Panevėžietė Ina Šaduikienė, gyvenanti Statybininkų gatvėje, viename iš pirmųjų mieste modernizuotų daugiabučių, teigia, jog niekada nesigailėjo dėl šio sprendimo ir buvo tarp tų, kurie visomis keturiomis pritarė namo atnaujinimui.
„Palyginu savo mokesčius už šilumą su bičiulės, gyvenančios nerenovuotame daugiabutyje, ir, palyginusi kvadratūrą, matau akivaizdų skirtumą – aš moku tiek pat arba mažiau“, – džiaugiasi pašnekovė.
Jos butas – trijų kambarių ir dar šalčiausiu laikomame pirmame aukšte, o bičiulės – tik vieno kambario ir aukščiau, bet sąskaitas už šilumą jos gauna labai panašias. Štai sausį I.Šaduikienė mokėjo 50 eurų, o jos draugė – tik dviem eurais mažiau. Kitos bendradarbės dviejų kambarių butas irgi yra renovuotame name, bet jo gyventojai mėgsta gyventi itin šiltai, netaupo, todėl už šilumą moka kiek daugiau nei I. Šaduikienė, kurios kaimynai nėra linkę perkaitinti butų.
Anot Arvydo Šato, Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausiojo specialisto, šį šildymo sezoną savivaldybės administracija nėra gavusi skundų dėl padidėjusių šildymo sąskaitų. To priežastis – Panevėžio mieste šildymo kainos yra vienos mažiausių Lietuvoje, kainų didėjimas nėra toks drastiškas kaip kituose miestuose.
„Žinoma, teigiamos reakcijos į didėjančias kainas negali būti, nepriklausomai nuo to, kaina didėja mažiau ar daugiau. Bet koks kainų didėjimas, ne tik šildymo, natūraliai sukelia neigiamas reakcijas“, – teigia pašnekovas.
Jis pasakoja, kad paskutinio Aplinkos ministerijos kvietimo daugiabučių renovacijai metu iš viso buvo pateikta 16 naujų paraiškų atnaujinti daugiabučių namus.
„Savivaldybės programos įgyvendinimo administratoriai, dalyvaudami daugiabučių namų savininkų susirinkimuose, skatina atnaujinti namus, aiškina apie modernizavimo naudą. O daugiabučių namų gyventojams priėmus sprendimą atnaujinti namus savivaldybės programos apimtyje, savivaldybės tarybos sprendimu priskiriami projektų įgyvendinimo administratoriai, veikiantys daugiabučių namų savininkų naudai“, – apie tai, kaip vyksta daugiabučių namų modernizavimo programa Panevėžyje, pasakoja pašnekovas.
Sutaupymai gali siekti daugiau nei 50 proc.
APVA Pastatų energinio taupumo departamentas nuolat sulaukia itin didelio gyventojų susidomėjimo renovacijos projektais, taip pat tai girdi ir iš daugelio renovacijos projektų administratorių. Būtent į juos kreipiasi nemaža dalis daugiabučių namų gyventojų atstovų ir prašo organizuoti būsto investicinio plano parengimą.
Anot Gintarės Burbienės, APVA Pastatų energinio taupumo departamento patarėjos, kaip ir kasmet, susidomėjimas renovacija taip pat sparčiai išauga sausio–vasario mėnesiais, kai gyventojai gauna padidėjusias sąskaitas už šildymą.
„Visais atvejais po daugiabučio namo atnaujinimo yra sutaupoma ne mažiau kaip 40 proc. skaičiuojamosios šiluminės energijos sąnaudų. Vidutinis šiluminės energijos faktinis sutaupymas siekia 54 proc., kai kuriuose daugiabučiuose net apie 70 proc., arba 72,2 kWh/kv. m per metus“, – pažymi G.Burbienė.
Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti čia: www.betalt.lt.