Būtina gentainių draugija
Salų dvaro valdytoja ir ūkininkė Birutė Dapkienė turi nepaprastą augintinę – juodąją gulbę.
Ji puikiai pažįstama visiems rokiškėnams, jau daug metų yra jų numylėtinė, tik dėl susiklosčiusių aplinkybių perkelta iš Rokiškio į nuošalesnę, saugesnę vietą.
Prieš dešimtmetį, kaip esame rašę, iš Latvijos Cėsio miesto atkeliavo dovana – porelė juodųjų gulbių Lita ir Latas. Jos buvo apgyvendintos Rokiškio muziejaus tvenkiniuose, žiemodavo rūmų rūsiuose.
Rokiškin atvykę turistai skubėdavo jų pažiūrėti, o miestiečiai tuos paukščius jau net miesto simboliu laikė.
Bet atslinko nelaimė – lapkričio vidury žuvo gulbinas.
Netekusi partnerio plunksnuotoji našlė labai liūdėjo, liovėsi lesti, reaguoti į aplinką.
Kad paukštis dėl streso ir vienatvės nenugaištų, muziejininkai suskubo ieškoti pagalbos. Specialistai patarė išgabenti gulbę į ūkį, kur yra daug naminių paukščių ir kitokių gyvių, nes į depresiją panirusiam sparnuočiui būtina kleganti draugija.
Už savo mylimąją padėjo galvą
„Man paskambino meras, pasakė, kad atsitiko nelaimė – šuo perkando gulbinui galvą. Klausė, gal galiu priglausti gulbę“, – ūkininkė prisiminė netikėtą skambutį.
Gulbinas Latas garsėjo agresyvumu, buvo neįtikėtinai pavydus, labai saugojo savo draugę ir, jei tik kas eidavo artyn, ne tik šnypšdavo, bet ir taikydavosi įgnybti, net šerti tvirtais sparnais.
Tą savaitgalį pro tinkline tvora atitvertą muziejaus teritoriją viena rokiškietė už pavadžio vedėsi šunį. Gulbinui nepatiko praeiviai, jis šnypštė, o vienu metu, kai šuo atsidūrė arti tinklo, pro tvoros plyšelį iškišo galvą ir taikėsi keturkojui įkirsti. Šuo gynėsi ir kando. Krimstelėjimas buvo mirtinas.
B.Dapkienė iš pradžių nutarė juodąją našlę apgyvendinti Salų dvare, turinčiame kultūros ir laisvalaikio rezidencijos statusą. Ten gulbę galėtų matyti lankytojai.
Dvaro teritorijoje valdytoja jau buvo apgyvendinusi antis, stručius ir alpakas, paukščiams buvo pastatytas specialus namelis, tad moteris manė, kad jų draugijos naujajai gyventojai pakaks.
Toliau apie tai skaitykite „Panevėžio krašto“ laikraštyje
Prierašai po nuotraukomis:
1. Į krūvą suvesti du našliai kuo puikiausiai sutaria, dalijasi maistu ir guoliu.
2. Latvių padovanota juodųjų gulbių porelė buvo tapusi Rokiškio išskirtine puošmena.
3. Gulbinas buvo labai pavydus, saugojo savo mylimąją nuo bet kokio dėmesio, kirsdavo net per tinklinę tvorą.
4. Muziejaus tvenkinyje gyvenusi juodųjų gulbių porelė Lita ir Latas buvo tapę Rokiškio simboliu. Paukščiais pasigrožėti į miestą plūsdavo ir turistai.
S.Balandytės nuotraukos
5. B.Dapkienė savo ūkį priėmė ir naująsias augintines – juodąsias gulbes.
Nuotr. iš redakcijos archyvo
6. Ūkyje gulbė Lita labiausiai sutarė su gaidžiu, tik jį įsileido į savo aptvarą.
Nuotr. iš asmeninio albumo