Už grynuosius pirktų ką nori
Kūdikio susilaukusios Panevėžio rajono šeimos nuo liepos gaus dvigubą piniginę paramą – naujai skiriamą 300 eurų vienkartinę išmoką ir jau iš anksčiau gaunamą 200 eurų vertės kuponą, kurį pateikus galima įsigyti įvairių prekių vaikui parduotuvėje Panevėžyje „Prekės mažyliams“. Ten kainos kažin ar mažesnės negu populiariuose prekybos centruose.
Valdžiai viliantis, kad tai paskatins gimstamumą rajone, kai kurie politikai tokius pinigus lygina su šiaudu skęstantiesiems, o kuponus laiko sovietiniais reliktais, kurių reikėtų atsisakyti.
Opozicijos atstovas demokratas Petras Nevulis dar atmena, kad sovietmečiu buvo dalijami panašūs talonai maistui ir kitoms prekėms įsigyti. Bet tada buvo kitokie – visokio nepritekliaus laikai.
„Jeigu jau remiam šeimas, tai duokim jiems grynųjų pinigų, tegu perka už juos ką nori ir kur nori. O dabar žmogui primetama šita sistema, kad įsigyti prekių vaikui jis gali tik toje parduotuvėje. Kuponai jau praėjęs etapas ir jų nebeturėtų būti“, – kalbėjo P.Nevulis.
Nepadės net ir grynieji
Priešingos nuomonės laikėsi valdančiųjų atstovas, valstietis Albinas Kisielis. Jis pasisakė prieš pinigines išmokas.
Kuponą politikas vadino simboline savivaldybės dovana, kuria pagerbiamos ir morališkai paskatinamos vaiko susilaukusios šeimos. Vienkartinė išmoka, valstiečio nuomone, gimstamumo rajone tikrai nepadidins, o tūkstančiai biudžeto eurų bus išmesti į orą.
Piniginę išmoką „pakazucha“ pavadinęs A.Kisielis siūlė geriau jau jaunoms šeimoms suteikti lengvatines paskolas būstui įsigyti.
„Jeigu jaunos šeimos neturės kur gyventi, gimstamumo nepadidins nei kuponai, nei grynieji pinigai. Metame čia jiems kaip skęstantiems šiaudą ir giriamės, o efekto jokio. Susigundyti daryti vaiką už 300 eurų gali tik asocialios šeimos, čia ne pinigas vaikui auginti“, – pareiškė A.Kisielis.
Labai praverčia ir kuponai
Jauna mama demokratė Ramutė Kavaliauskaitė patikino, kad gimus vaikui išlaidų smarkiai padaugėja, todėl kūdikio susilaukusioms šeimoms labai praverčia ir kuponai, ir grynieji pinigai.
Moteris sakė pati niekada neprašiusi ir negavusi jokio kupono.
„Dėkoju Dievui ir sau, kad man nereikia iš nieko paramos nei vaikui išlaikyti, nei namams nusipirkti, todėl kupono ir neėmiau. Išvis labiau reikia atsižvelgti į pajamas, gal ne visiems skirti paramą, o tik tiems, kuriems jos labiausiai reikia“, – kalbėjo pašnekovė.
R.Kavaliauskaitė nelaiko kuponų sovietiniu reliktu ir norėtų, kad jie jaunoms šeimoms ir toliau būtų dalijami. Pasak politikės, dalis šeimų grynuosius pinigus nebūtinai panaudoja savo vaikui, o kuponas įpareigoja tėvus įsigyti vaikiškų prekių.
„Mano nuomone, tie pinigėliai turi būti skirti vaiko kraiteliui, o ne mamos manikiūrui, priaugintoms blakstienoms ar su vaikeliu nesusijusiems naujiems daiktams“, – kalbėjo R.Kavaliauskaitė. Savo aplinkoje ji teigė nepažįstanti žmonių, kurie pragertų vaiko pinigus.
Išsilaisvinimas už jūrų marių
Rajono savivaldybė 100 eurų vertės kuponus šeimoms už kūdikį pradėjo dalinti 2018 metais Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga. Pernai sausį kupono vertė buvo padvigubinta.
Meras Antanas Pocius patikino, kad tuo metu savivaldybė kitokiu būdu negalėjo paremti jaunų tėvų, tik nepaaiškino kodėl.
„Kuponai veiks, kol galios sutartis su parduotuve, paskui dvigubą paramą sujungsim į vieną 500 eurų krūvą ir kuponų nebedalinsim. Grynuosius panaudoti bus galima įvairiau“, – kalbėjo A.Pocius.
Bet išsilaisvinimas nuo kuponų dar už jūrų marių – pernai lapkritį sudaryta sutartis su parduotuve „Prekės mažyliams“ galios dar trejus metus.
Esą balsavo tėvai, bet tokio fakto nebuvo
O štai Rokiškio rajone kiekvienai šeimai, sulaukusiai kūdikio, dovanojamas 100 eurų čekis. Be jo, naujagimio kraitelį dar sudaro knygelė „Mūsų vaikas“ su palinkėjimais, krepšys ir rankšluostis.
Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vedėja Aistė Sketerytė sakė, kad su šiuo čekiu rokiškėnai gali apsipirkti „Maximos“ parduotuvėse.
Paklausta, kodėl pasirinkta būtent ši parduotuvė, A.Sketerytė atsakė, kad – pagal prekių asortimentą. Įsigyti galima bet kokių prekių, išskyrus alkoholį ir tabaką.
„Paskatos formą pasirinko patys gyventojai. Būtent jie nubalsavo, kad geriau mokėti ne grynus pinigus, o dovanoti kurio nors prekybos centro kortelę“, – tikino specialistė.
Tačiau į klausimą, kada, kur ir kokie tėvai balsavo, A.Sketerytė negalėjo atsakyti. Ji tenurodė, kad apklausa nebuvo atlikta, o diskutuota savivaldybės Šeimos taryboje.
„Pinigų pervedimas į sąskaitą nieko nekeičia, tai tik atrištų rankas tiems, kurie galbūt tas lėšas išleistų alkoholiui“, – pridūrė A.Sketerytė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. R.Kavaliauskaitė savo dukrai kupono neėmė, bet norėtų, kad kitoms jaunoms šeimoms kuponai ir toliau būtų dalijami.
2. Rajono savivaldybės sutartis su parduotuve „Prekės mažyliams“ galios dar trejus metus.
A.Švelnos nuotraukos