Įdarbino jauną teisininką
Pasvalio rajono komisariate dirba 50 pareigūnų, iš jų 20 vyrų ir 30 moterų. Yra 10 laisvų pareigybių, bet komisariatas sėkmingai dirba, nes sumažėjęs ir nusikalstamumas, ir gyventojų skaičius.
Taip pastarajame Pasvalio rajono tarybos posėdyje kalbėjo komisariato viršininkas Einis Kudžma. Vėliau jis dėkojo politikams už prevenciniam darbui skirtus 8 tūkst. eurų ir darbuotojų pritraukimo programą.
Pagal ją komisariatas priėmė į darbą jauną pasvalietį, baigusį teisės bakalaurą, bet dirbusį krovėju viename iš prekybos centrų.
„Jaunam specialistui skiriami pinigai buvo motyvas grįžti į Pa-svalį, susirasti draugę ir likti čia gyventi“, – aiškino E.Kudžma.
Nors šiuo metu išsiverčiama su esamais darbuotojais, bet pareigūno parengimas užtrunka 16 mėnesių, todėl jis, kaip komisariato viršininkas, privalantis žiūrėti tolokai į priekį.
Nė vienos žmogžudystės
E.Kudžma skaičiavo, kad vidutiniškai per parą policija gauna 10 iškvietimų. Pernai – iš viso 3645. Viršininkas lygino, kad 2019 metais policijos šauktasi 4422 kartus, 2020-aisiais daugiausia pastaruoju laiku – 4876 kartus.
2022 metais iškvietimų jau mažiau – 4565 kartus, o 2023-iaisiais – 38473 kartus. Pagrindiniai nusikaltimai – vagystės, triukšmas, smurtas, girti vairuotojai. Pernai rajone nebūta nė vienos žmogžudystės.
Daugiausia ikiteisminių tyrimų pernai pradėta dėl smurto artimoje aplinkoje – 55, dar 33 – dėl kitų smurtinių nusikaltimų. Pastarieji dažniausiai – tai besikumščiuojantys alkoholio padauginę kaimynai.
O smurto artimoje aplinkoje dar daug, bet skaičiai mažėja – 11 procentų mažiau. E.Kudžma samprotavo, kad su šia blogybe labai padeda kovoti orderis – kai šeimoje bręsta smurtu galintis besibaigti konfliktas, triukšmadarys iškraustomas iš namų 15 parų. Jis gali apsigyventi pasirinktoje vietoje arba savivaldybės vagonėlyje.
Apie triukšmadariams įrengtą vagonėlį rašė ir „Panevėžio kraštas“.
„Smurtauja ne tik vyrai. Jų – 85 procentai, o 15 procentų – moterys“, – šiais žodžiais komisaras salėje sukėlė šurmuliuką.
Fotografuoja metalo laužą
Kita neįveikta rajono bėda – vagystės, dažniausiai iš negyvenamų sodybų. Dėl to pernai pradėta 60 ikiteisminių tyrimų.
E.Kudžma palygino, kad užtat nebėra metalo vagysčių. Po šių žodžių tarybos nariai prajuko –metalai jau susirinkti, nebėra ką vogti. Tuomet komisaras jiems paaiškino pareigūnų darbo metodus – jie stabdo vežančiuosius metalo laužą ir viską fotografuoja. Jei rajone bus pranešta apie metalų vagystę, šie vežėjai bus tikrinami pirmi.
Net 33 ikiteisminiai tyrimai pradėti girtiems vairuotojams. Jiems skirta bauda arba laisvės atėmimas, konfiskuotas automobilis ar atimtos teisės.
Tik 4 tokie kelių gaideliai sukėlė rajone eismo įvykius, užpernai jų buvo smarkiai daugiau – 12.
Bet užpernai rajone žuvo 2 žmonės, o pernai – 4.
Pagrindinė avarijų vieta – magistralinis kelias. Vairuotojai vienas kitą lenkia neleistinose ir pavojingose vietose.
„Visur sakau, kad kol nebus 4 eismo juostų, tol policija nieko nepadarys“, – matė priežastį E.Kudžma.
Pareigūnas neslėpė, kad čia sulaikoma ir girtų furistų.
Kamščius palygino su mėsmale
Pareigūnui pasiskundė demokratė Neringa Trinskienė – pastaruoju metu jau trečią kartą jai teko pūsti į alkoholio matuoklį. Ji klausė komisaro, ar nevertėtų Pasvalyje vairuotojų blaivumą tikrinti kitu laiku ir kitoje vietoje. Mat ekipažai vairuotojus sustabdo prieš pat 8 valandą ryto, kai skubama į darbus ir mokyklas, ir dar – prie įvažiavimo į gimnaziją.
„Susidaro beprotiškas kamštis – nei išsuksi, nei pravažiuosi, tikra mėsmalė“, – aiškino politikė.
Komisaras į tai atsakė, kad rengti blaivumo patikrinimą 9 valandą nebėra prasmės, nes gatvės ištuštėja.
„O dėl kamščių sutinku – reikia praleisti kokių 50 vairuotojų, juk atvažiuos kiti. Be to, susidarius kamščiui galima apsisukti ir nuvažiuoti ar vairuotojui susikeisti vietomis su keleiviu“, – svarstė E.Kudžma.
Jis aiškino, kad ekipažai dirba vis kitoje vietoje.
Mažas, bet geriausias
E.Kudžma pripažino, kad sudėtinga sunaikinti kontrabandinių cigarečių taškus, o tokių Pasvalyje žinoma 12. Jie tai atsidaro, tai nustoja veikti, tai vėl atgyja, ir suprantam kodėl – kontrabandinės cigaretės perpus pigesnės negu parduotuvėse.
„Bet jei mes nueisime kad ir be uniformų, cigarečių neparduos. Parduoda tik pažįstamiems, patikimiems“, – dėstė komisaras.
Pernai rajone surašyti 69 protokolai. Net 40 protokolų surašyta moksleiviams už rūkymą. Klausiamas apie narkotikus mokyklose, E.Kudžma paaiškino, kad už rankos pagauti prekeivį beveik neįmanoma. Viskas vyksta per išmaniąsias programėles. Pardavėjas per jas nurodo, kur padėti narkotikai, ir pirkėjas nuėjęs juos pasiima.
Komisaras pasidžiaugė, kad pagal nusikaltimų ištyrimą – 75,6 procento – pasvaliečiai yra pirmi apskrityje. Ir nors vagysčių ištiriama lyg ir per mažai, tik 48,3 procento, tai yra geriausias rodiklis tarp kitų komisariatų.