bibliotekininkės, bent artimiausiu metu neplanuojama jų atnaujinti.
„Mūsiškis bibliobusas jokių pramogų nesiūlė, vien nuveždavo knygų. Jų pasikeisti ateidavo daugiau vyresnių žmonių nei vaikų“, – sakė S.Bindariūtė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Bibliotekininkė J.Vaičekonienė ilgisi laikų, kai bibliobuso skaitykloje šurmuliuodavo nemenkas būrys vaikų, vyko renginiai.
2. Pasvalio rajono Porijų kaimas nors ir nedidelis, skaitytojų jame nemažai, tad bibliobusas čia sustojo 3 valandoms.
3. Bibliobuso vairuotojas J.Vainauskas – ir pats uolus knygų skaitytojas.
4. Į Porijų kaimą atvykusio bibliobuso laukė būrys vaikų. Jie pasiguodė, kad dabar, per pandemiją, liūdna neiti į mokyklą, liūdna nesutikti klasės draugų.
5. Mikėnuose knygų autobusas tuščiai prastovėjo belaukdamas skaitytojų. A.Švelnos nuotr.
"Panevėžio kraštas", 2021 04 14