Populiariausias – masažo krėslas
Kupiškio ligoninės Geriatrijos dienos stacionaro skyriuje jau jaučiasi gyvybė. O jis dar praėjusią vasarą buvo uždarytas, nes nesulaukė pacientų.
Kineziterapeutė Ingrida Kuliešienė pacientų apžiūros kabinete pasiūlė korespondentui išbandyti pusiausvyros lavinimo aparatą.
Iš pradžių teko kaip įbestam stovėti ant neaukštos aparato pakylos ir žiūrint į monitoriuje esančius du skirtingų dydžių apskritimus pasistengti, kad mažesnis „nepabėgtų“ iš didesniojo ribų. Kito pratimo metu iš lėto judinant kūną monitoriuje rutuliuku reikėjo „užgesinti“ ratu sudėliotus skaičius.
Šiame kabinete pacientai pasveriami, pamatuojamas jų ūgis, patikrinamas kūno masės indeksas, čia yra ir neinvazinis šlapimo kiekio matuoklis.
Populiariausias tarp pacientų prietaisas – kineziterapijos kabinete stovintis masažo krėslas. Sėdint jame paciento kūnas 15 minučių masažuojamas mechaniniais manipuliatoriais „masažo rankomis“, oro pagalvėmis ir voleliais.
Šį krėslą išbandė ir ligoninės direktorius Julius Panka. Sakė – pirmąkart.
Kaltino ir tautos mentalitetą
Kupiškio ligoninėje Geriatrijos dienos stacionaro skyrius buvo atidarytas prieš gerus metus. Geriatrija – nuo senatvinių ligų kenčiančių žmonių gydymas.
Skyriaus pradžia buvo labai sunki.
Pernai gegužę skyrius, į kurį buvo investuota per ketvirtį milijono – 250 tūkst. eurų europinių lėšų, apskritai buvo uždarytas. Per 9 mėnesius čia apsilankė vos 10 kupiškėnų, todėl pacientų pasigedusi geriatrė iš Kauno išėjo iš darbo.
„Geriatrija šalyje dar nauja paslauga, o mūsų tautos mentalitetas toks, kad atsargiai priimamos naujovės. Joms ypač nepatiklūs pagyvenę žmonės, o juk jiems ir skirta ši paslauga. Manau, tai yra pagrindinė sunkaus starto priežastis“, – pernai kalbėjo J.Panka.
Rugsėjį Geriatrijos dienos stacionaro skyrius vėl atvėrė duris, jame dirba naujas geriatras Arnas Paškevičius iš Respublikinės Panevėžio ligoninės.
Gydytojas konsultuoti pacientų į Kupiškį atvažiuoja pirmadieniais ir penktadieniais, kitas tris darbo dienas dirba nuotoliu, su pacientais bendrauja per vaizdo kamerą.
Susidarė pacientų eilutė
J.Panka džiaugėsi, kad pagaliau pavyko išjudinti skyriaus veiklą. Dabar ne tik užimtos visos 8 skyriuje esančios palatos (4 dvivietės ir 4 vienvietės), bet ir susidariusi kelių pacientų eilutė.
„Galėtume priimti ir daugiau pacientų, bet nesinori per daug apkrauti darbuotojų, o ir pacientams geriau turėti atskirą palatą ir savo lovą, nei sėdėti kažkur koridoriuje“, – sakė ligoninės vadovas.
Geriatrijos dienos stacionaro skyrius pacientus priima tik darbo dienomis, su jais užsiima kineziterapeutas, ergoterapeutas, psichologas, socialinis darbuotojas, slaugytojos.
Įvairių gydymo paslaugų šiame skyriuje kiekvienas pacientas nemokamai gali gauti 15 dienų per metus. Bet yra sąlyga: pacientai turi būti vyresni nei 60 metų ir sirgti keliomis lėtinėmis ligomis vienu metu.
Į skyrių paguldytas žmogus maitinimo negauna. Pasak J.Pankos, stengiamasi procedūras sudėlioti vieną paskui kitą, kad žmogus po 4–5 valandų važiuotų namo neišalkęs.
Geriausia reklama – kaimyno
J.Panka patikino, kad jokių pacientų nusiskundimų nebuvo, netgi atvirkščiai – sulaukta gerų atsiliepimų apie ligoninėje teikiamas paslaugas.
„Pro savo kabineto langą pats mačiau, kaip viena moteris iš pradžių sunkiai įeidavo į skyrių, bet po dviejų savaičių pamačiau – jos eisena pagerėjo“, – sakė direktorius.
Anksčiau J.Panka buvo užsiminęs, kad pacientams siuntimus į šį skyrių turintiems išrašyti šeimos gydytojams trūksta informacijos apie tokią paslaugą.
Dabar šios problemos nebesą. Geriatras A.Paškevičius šeimos gydytojams vaizdžiai paaiškinęs geriatrijos naudą, todėl jie dažniau išrašo siuntimus į skyrių.
