Po teismo iškart į kelionę
Panevėžio meras Rytis Račkauskas sėkmingai derina savo baudžiamosios bylos teismo posėdžius ir keliones į užsienį. Štai ir dabar atbuvęs reikiamą dieną teisme sostinėje, jis netrukus išskrido į Ispaniją.
Komandiruotė – tarnybinė. Mero darbotvarkėje nurodyta, kad jis išvykęs 4 dienoms į Quart de Pobletą. Šiame mieste vyksta „Įtrauki ES“ partnerių susitikimas. Jau pats pavadinimas rodo, kad kelionė bus apmokėta ES lėšomis.
Sužinoti bent kiek daugiau apie kelionę, su kuo meras keliauja vakar buvo labai sudėtinga. Komunikacijos skyriaus vadovė Rūta Karčiauskienė žodžiu į kelis klausimus atsakyti nesugebėjo, liepė rašyti raštu, paskui daugiau nei 4 valandas tikino, kad kažką ten vis dar reikia patikslinti.
Redakcija ir be formalaus valdininkės atsakymo jau žinojo, kad šį kartą į kelionę meras pasikvietė Kultūros ir meno skyriaus vedėją Astą Čeponienę.
Kaip įprastai, neišsiversta be patyrusios Vilmos Kučytės, buvusio Užsienio ryšių skyriaus vadovės.
Neatrodė labai laimingas
Šiemet meras jau spėjo pabūti ir kitoje komandiruotėje užsienyje – toje pačioje Ispanijoje.
Pakeliui į ją R.Račkauskas turėjo persėsti Frankfurto oro uoste. Ten jį visai atsitiktinai ir sutiko panevėžietė žurnalistė Zina Paškevičienė.
Korespondentė iškart pakalbino merą, bet jis, kaip teigė Z.Paškevičienė, neatrodė labai laimingas sutikęs kraštietę spaudos atstovę ir labai jau nenoromis atsakė, kur vyksta. Fotografuojamas jis taręs, kad gal nereikia...
Kodėl meras nenori pasigirti, kad daug keliauja? Kas, kad ne už savus pinigus. Juk darbo reikalais, ne savo malonumui?
Ataskaitų apie keliones nerasi
Savivaldybės tinklapyje taip pat nesurasi išsamių žinių apie mero ir jo komandos keliones po pasaulį, jų įspūdžius, teikiamą naudą. Kodėl?
Apie politikų komandiruotes skelbiama labai kukliai prie tarybos posėdžių medžiagos. Ten randame, kad sausio 31 – vasario 4 dienomis meras su partneriais iš kitų šalių Ispanijos miestelyje Santa Komboje dalyvavo europinio projekto „Jaunimas ir demokratija“ renginiuose, skirtuose pilietiškumui skatinti, Europos vertybėms skleisti.
Savivaldybės Komunikacijos skyrius raštu informavo, kad R.Račkauskas į Ispaniją vyko su šio skyriaus anglų kalbos specialiste Dalia Gurskiene, o jų komandiruotė buvo apmokėta Europos Sąjungos lėšomis.
Į Čikagą – su imtynininkais
Kitas R.Račkausko pomėgis yra sportas, tad nenuostabu, kad pernai jo tolimiausios ir ilgiausiai trukusios kelionės buvo susijusios su sportu.
Birželio 8–18 dienomis meras su panevėžiečiais imtynininkais viešėjo JAV mieste Čikagoje. Savo ataskaitoje R.Račkauskas nurodė, kad reprezentavo Panevėžį imtynių turnyre ir stovykloje, susitiko su Lietuvos generaline konsule Čikagoje Sigrida Mulevičiene, čia įsikūrusiais panevėžiečiais.
Savivaldybės Komunikacijos skyrius raštu nurodė, kad į Ameriką vyko 15 asmenų: delegacijos vadovu buvo savivaldybės Sporto skyriaus vedėjas Justinas Jasiukaitis, dar 2 treneriai ir 11 sportininkų iš Panevėžio sporto centro, Raimundo Sargūno sporto gimnazijos bei imtynių sporto klubo „Imtis“.
