Pinigai, daiktai arba nieko
„Iš tokių karštų diskusijų susidaro vaizdas, kad kai kurie tarybos nariai planuoja šeimos pagausėjimą“, – per pastarąjį Biržų rajono tarybos posėdį gūžtelėjo meras Kęstutis Knizikevičius.
Meras taip stebėjosi todėl, kad svarstant vienkartinės išmokos dydį gimus vaikui politikai surengė kone varžytuves, kas gi daugiau pasiūlys.
Gimus vaikui valstybė šiemet šeimai skiria 770 eurų vienkartinę išmoką, nesvarbu, kur ji gyvena. Plius moka vaiko pinigus kas mėnesį.
O savivaldybės iš savo biudžeto gali prisidėti pagal norus ir galimybes. Jos gali supirkti vadinamąjį vaiko krepšelį – būtiniausius naujagimio daiktus arba skirti piniginę išmoką, arba niekuo neprisidėti.
Vaiko susilaukę biržiečiai iki šiol gaudavo 100 eurų pradžiai, o dabar išmoka padvigubėjo – 200 eurų. Šią išmoką visi vadina tiesiog vaiko krepšeliu.
Nešildo 200 eurų?
Prieš balsuodami politikai įsijautę kėlė sumą. „Biržų atgimimas“ pasiūlė mokėti daugiausia – tūkstantį eurų už vaiką. Tai būtų dar daugiau nei skiria pati valstybė.
„Radviliškis pakėlė iki 1500 eurų, Druskininkai nuo 770 eurų iki 5 tūkstančių, tiesa, ši suma už trynukus. Labai gaila, jūs net nesuprantate, kad kalbame apie rajonų konkurencingumą. Gyventojų mažėja, o jūs nieko nenorite daryti, kad sustabdytumėte šią tendenciją“, – K.Knizikevičiui ir jo komandai emocingai priekaištavo „Biržų atgimimo“ atstovas Kęstutis Isakas.
Tos pačios frakcijos narys Liutauras Variakojis mokino politikus finansinio supratimo. Esą būtų naudinga, jei jauna šeima, susigundžiusi 2–5 tūkst. eurų išmoka, atvyktų į Biržus susilaukti vaiko ir čia likti gyventi – jau po kelerių metų ji mokesčiais grąžintų šią sumą į biudžetą net ir uždirbdama minimalią algą.
„Žinokit, 100 ar 200 eurų nei šildo, nei šaldo. O 2–5 tūkstančių eurų išmoka tikrai motyvuotų. Ir mums būtų naudingiau pritraukti jauną šeimą, nei, sakykime, policininką“, – palygino L.Variakojis.
Dėl pinigų – į lovą?
Socialdemokratų atstovas chirurgas Nerijus Ubartas nesutiko su tokiu požiūriu. Jis tokias siūlomas sumas vadino politikavimu.
„Manęs nei du, nei trys, nei penki tūkstančiai nepaskatintų bėgti į lovą, nes vaikas yra įpareigojimas visam gyvenimui“, – savo argumentus pateikė politikas.
Jis sutiko, kad išmoką gimus vaikui reikia didinti, bet manė, kad dėl to šeimos iš kitų rajonų nepersikels į Biržus.
„Paklausiau daktaro... Pasakysiu. Jis turėtų žinoti, kad nebūtinai lovoje viskas nutinka... Hmmm...“ – į N.Ubarto žodžius šmaikščiai reagavo valstietis Tomas Četvergas.
Tai praskaidrino posėdžiautojams nuotaiką.
Tada jau T.Četvergas tęsė, kad vis dėlto yra dvi medalio pusės. Jis klausė „Biržų atgimimo“, o ką daryti, jeigu vaiko tėvai bus bedarbiai.
Be to, apie kituose rajonuose mokamas didesnes išmokas kažkas kažkur paskaitė, bet niekas nežino, ar tai pasiteisina.
Liberalas Povilas Mikalajūnas pritarė, kad smarkiai didindami išmokas jie rizikuotų prisikviesti ne jaunas šeimas, o asocialius asmenis.
Siūlė apklausti jaunas šeimas
Konservatorius Arūnas Anskinas pareiškė sprendimo projektui negalintis pritarti.
Jis siūlė sumą kelti iki 500 eurų.
„Ar įsivaizduojate, kiek kainuoja vežimėlis kūdikiui? Domėjotės? Ekonominės klasės – apie 600 eurų. Lovytė – apie 300 eurų. O jūs norit jaunai šeimai pasiūlyti tiktai 200 eurų?“ – kone gėdijo kolegas dėl per menkos sumos.
Socialdemokratas Audrius Jukna kreipėsi į tuos, dosniausius, bet ne savo, o rajono biudžeto sąskaita.
„Tie, kas nori politikuoti, dalinti dovanas – padarykit namų darbus. Daug važinėjate po kaimus, po rajoną, tai surenkit apklausą, kokios išmokos jaunoms šeimoms pakaktų, kad jos susilauktų vaiko“, – sakė politikas.
Balsuojant 18 politikų nusvėrė, kad išmoka, arba vaiko krepšelis, būtų 200 eurų. Užtat konservatoriai A.Anskinas ir Dalius Barkauskas balsavo prieš, kaip ir trys „Biržų atgimimo“ nariai. Indra Drevinskaitė ir darbietė Alė Pocienė susilaikė.