Teko nugaišinti ir kitus du
Rokiškio rajone – pirmasis šiemet šalyje afrikinio kiaulių maro atvejis kiaulių ūkyje.
Praėjusią savaitę nuo šios ligos nugaišo Pandėlio seniūnijos Lailūnų kaimo ūkininko savo reikmėms augintas keturių mėnesių paršelis. Dar du tos pačios vados knysliukus teko nugaišinti.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Panevėžio apygardos priežiūros skyriaus vedėjas Alvydas Stukas sakė, kad žmonės paršiukus nusipirko vasario pabaigoje. Iš pradžių jie gražiai augo, bet birželio 9-ąją šeimininkė pastebėjo, kad vienas iš jų nebeturi apetito.
„Dar po dviejų dienų paršelis tapo apatiškas, pradėjo svirduliuoti, vemti, pamėlo jo ausų pakraščiai ir trečiadienį nugaišo“, – pasakojo A.Stukas.
Ūkininkas apie tai pranešė veterinarams, dar tą pačią dieną buvo paimtas mėginys ir išsiųstas ištirti į laboratoriją Vilniuje. Kitą dieną jau buvo aišku, kad į lailūniečio ūkį įsisuko afrikinis kiaulių maras.
Kiti du paršeliai tikriausiai irgi buvo užsikrėtę, nes nieko nebeėdė, tik gulinėjo, todėl jie buvo nugaišinti.
Jeigu ūkyje bent vienai kiaulei nustatoma ši liga, naikinamos visos tame tvarte laikytos kiaulės jų net netiriant.
Tvarto duris užplombavo
Paršelių gaišenos buvo užkastos ūkininko sodybos valdoje iškastoje utilizavimo duobėje. Į ją taip pat buvo sumesti ir užkasti tvarte laikyti apie 100 kilogramų miežinių miltų, keli kilogramai žirnių ir kviečių, mėšlas, pakratai bei įvairūs daiktai, kurių neįmanoma dezinfekuoti.
Penktadienį veterinarijos tarnybos specialistai atliko pirminę lailūniečio tvarto bei teritorijos aplink jį dezinfekciją ir tvartą 7 paroms užplombavo. Po to ūkininkas turės pasamdyti specializuotą įmonę tvartą dezinfekuoti profesionaliai.
Aplink ligos židinį nustatytose 3 ir 10 kilometrų apsaugos zonose bus vykdomas visų laikomų kiaulių klinikinis tyrimas ir mėginių atrinkimas tyrimams.
Į šias zonas patenka septyni smulkūs kiaulių ūkiai, iš jų vienas kitame Pandėlio seniūnijos kaime, du – Biržų rajono Papilio seniūnijoje, trys – Kupiškio seniūnijoje ir vienas – Alizavos seniūnijoje.
A.Stuko žiniomis, šiuose ūkiuose iš viso yra laikomos 23 kiaulės. Iš šių ūkių 30 dienų uždrausta vežti kiaules į skerdyklą ar kitur gabenti, nebent bus gautas veterinarijos tarnybos leidimas.
Žmonės tebėra ištikti šoko
Pasak A.Stuko, nuo židinio vietos apie 22 kilometrus nutolusiam Žiobiškio kiaulių kompleksui grėsmės kol kas nėra.
Kaip užkratas galėjo patekti į lailūniečio tvartą, kol vyksta tyrimas, darbuotojas nesiėmė spėlioti.
„Žmonės patys dabar ištikti šoko. Žinome, kad jie pašarų iš kitur neatsivežė, naudojo pernykščius pakratus ir grūdus, paršelių į lauką nebuvo išleidę“, – sakė A.Stukas.
Kadangi žmonės laikėsi minimalių biologinio saugumo reikalavimų, o paršelius buvo deklaravę, gali tikėtis kompensacijų.
Lailūnų kaimas yra netoli Biržų rajono, o jame šiemet nustatyta daugiausia afrikinio kiaulių maro židinių laukinėje gamtoje – šernų gaišenos. Rokiškio rajone šiemet sumedžioti 265 šernai, iš jų trims nustatytas afrikinis kiaulių maras.
Veterinarijos specialistai ragina kiaulių augintojus užtikrinti, kad kartu su kiaulėmis nebūtų laikomi iš laukų, ganyklų parginti gyvuliai, nešerti kiaulių šviežia žole. Apsilankius gamtoje į savo kiaulių ūkį eiti tik pasikeitus drabužius ir išdezinfekavus.
Pernai visoje šalyje ši infekcija buvo nustatyta trijuose kiaulių ūkiuose Marijampolės, Vilkaviškio ir Kalvarijos savivaldybėse.
Prierašas po nuotrauka:
Kol vyksta tyrimas, A.Stukas nesiėmė spėlioti, kaip užkratas galėjo patekti į lailūniečio ūkį. Feisbuko nuotr.