Į posėdį nė vieno nekvies
Aukščiausiąjį Teismą pasiekė pikt-naudžiautojais pripažintų buvusio Panevėžio mero Ryčio Račkausko ir buvusios jo patarėjos Gintarės Maskoliūnienės kasaciniai skundai.
Šie skundai atgulė ant teisėjų stalo, bet posėdžio data dar nepaskirta.
Aukščiausiojo Teismo atstovė Ieva Mastenica teigė, kad byla bus nagrinėjama rašytine proceso tvarka. Tai reiškia, kad posėdis nebus rengiamas – nei prokuroras, nei nuteistieji su savo advokatais nekviečiami. Proceso pusės savo argumentus teismui pateikia raštu.
Žalą atlygino, bet neigia
Kaip teigė R.Račkausko advokatas Valentinas Baltrūnas, jie siekia išteisinimo.
Vienu iš skundo motyvų advokatas nurodė tai, kad jo klientą piktnaudžiautoju pripažinęs Apeliacinis teismas neįvykdė Aukščiausiojo Teismo nurodymo suskaičiuoti tikslią savivaldybei padarytą žalą.
Esą jokia žala niekam nebuvo padaryta, todėl neįmanoma jos ir nustatyti. Taigi advokatas neigė beveik 4,7 tūkst. eurų žalą, įvardytą Apeliaciniame teisme. Būtent tiek buvo nurodyta konfiskuoti iš R.Račkausko.
Tada teisėjų kolegija konstatavo, kad būtent tiek savivaldybė buvo išleidusi sumokėti už merui naudingą apklausą ir rinkimų programos parengimą.
Beveik prieš 3 mėnesius šią pinigų sumą R.Račkauskas sumokėjo į valstybės sąskaitą.
„Mūsų skunde yra ir daugiau motyvų – ne vienas ir ne penki, bet jų neįvardysiu“, – slapukavo V.Baltrūnas.
Kaip jau įprasta, R.Račkauskas su mūsų redakcija nebendrauja ir į korespondento skambučius neatsiliepia. Šįkart jis irgi neatsiliepė.
Prokurorui viskas aišku
Valstybinį kaltinimą šioje byloje palaikantis Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Darius Valys stebėjosi gynybos argumentais, kad nebuvo suskaičiuota žala.
„Nežinau, ką galvoje turi gynėjas, bet dėl priteistinos sumos atsiradęs netikslumas buvo ištaisytas apeliacinės instancijos teisme. Man jokių klausimų nekyla“, – tvirtino jis.
Kaip anksčiau prokuroras aiškino korespondentui, apskaičiuojant konfiskuotiną iš R.Račkausko 5,5 tūkst. eurų sumą, kurią savivaldybė buvo išleidusi sumokėti už merui naudingą apklausą ir rinkimų programos paruošimą, įsivėlė arit-
metinė klaida, todėl ji sumažinta 800 eurų.
Gynybai užkliuvo ir tai, kad prokuratūra nėra pareiškusi ieškinio, mat įstatymas įpareigoja pareigūnus reikalauti žalos atlyginimo iš nusikaltusių valdininkų.
„Prokurorai gali reikšti ieškinį arba nereikšti. Šiuo atveju jis nebuvo pareikštas. Tokia taktika buvo pasirinkta dar pirmos instancijos teisme“, – teigė D.Valys.
Neturtinė žala – didelė
Gal R.Račkauskas su advokatu turėjo galvoje tai, kad nenustatyta konkreti, skaičiais išreiškiama neturtinė žala?
Šioje byloje teismas nustatė, kad buvo padaryta tiesiog didelė neturtinė žala.
„Ji nevertinama pinigine išraiška, tiesiog pasakoma, kad ji yra padaryta. Buvo atsižvelgta į nuteistojo užimtas pareigas, diskredituotą politiko vardą ir kitas aplinkybes“, – pabrėžė prokuroras D.Valys.
Neturtinė žala yra vienas iš svarbių požymių skiriant bausmę, jos dydį.
Tai pabrėžė tiek Šiaulių apygardos, tiek Apeliacinis teismai.
Buvo konstatuota, kad savo tęstiniais veiksmais abu teisiamieji pažeidė viešųjų pirkimų tvarką reglamentuojančius teisės aktus, kuriais siekiama užkirsti kelią piktnaudžiavimui ir korupcijai.
Apeliacinio teismo teisėjų kolegija pabrėžė, kad R.Račkauskas nusikalto eidamas vieno iš didžiųjų Lietuvos miestų mero pareigas ir veikdamas bendrininkų grupėje su tuomet patarėjos pareigas ėjusia G.Maskoliūniene.
Taip buvo pakirstas pasitikėjimas Panevėžio savivaldybe, sumenkintas jos prestižas ir reputacija, diskredituotas Panevėžio mero vardas ir tai vertintina kaip didelė neturtinė žala.
Teismų maratone buvo visokių paradoksų
Apie kelių teismų maratoną perėjusią bylą esame jau daug kartų rašę.
Prieš 3 metus Šiaulių apygardos teismas buvo paskelbęs pirmą apkaltinamąjį nuosprendį R.Račkauskui ir jo buvusiai patarėjai, bet nuteistiesiems surašius skundus byla atgulė ant Apeliacinio ir Aukščiausiojo Teismo stalo.
Apeliacinis teismas R.Račkauską ir G.Maskoliūnienę išteisino esą dėl per mažos padarytos žalos, bet prokurorai rankų nenuleido ir nuosprendį apskundė. Tada visuomenėje buvo juokaujama, kad teismas R.Račkausko nenuteisė, nes jis per mažai vogė.
Prieš 4 mėnesius Apeliacinis teismas R.Račkauskui paskyrė 15 tūkst. eurų baudą ir uždraudė 3 metus dirbti valstybės tarnyboje. Po šio teismo verdikto R.Račkauskas buvo priverstas palikti Panevėžio mero postą.
Kartu su meru teisiama G.Maskoliūnienė už piktnaudžiavimą sulaukė 12,5 tūkst. eurų baudos ir jai atimta teisė 3 metus dirbti valdišką darbą.
Paskirtą baudą teismas nurodė R.Račkauskui sumokėti per 2 mėnesius, G.Maskoliūnienei – per 2 metus.
Prierašas po nuotrauka:
R.Račkausko ir G.Maskoliūnienės kasacinius skundus teismas nagrinės, bet jų pačių į posėdį nekvies.
A.Švelnos nuotr.