Jaudina net kūdikio žiovulys
Pirmasis šių metų kūdikis Panevėžyje gimė teatralų porai.
J.Miltinio dramos teatro režisieriaus padėjėja Sigita Pavilionė ir aktorius Emilis Pavilionis sausio 1-osios paryčiais susilaukė sūnaus.
Pirmagimis pavadintas dviem vardais: Dominyku Aisčiu.
Tėvai įsitikinę, kad jei sūnus taps žymiu savo srities specialistu, pavyzdžiui, sportininku ar teisininku, du vardai pridės dar daugiau svorio.
Gimdymo namuose – ypatinga atmosfera.
„Bandau padėti, daiktus padavinėju“, – 31 metų vyras linksmai nusakė, kaip talkina žmonai.
Praėjus parai po gimimo aktorius vis dar nesitraukė nuo sūnaus ir mylimosios. Jo emocijos, tapus tėčiu, liejosi per kraštus.
„Suprantu, kad visokie šūdukai būna, bet kas jie, lyginant su tuo, koks džiaugsmas! Kūdikis nusičiaudo, nusižiovauja, o mes nesiliaujam aikčioti, kaip jis gražiai žiovauja“, – šypsodamasis pasakojo, kas dabar reikšminga.
Ateiti į pasaulį vis delsė
Berniukas gimė sveikutėlis, 50 centimetrų ūgio ir 3056 gramų svorio.
„Gydytojai prognozavo mažesnį svorį, nuolat tikrino ir stebėjo. Kalėdų savaitę kiekvieną rytą turėjau prisistatyti į kliniką, nuolat matavo ir žiūrėjo. O gimė didesnis nei prognozuota“, – džiaugėsi 28 metų mama.
Sūnelis ateiti į pasaulį delsė, turėjo gimti gruodžio 28 dieną.
Savaitės pradžioje S.Pavilionė buvo paguldyta į ligoninę ir medikai planavo gimdymą paskatinti vaistais. Visgi medikamentinio įsikišimo neprireikė, Naujųjų išvakarėse prasidėjo savaiminiai sąrėmiai.
„Jis, matyt, išgirdo ir ėmė pats ruoštis“, – vaizdingai pasakojo gimdyvė.
Gimdymas nebuvo iš lengvųjų, sąrėmiai kamavo beveik parą. Vaikelis gimė sausio 1-ąją, 4 valandos 15 minučių.
Baisiausia jausti bejėgiškumą
Vyras visą laiką buvo šalia žmonos.
„Neturėjau pasirinkimo, buvau priverstas, pusę metų žmona kartojo, kad gimdymo metu norėtų palaikymo“, – prisipažino vyras.
Dabar džiaugiasi, kad procese dalyvavo nuo pradžios iki galo, gavo su niekuo nepalyginamų patirčių, išgyvenimų ir pažinimo.
„Mes teatre ko tik nevaidinam, mums širdys, atrodo, jau nuo nieko nepermušinėja, nebijau nei kraujo, nei ko panašaus, bet per gimdymą tarpais, kai matai, kaip skauda, tikrai skauda, surakina klaikus bejėgystės jausmas. Tai pats prasčiausias dalykas“, – pasakojo laimingas tėvas.
Stebėti žmonos kančią ir niekuo negalėti padėti buvę klaiku.
„Tada pradedi pykti ant visų, mintyse burbuliuoji, kodėl jie tik stebi, nieko nedaro, kad skausmus palengvintų, ir kartu supranti, kad medikai žino, ką daro, jie profesionalai, tai normalu, turi skaudėti“, – atpasakoja jausenas.
Jau žino, kad turi patylėti
Pasak aktoriaus, anksčiau, kai pažįstami pasakydavo, kad gimdymo skausmą gali ištverti tik moterys, jis viduje nusišiepdavo, netikėjo tokiais išvedžiojimais.
„Galvodavau: duokit vyrui pabandyt. Tai ką, neiškęs? Dar sakiau, va man protinius dantis neseniai išrovė, jūs, moterys, pabandykit tokį skausmą atkentėt. Bet dabar, po šito gimdymo, tylėsiu. Dabar žinau, ką reiškia, kai baisiai baisiai skauda. Žemai lenkiu galvą prieš žmoną“, – prisipažino vyras.
Kol tėvai kalba, naujagimis, sočiai pažindęs, saldžiai miega mamos glėbyje.
Žiūrėdami į sūnų abu, aišku, ieško panašumų.
„Plaukai tikrai mano, kol nebuvau plikas, lygiai tokius pat turėjau“, – kvatoja tėvas.
„Tikrai gal labiau į tėtį panašus, nosytė irgi jo“, – pritaria mama.
Dabar jie jau planuoja sūnaus atostogas.