Rašte teigiama, kad visai Panevėžio delegacijai panaudota beveik 7 tūkstančiai eurų miesto biudžeto lėšų, iš jų 4720 eurų išleista lėktuvo bilietams, už 2145 eurus imtynininkams nupirkta sportinė apranga su miesto simbolika. Varžybų organizatoriai parūpino nemokamą nakvynę, maitinimą, transportą.
Stebėjo vaikų žaidynes
Liepos 5–10 dienomis R.Račkauskas reprezentavo Aukštaitijos sostinę jau kitame pasaulio krašte – Pietų Korėjos mieste Daegu vykusiose tarptautinėse vaikų sporto žaidynėse.
Savivaldybės atstovų rašte teigiama, kad į šį Tarptautinio olimpinio komiteto renginį kartu su delegacijos vadovu R.Račkausku vyko jo bendražygis tarybos narys Arūnas Balčiūnas, komandos vadovė Lina Pocienė ir 8 „Žemynos“ progimnazijos 13–15 metų plaukikai. Viena iš jų Augustė Jakštaitė žaidynėse iškovojo du sidabro medalius.
Visos Panevėžio delegacijos kelionė į Pietų Korėją kainavo net 20 tūkst. eurų.
Panevėžiečiai, kaip ir kiti žaidynėse dalyvavę sportininkai bei juos lydėję asmenys, buvo aprūpinti nemokama nakvyne, maitinimu ir kelionėmis į sporto bazes.
Linksminosi Gabrovo karnavale
Pernai R.Račkauskas apsilankė ir dviejų užsienio miestų šventėse.
Gegužės 18–22 dienomis meras su kitu savo bendražygiu, tarybos nariu Arnoldu Simėnu šventė Bulgarijos miesto partnerio Gabrovo karnavalo 100-ąsias metines ir šio miesto gimtadienį.
Panevėžio valdžios vyrams kompaniją palaikė ryšių su Gabrovu koordinatorė, miesto savivaldybės Komunikacijos skyriaus darbuotoja D.Gurskienė.
Rugpjūčio 4–7 dienomis R.Račkauskas su oficialiu vizitu lankėsi Italijoje, ten dalyvavo Castiglione in Teverina miesto šventės renginiuose. Kartu su meru Italijoje svečiavosi ir dviejų savivaldybės skyrių vedėjų pavaduotojai V.Kučytė ir Augustas Makrickas. Pastarasis yra architektas – kaip ir pats meras.
Panevėžio savivaldybės atsiųstame rašte išvis nenurodoma, kiek kainavo mero ir jo pavaldinių kelionės į Bulgariją ir Italiją.
Kodėl slepiama kelionės kaina?
Rūpi ir trijų jūrų tinklas
Pernai R.Račkauskas dukart vyko į komandiruotes Lenkijoje.
Kovą meras kartu su savo bendražygiais tarybos nariais Rima Maselyte, Vitalija Vasiliauskaite, A.Balčiūnu ir savivaldybės darbuotoja D.Gurskiene viešėjo Jablonos mieste ir ten esą pristatė Panevėžio aplinkosaugos strategiją ir planus.
Dar sykį į Lenkiją, tik šįkart Liublino miestą, R.Račkauskas vyko gegužės viduryje dalyvauti Trijų jūrų tinklo forume. Šįkart meras į kaimyninę šalį už ES lėšas keliavo vėl su savo komandos nariu A.Simėnu ir D.Gurskiene.
Ir vėl – tik su bendražygiais
Spalio gale meras aplankė Portugalijos miestą Amarantę.
Ten jis kartu su savivaldybės darbuotoja V.Kučyte atstovavo Panevėžiui tarptautinio projekto „Įtrauki ES“ partnerių susitikime.
Praėjusių metų keliones R.Račkauskas užbaigė lapkritį skrydžiu į Maltos miestą Birgu. Čia meras su vicemerėmis Loreta Masiliūniene ir Žibute Gaiveniene, tarybos nariu Dariumi Viržoniu ir D.Gurskiene dalyvavo Europos Sąjungos projekto „Aplinka ir bendruomenė“ renginiuose.
Savivaldybės rašte teigiama, kad dalyvavimas šiuose Europos Sąjungos projektuose kelionės, nakvynės ir maitinimo išlaidos visu 100 procentų apmokėtos europinėmis lėšomis. Taip pat nurodoma, kad vertėjo paslaugų nereikėjo.
