Skaitytojų net patrigubėjo
Po šešerius metus trukusio remonto duris atvėrė Kupiškio viešoji biblioteka – knygos ir skaitytojai grįžo į senosios sinagogos patalpas Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje.
Žvalgomės po restauruotą ir moderniai patobulintą pastatą.
Sinagogos fasade gausu stiklo, prie senojo pastato priderintas stiklinis priestatas su lauko terasa virš jo.
Kupiškėnai didžiuojasi – biblioteka dabar yra gražiausias jų miesto statinys. Ir lankomiausias.
Pasak bibliotekos aptarnavimo skyriaus darbuotojos Ritos Sanvaitienės, per kovo mėnesio dvi darbo savaites atsinaujinusią biblioteką aplankė per 2 tūkstančius skaitytojų, kitaip sakant, net trečdalis kupiškėnų čia užsuko.
Anksčiau per visą mėnesį skaitytojų būdavo apie 600.
Visur – lengvi akmenys
Žengus į vidų nustebina garsus vaikų klegesys. Jis sklinda iš mažiesiems skirtos erdvės: vieni jau išeina, kiti ką tik atėjo, kabinasi striukes ant namelių formos kabyklų.
Nusirengimo kampelyje lubas remia tikras medis, ant jo šakų kabo balionai, apačioje – aplink visą kamieną suolelis su angomis pasidėti avalynei. Vaikai į knygų salę eina be batų.
Visa patalpa išklota minkšta kilimine danga, knygų lentynos žemos, jų viršų lengvai pasiekia net pradinukas. Skaitinius apšviečia baltų peliukų, varnų, driežų ir beždžionėlių formos šviestuvai.
Lentynų eilė nutįsusi palei akmeninę sieną, ji buvusi sinagogos išorinė, bet atsiradus stikliniam priestatui tapo vidine.
Viduryje patalpos stūkso kažkas panašaus į namelį su nišomis šonuose. Nišose – suolus atstojančios knygų lentynos. Palei vitrininius langus sustatyti knygų pilni vežimaičiai, mažieji skaitytojai juos gali nusitempti kur panorėję.
Namelio vidus su dideliu kompiuterio ekranu ir lietimui skirta konstrukcija yra erdvė įvairiems mokomiesiems užsiėmimams. Įrengti ir kampeliai autizmu sergantiems vaikams – juk jiems reikia individualių erdvių.
Įdomiausia ir netikėčiausia vaikų skyriaus interjero detalė – visur išdėlioti milžiniški nugludinti akmenys. Jie netikri, padaryti iš kietai veltos vilnos. Vaikai ant jų sėdi, nešioja, stumdo, žaisdami dėlioja į kalnus.
Bibliotekininkė Laimutė Kliopkinienė rodo didžiulę medinę knygą, ji skirta pirmai kūdikių pažinčiai su skaitiniais. Mamos su mažyliais čia pamėgo rinktis rytais.
Pirma dienos pusė – ir darželinukų laikas, ateina su auklėtojomis, o po pietų suguža pradinukai.
Atidengė didžiosios maldų salės grožį
Toliau po biblioteką žvalgomės su ilgamečiu jos vadovu Algirdu Venckumi.
Pirmame aukšte palikta erdvė renginiams ir parodoms. Dabar, atidarymo proga, čia kabo istorinės nuotraukos ir piešiniai iš įvairių sinagogos gyvavimo tarpsnių.
Į knygų karalystę veda baltos arkinės dvivėrės durys: jos senos, tik restauruotos ir perdažytos.
Šalia ant sienos, kaip puošybos elementai, pritvirtinta eilė senųjų sinagogos durų rankenų.
Už baltųjų durų atsiveria visas buvusių žydų maldos namų didžiosios salės grožis. Knygų stelažai neužgožia pirminės architektūros, viršuje matyti arkiniai langai, lubas remia kolonos.
„Dabar čia mūsų aptarnavimo skyrius, knygų fondas, o buvo pagrindinė maldos salė su atskiromis vyrų ir moterų pusėmis“, – aiškina A.Venckus.
Į antrą aukštą veda stikliniai laiptai, stiklu atitverta ir skaitykla. Ji pilna moksleivių, jie čia ruošia pamokas.