„Dabar ir pats pacientas, apie dienos geriatriją girdėjęs iš kitų, klausia šeimos gydytojo, gal ir jam priklauso ši paslauga. Žmonės labiausiai pasitiki ne reklama, geriausiai veikia žinia iš kaimyno ar giminaičio, ką jie patyrė čia apsilankę“, – kalbėjo ligoninės vadovas.
Kiaušinienės dar nekepė
Vaikštome po skyrių toliau. Mokymo patalpa skirta ne tik pacientams, bet ir jų artimiesiems. Jiems specialistai paaiškina apie ligonių problemas, pataria, kaip jais reikėtų rūpintis.
Patalpose insultą patyrusiems žmonėms yra įvairių prietaisų ir daiktų, padedančių jiems atgauti ligos atimtus įgūdžius. Čia pacientai iš naujo mokosi užkabinti durų grandinėlę, pagaliuku pataikyti į skylutę ir kitų paprastų dalykų.
Skyriuje yra ir mokomoji virtuvėlė su šaldytuvu ir mikrobangų krosnele. Joje žmonės po insulto gali atgauti maisto gaminimo įgūdžius – išsikepti kiaušinienės ar išsivirti sriubos.
Socialinė darbuotoja Danguolė Brikienė sakė, kad virtuvėlėje pacientai kiaušinienės dar nekepė, bet pertraukomis tarp procedūrų ateina arbatos pasidaryti, kai kurie atsineša ir sumuštinių.
Skausmai kulne nepraeina
Ergoterapijos kabinete gulinti kupiškietė Danutė Pauliukienė sakė, kad Geriatrijos dienos stacionaro skyriuje lankosi jau dvyliktą kartą.
Moteris teigė žinojusi apie šį naują skyrių, bet maniusi, kad čia teikiamos paslaugos jai dar nepriklauso. Į skyrių ji pateko pagal šeimos gydytojos siuntimą ir labai patenkinta.
„Labiausiai man patinka masažavimo krėslas, jame pasėdėjusi pasijuntu geriau. Bet skausmai kojos kulne nepraeina, nepadeda nei masažai, nei vaistai“, – kalbėjo pacientė.
D.Pauliukienė sakė, kad į ligoninę iš namų ir atgal vaikšto pėsčiomis, tad kelionė į vieną pusę trunka maždaug pusvalandį. Tai irgi į naudą.
Gretimoje palatoje gulintis kupiškėnas Petras Rudinskas teigė, kad skyriuje lankosi priešpaskutinį – 14-ąjį kartą. Pirma čia pradėjo lankytis jo žmona, neseniai ji baigė visą priklausantį procedūrų ciklą.
„Žmonai parekomendavo ligoninėje dirbanti pažįstama, tai ir aš nutariau čia ateiti. Man geros visos procedūros, po jų jaučiuosi bent jau nors kiek geriau, tikiuosi sveikatos pagerėjimo“, – kalbėjo P.Rudinskas.
Į procedūras ligoninėje vyras važinėja pats savo automobiliu.
Kaip po procedūrų grįžti namo?
Socialinė darbuotoja D.Brikienė sakė, kad Geriatrijos dienos stacionaro skyrių lanko ne tik Kupiškio miesto gyventojai, bet ir žmonės iš rajono kaimų.
Kaip automobilio nevairuojančiam ligotam žmogui, ypač iš kaimo, atvykti į ligoninę ir tą pačią dieną grįžti namo?
Ligoninė vežioti pacientų nenori, nes šių išlaidų jai niekas nepadengtų.
J.Panka teigė, kad problema sumažėjo, kai nuo liepos visoje šalyje pradėta teikti nemokama pavėžėjimo paslauga labiausiai pažeidžiamiems gyventojams.
Šia paslauga norintis pasinaudoti žmogus turi prieš 3 dienas iki vizito į ligoninę paskambinti telefonu 1808, padiktuoti savo asmens kodą, tada ir sužinos, ar jam priklauso kelionė už dyką.
„Žmonės pavėžėjimo paslauga labai naudojasi. Nevaikštantį pacientą ligoninėje pasodiname į neįgaliojo vežimėlį ir liftu užkeliame į ketvirtą aukštą. Po procedūrų žmogus nemokamai parvežamas namo“, – kalbėjo D.Brikienė.
Nemokama pavėžėjimo paslauga gali pasinaudoti neįgalūs, 75 metų ir vyresni nepasiturintys žmonės, taip pat pacientai su 55 procentų ar mažesniu dalyvumo lygiu.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Populiarųjį masažo krėslą pirmąkart išbandė ir ligoninės vadovas J.Panka, o kineziterapeutė I.Kuliešienė pademonstravo, kaip šis prietaisas veikia.
2. Socialinė darbuotoja D.Brikienė sakė, kad pagyvenę žmonės noriai naudojasi nemokamo pavėžėjimo paslauga.
3. Pas geriatrus apsilanko ir jaunos mamos su savo mažyliais.
4. Insultą patyrusiems pacientams yra prietaisų, padedančių atgauti įgūdžius.
5. Traumas patyrę žmonės iš ligoninės specialistų gauna įvairių patarimų ir paaiškinimų.
A.Švelnos nuotraukos