Klausimus apie keliones siuntėme ir pačiam R.Račkauskui, tačiau, kaip jau įprasta, atsakymo iš jo nesulaukėme. Paskambinti merui neįmanoma, nes jis yra užblokavęs mūsų redakcijos telefonus.
Kodėl palydovai tik savi?
Kaip matyti, visose R.Račkausko kelionėse jo palydovais buvo tik savi – tarybos nariais tapę jo rinkimų komandos nariai. Iš opozicijos ir netgi jį palaikančių kitų partijų narių – nė vieno.
Neseniai rašėme, kad miesto tarybos opozicija pasipiktino, kai mero komandos valdantieji atmetė galimybę pagal vieną projektą pasižvalgyti po Europą labai svarbiu ir naudingu tikslu – pasidomėti, kaip ten veikia savivaldybių modeliai, galbūt kai ką pritaikyti ir Panevėžio savivaldybės darbe. Valdančiųjų neseniai atmestas Europos Komisijos projektas, opozicijos lyderio, konservatoriaus Igno Gaižiūno įsitikinimu, yra labai rimtas, nes buvo galima užmegzti papildomus ryšius su kitų šalių savivaldybėmis, stiprinti demokratiją.
„Kategoriškai nepritarė, bijo, kad kas nors kitas gali laimėti rinkimus“, – neabejojo I.Gaižiūnas.
Ir tai, kad niekas iš opozicijos atstovų nebuvo pakviestas į komandiruotes užsienyje, tiesiog reiškia tą patį: valdantieji siekia blokuoti bet kokį opozicijos dalyvavimą, pašalinti oponentus iš miesto viešojo gyvenimo.
Mero keliones su sportininkais į Čikagą ir Pietų Korėją politikas pavadino tiesiog turistinėmis.
Miestiečiai nieko nežino
„Jeigu paklaustumėt panevėžiečių, kiek jie žino apie galimybes išvykti ir apie išvykas, tai 90 procentų žmonių atsakytų, kad nieko nežino ne tik apie mero komandiruotes, bet ir apie įvairius tarptautinius projektus, kuriuose dalyvauja miesto savivaldybė“, – pareiškė vienintelė iš visų kitų politinių jėgų opozicijoje esanti judėjimo „Panevėžio labui“ atstovė Viktorija Vidžiūnienė.
Tai reiškia, kad didžioji dauguma tų išvykų ir dalyvavimų projektuose esą neskaidrūs, o meras komandiruotes naudoja kaip motyvacinę priemonę savo aplinkos žmonėms.
V.Vidžiūnienė teigė niekada neregėjusi viešo kvietimo dalyvauti kokiame nors konkurse ar atrankoje vykti atstovauti miesto savivaldybei.
„Kyla klausimas, kaip ir pagal ką atrenkami tie žmonės? Merui tikrai nebūtina keliauti kiekvienu atveju. Būtų gražu, jeigu jis deleguotų sporte, kitose srityse nusipelniusius žmones, kurie galėtų geriausiai atstovauti miestui ir užmegztų tikrus ryšius“, – kalbėjo V.Vidžiūnienė.
Valdančiųjų atstovas, socialdemokratas Ramūnas Vyžintas teigė, kad buvo komandiruotas užpernai vasarą į Italiją dalyvauti europiniame projekte.
Bet tada, antroje kadencijoje, kitų partijų balsų valdantiesiems reikėjo, nes jie, kaip šioje kadencijoje, neturėjo daugumos.
Politikas nieko neturi prieš mero keliones – turi jis gi pamatyti, kaip atrodo Europa.
„Bet piktnaudžiauti tuo nereikia, nežinau, kiek su mūsų miestu siejasi Pietų Korėja ir Čikaga, gal čia jau yra keliavimas ir egzotika“, – svarstė R.Vyžintas.
Prierašas po nuotrauka:
Ši Čikagoje daryta nuotrauka puikavosi ne savivaldybės, o Raimundo Sargūno sporto gimnazijos interneto svetainėje. Tarp imtynininkų – ir meras R.Račkauskas (centre).