Jaunimas jau pamėgo ir audioteką. Muzikai skirtoje erdvėje galima pasiklausyti čia sukauptų vinilinių plokštelių, kompaktinių diskų ir jau niekur nebenaudojamų kasečių. Biblioteka turi ir muzikos instrumentų: gitarą ir ukulėlę. Šioji taip pat gitara, tik miniatiūrinė, su keturiomis stygomis, kildinama iš Portugalijos, paplitusi Havajuose.
Mena žydų bendruomenę
Pereinamos patalpos iš knygų bei skaityklos skyrių į konferencijų salę netuščios, čia įkurdintas mažas muziejus apie laikmetį, kai Kupiškyje gyveno gausi žydų bendruomenė.
Tarpukario laikų bufetas, kėdės, pusmėnulio formos stalelis, sieninis laikrodis, siuvimo mašina, įrėmintas veidrodis ir keli buities mažmožiai – tai daiktai, kadaise naudoti kupiškėnų žydų.
Ant sienos kabo senoviškas lango rėmas, pro jį matyti senojo Kupiškio fotografija: vaizdas į aikštę, kas tuomet matėsi pravėrus sinagogos langą. O matėsi tankiai apstatytas medinis miesto centro žydų kvartalas.
Baltose sienose paliktos ir neuždengtos vietos – matyti originalūs paviršiai iš sinagogos gyvavimo laikų, sieninės tapybos fragmentai.
Pastatas pritaikytas dabar jau tik bibliotekai
Pasak A.Venckaus, šioji akmeninė sinagoga istoriniuose dokumentuose paminėta 1901 metais, bet statyta gerokai anksčiau, gal net XVII amžiaus gale, nes tuo laiku žydų bendruomenė Kupiškyje jau gyvavo.
Biblioteka maldos namuose buvo įkurdinta pokariu, kai po žiaurių nacistinių susidorojimų Kupiškyje žydų nebeliko.
„Po karo buvo likusios tik išorinės sienos ir perdangos, stogas sunaikintas. Pastatą paremontavus 1952 metais čia įkelta biblioteka, kultūros namai ir civilinės metrikacijos skyrius“, – pašnekovas trumpai nusako sinagogos istoriją.
Kraštiečio dovana vertinga A.Venckus veda į bibliotekos pasididžiavimą – kraštotyros skyrių.
Viena aukštalubė trečio aukšto patalpa skirta kraštiečiui skulptoriui, Dailės instituto profesoriui Juozui Kėdainiui.
Palei vieną sieną aukštuose stelažuose įkurdinta skulptoriaus biblioteka. Joje per 4 tūkstančius labai vertingų knygų, pasaulinio lygio meno albumų, įvairių sričių pažintinės ir mokomosios literatūros.
Knygas Kupiškio bibliotekai po skulptoriaus mirties dovanojo jo sesuo.
Kraštotyros skyriaus savitumas – kupiškėnų enciklopedija ir tarmės žinynai.
Pasak darbuotojos Jūratės Motiejūnienės, šiandien bibliotekos fonde yra 47 107 knygos – kiekvienam nuo seniausio iki mažiausio kupiškėno tenka beveik po 8 knygas.
Pernykščio surašymo duomenimis, Kupiškis dabar turi 6138 gyventojus.
Kasmet biblioteka pasipildo apie 1400 knygų, panašiai tiek kasmet ir nurašoma.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Bibliotekoje rasta vietos ir istorijai, įrengta erdvė žydams atminti.
2. Vaikams skirtą literatūrą apšviečia beždžionėlių ir kitokių gyvūnų žaismingi šviestuvai.
3. Po šešerius metus trukusio remonto neatpažįstamai pasikeitė ne tik Kupiškio bibliotekos vidus, bet ir išorė – prie fasado atsirado stiklinis priestatas.
4. Didžiojoje maldų salėje dabar išsitenka aptarnavimo skyrius, knygų fondas, skaitykla ir audioteka.
5. Ilgametis bibliotekos vadovas A.Venckus džiaugiasi atnaujinta knygų buveine ir pagausėjusiu skaitytojų srautu.
6. Vaikų skyrius skardėjo nuo mažųjų skaitytojų juoko, čia jie knygas žiūrinėjo, čia dūko ir vienas kitą gaudė.
7. Mažojoje sinagogos salėje įrengtas poilsio kampelis ir erdvė parodoms.
A.Švelnos nuotraukos