Regionų plėtrai 2021–2027 metų finansiniam laikotarpiui skiriama Europos Sąjungos investicijų suma rekordiškai didelė – net 1,8 mlrd. Eur. Palyginimui: 2007–2013 m. laikotarpiu ši dalis buvo 10,5 proc., o 2014–2020 m. – apie 16 proc.
Tuo tarpu Panevėžio regiono plėtros plane visam regionui numatytas 170 mln. ES investicijų krepšelis. Pagal įstatymą, iš šių investicijų 28 proc. keliauja apskrities centrui – Panevėžio miestui. Kaip paskirstyti kitas investicijas, tariasi visos šešios regiono savivaldybės, kurias sudaro Panevėžio miesto, Panevėžio, Biržų, Kupiškio, Pasvalio, Rokiškio rajonai.
Visgi jau dabar aišku, kad vien ES investicijos visų regioninės plėtros problemų neišspręs. Būtina ieškoti atsakymų, kaip didinti visų savivaldybių biudžetines galias. Stiprinti galimybes finansuoti kokybiškas viešąsias paslaugas ir investuoti į ilgalaikes augimo perspektyvas.
Regionams svarbus kiekvienas euras
Šių metų rugsėjį Rokiškyje vykusiame Panevėžio regiono plėtros kolegijos posėdyje buvo patvirtintas 2022–2030 m. regiono plėtros planas. Iš šio plano Rokiškio rajonas savo plėtros projektams tikisi 22 mln. eurų ES investicijų.
„Mums svarbus kiekvienas ES investicijų skiriamas euras, turime daug planų ir darbų, kuriuos reikia nudirbti. Pačiame Rokiškio mieste aktualu dviračiams bei pėstiesiems pritaikyti takus, kad jie būtų kuo patogesni ir funkcionalesni naudoti. Nemenką nerimą kelia taršą mažinančių autobusų trūkumas. Turime daug kultūros paveldo objektų, jų prieinamumas regiono gyventojams bei miesto svečiams mums labai rūpi. Galime pasidžiaugti, kad iš praėjusio rėmimo laikotarpio sutvarkėme vandentvarkos ir nuotekų tvarkymo sistemas“, – apie planuojamus vykdyti ir jau įvykdytus darbus pasakojo Rokiškio rajono meras Ramūnas Godeliauskas.
Anot jo, apie dabar prasidėjusio etapo darbus nuolat vyksta diskusijos ne tik darbo grupėse, bet ir su kitais organizacijų, visuomenės atstovais.
Rokiškio miestas vilioja svečius
Kiekvienam regionui labai svarbūs atvykstantys svečiai. Stengiamasi jų viešnagę paversti patogiu ir komfortišku poilsiu, o traukos objektus vertus dėmesio.
„Mūsų pliažas sutvarkytas, vandens pramogos, pažintiniai takai, trys dvarai – atvažiavus pas mus visko aplankyti per vieną dieną tikrai nespėtumėte. Turime ką parodyti ir tuo didžiuojamės“, – šypsosi rajono meras.
Jis pasakojo, kad Rokiškio teritorijoje net triskart atkartojami šalies kontūrai. Tai matoma rajono ribos žemėlapyje, saloje Dviragio ežere ir Apvaliojo ežero kontūruose. Didžiausia krašto upė Nemunėlis – tarsi mažybinis didžiausios Lietuvos upės Nemuno atitikmuo, poilsiautojus čia vilioja puiki gamta. Kraštovaizdį puošia daugiau kaip trys šimtai kultūros ir istorijos paminklų. Siekiama, kad Rokiškio rajonas būtų žinomas, atviras ir gyvas, turtingos kultūros Šiaurės rytų Lietuvos centras, kuriame tvariai vystomas pažangus verslas, užtikrinamas patogus gyvenimas, klesti kartų bendrystė.
Planuose – dėmesys verslui ir žmonėms
Kaip ir kiekviename regione, taip ir Rokiškyje rengiami planai, kaip efektyviai panaudoti ES investicijas. Pirmiausia skiriamas dėmesys žmogaus, gyvenančio regione, gerovei, patogumui. Taip pat koncentruojamasi į 10 pažangos priemonių ne tik pagal vietinius pasiūlymus, bet ir pagal šešių ministerijų, šiame plėtros etape dirbančių su regioniniu planavimu, siūlymus.
Be to, atsižvelgiama ir į 2022–2030 m. regionų plėtros programos prioritetus ir tikslus, po to – pagal konkrečias ministerijų 14 patvirtintų gairių rekomendacijas.
Rajonas išsikėlė tikslus per ateinančius aštuonerius metus plėtoti į aukštesnę pridėtinę vertę orientuotą ekonomiką, alternatyvią energetiką, didinti visuomenės socialinę įtrauktį ir kūrybiškumą.
Šiuo metu Panevėžio regiono plėtros taryba dirba su praėjusio 2014–2020 m. ES planavimo periodo investicijomis bei dabartinio 2021–2027 m. ES periodo investicijomis, kurioms panaudoti ruošiami projektai.
Finansuojama Europos socialinio fondo lėšomis
Išsamiau apie jūsų galimybes www.esinvesticijos.lt
(23PRRR-147)