„Mano tėvų didelė sodyba Panevėžio rajone, ten daug gamtos, vyro tėvai gyvena Trakuose – ten ežerai ir pilis“, – vardijo jauna moteris.
Pora žadėjo kūdikio auginimo rūpesčiais mielai dalintis su seneliais, jei tik šie pageidaus anūką pasūpuoti.
Dėl meilės sulaužė garbės žodį
Gali būti, kad į teatralų pirmagimio krikštynas sugužės visas teatras, mat taip nutiko praėjusį rudenį per jų vestuves.
Paklausti, kaip susiėjo į porą, jiedu kvatoja, kad tai tarnybinis romanas.
Emilis J.Miltinio teatre jau dirbo, Sigita čia buvo pakviesta, kai grįžo po aktorinių studijų Londone.
„Per repeticijų pertrauką stovėjom su kolega rūkomajame, kai koridoriumi praėjo Sigita. Kolega sako: būk geras, nemesk meškerės, ji man labai patinka. Sakau: gerai, garbės žodis...“ – šypsosi vyras.
Santykius jiedu mezgė beveik paslapčiom, kad niekas nesužinotų.
„Pirmą kartą gyvenime sulaužiau garbės žodį, bet buvo verta“, – prisipažįsta.
Kolega nepyksta, per vestuves porą pasveikino, sakė netgi jaučiasi savotišku piršliu.
Nuo dešimčių – prie vienetų
Akušerijos skyriaus vyriausioji akušerė Skaistuolė Nakrošienė sakė, kad Naujieji ir jų išvakarės buvę ramūs, metų sandūroje gimdymų nebuvo.
Gruodžio 31-osios pavakarę gimė berniukas, ir tiek.
Naujųjų metų dieną, jau sausio 1-osios paryčiais, gimė berniukas, ir tik gerokai vėliau, prieš pat 14 valandą, gimė mergaitė.
Akušerijos skyriuje jau 31-us metus dirbanti medikė prisimena laikus, kai per parą tekdavo priimti po 10–13 kūdikių. Dabar kasdien į pasaulį atkeliauja vidutiniškai po du vaikelius.
Ištaisė retą ir sunkų apsigimimą
Naujagimių skyriaus vedėja Irena Žilinskienė apžvelgė praėjusius metus. Preliminariais skaičiavimais, 2024-aisiais Panevėžio gimdymo namuose pasaulį išvydo 854 kūdikiai. Susilaukta keturių porų dvynių.
„Didelių iššūkių neturėjom, skyriui buvo eiliniai metai“, – sakė medikė.
Per metus dešimčiai naujagimių, gelbėjant jų gyvybes, prireikė sudėtingesnės pagalbos, jie buvo išvežti į Vilnių.
Pasak vedėjos, buvo keletas ryškesnių apsigimimų.
Viena vyresnė moteris pagimdė vaikelį su Dauno sindromu. Šiais laikais padarius tyrimus ir sužinojus apie tokį apsigimimą moterys dažnai renkasi negimdyti. Šiuo atveju tyrimai buvo daryti, bet sutrikimo neparodė. Gal dėl to, kad apsigimimas nedidelio laipsnio.
Kitai moteriai gimė kūdikis su diafragmos išvarža. Tai retas ir sunkus apsigimimas. Paprastai jis diagnozuojamas dar nėštumo metu. Toji gimdyvė pas gydytojus nesilankė, tad vaisiaus apsigimimas nebuvo diagnozuotas.
Laimė, šiuo atveju viskas baigėsi sėkmingai, naujagimis buvo skubiai operuotas ir medikų dėka dabar auga bei vystosi normaliai.
Dvi itin skaudžios mirtys
„Du naujagimiai mirė, vienas todėl, kad neišnešiotas, kitas – nuo sunkios patologijos“, – medikė neslepia ir slogių atvejų.
Antrasis kūdikis gimė sveikas, bet praėjus 3–4 valandoms po gimimo jo sveikata ėmė sparčiai blogėti, jokia medicininė pagalba nepadėjo.
„Jam tebeveikė kraujotaka, funkcionavusi nėštumo metu, o gimus jos nebeturėjo būti. Kitaip sakant, vienos skylutės širdyje ir kraujagyslėse turi užsidaryti, o kitos pradėti funkcionuoti. Šiam naujagimiui taip neįvyko“, – detaliai paaiškino medikė.
Tai yra vadinamasis širdies ir kraujagyslių sutrikimas.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Dominykas Aistis nusprendė gimti pirmąją metų dieną.
2. S.Pavilionė jau pamiršo gimdymo kančias ir džiaugėsi lauktu sūneliu.
3. I.Žilinskienė pasidžiaugė, kad metų sandūra buvo rami, visi vaikeliai gimė sveiki.
4. S.Nakrošienė prisimena ir tokį laiką, kai per parą gimdavo daugiau nei dešimt kūdikių.
A.Švelnos nuotraukos