Nė vienam negresia patekti į kalėjimą
Panevėžio apygardos teisme prasidėjo baigiamosios kalbos skandalingoje Biržų valdžios grietinėlės korupcijos byloje.
Kaip ir reikėjo tikėtis, pagal įstatymus, netgi pagrindinei šios bylos figūrai – buvusiam Seimo nariui Viktorui Rinkevičiui – kalėjimas negresia. Taip pat grotomis nekvepia ir buvusiam Biržų merui Vytui Jareckui, dabar esančiam paprastu rajono tarybos nariu, bet gavusiam direktoriaus vietą savivaldybės įmonėje – Pasvalio butų ūkyje, ir buvusiam Biržų administracijos direktoriui, tarybos nariui Vidui Eidukui. Tuo labiau ramūs gali jaustis buvęs Biržų politikas vilnietis Ritas Vaiginas bei Parovėjos seniūno pavaduotojas Edis Trapikas.
Visiems teisiamiesiems prokurorai siūlo skirti pinigines baudas.
Kaltinimą šioje rezonansinėje byloje palaikanti Panevėžio apygardos prokurorė Dalia Markauskienė nė vieno teisiamojo veiksmuose leng-vinančių aplinkybių nenustatė, o V.Eidukui ir V.Jareckui nustatė ir sunkinančias, nes kyšininkavimas įvykdytas veikiant bendrininkų grupėje.
Visiems – nemažos baudos
V.Eidukui už piktnaudžiavimą ir kyšininkavimą siūloma skirti 30 tūkst. eurų baudą.
R.Rinkevičiui už piktnaudžiavimo organizavimą ir V.Jareckui už kyšininkavimą – po 25 tūkst. eurų baudas.
R.Vaiginui už papirkimą – 20 tūkst. eurų baudą, E.Trapikui už padėjimą piktnaudžiauti tarnyba – 15 tūkst. eurų baudą.
Kadangi V.Jareckas, V.Eidukas ir E.Trapikas nusikalto eidami valdiškas pareigas, prokurorė pasiūlė uždrausti jiems dirbti valstybės tarnyboje ir būti į ją išrinktiems.
Eidami aukštas pareigas V.Jareckas ir V.Eidukas turėjo realias galimybes spręsti visus savivaldybėje vykstančius reikalus.
Savo kalbą prokurorė buvo surašiusi į 25 lapus ir skaitė net tris valandas.
Seimūno norus suprato iškart
Byla susideda iš dviejų epizodų, abiejų dalyvis yra vienintelis V.Eidukas.
Viena bylos dalis – apie Parovėjos seniūno ir seniūno pavaduotojo skyrimą, antra – apie tuomečio Biržų socialinių paslaugų centro direktoriaus Eivido Šerno išgrūdimą iš darbo. Ir ten, ir ten bandyta prakišti savus.
Pirmajame bylos epizode figūruoja V.Rinkevičius, V.Eidukas ir E.Trapikas. Jų istorija susijusi su konkursais užimti Parovėjos seniūno ir seniūno pavaduotojo postus.
Tačiau byloje, kaip galima suprasti, tyrėjams pritrūko įrodymų, kad E.Trapikas už pagalbą būtų kuo nors atsidėkojęs V.Rinkevičiui ir V.Eidukui.
Prokurorė teigė, kad V.Eidukas piktnaudžiavo, o E.Trapikas padėjo jam piktnaudžiauti, siekdami sau asmeninės naudos. Pirmasis siekė laimėti konkursus, kitas buvo suinteresuotas turėti savo žmogų valdžioje ir tokiu būdu gauti lojalų pavaldinį.
Prokurorė tvirtino, kad prieš 4 metus būdamas bedarbis E.Trapikas panūdo tapti Parovėjos seniūnu ir paskambino buvusiam „Biržų žemtiekimo“ darbdaviui V.Rinkevičiui. Tas susisiekė su V.Eiduku ir šį reikaliuką aptarė.
V.Eidukas iš pusės žodžio supratęs, ko nori V.Rinkevičius, ir nedvejodamas pažadėjo: „Reikia paimti ir padarysime.“
Tobula: turės savo žmogų
Paskui abu svarstę, kaip visa tai reikėtų įgyvendinti. V.Eidukas pažada: „Paruošiu klausimą, kurį užduosiu, ir duosiu. Būsiu komisijos narys.“
Pareigūnė pacitavo, kad pokalbio metu V.Rinkevičius pasakė: „Seniūną turėtum savo žmogų.“ V.Eidukas tam pritarė ir vėl pažadėjo: „Suformuluosiu kokį klausimą, kurį užduosiu.“
Paskui jis dar pridėjo: „Papasakosiu, kokie dažniausiai užduodami klausimai, kad pasiruoštų, o aš jam – daugiausia balų.“
V.Rinkevičiui pasakius, kad pretendentui 35 metai, V.Eidukas atsakė, kad tai nesvarbu. Svarbiausia, kad „ateina vyras ir bus savas žmogus.“
Prokurorė teigė, kad V.Rinke-vičius dar apibūdino, jog „aptariamas žmogus pykčio nenešioja, nėra klastingas“.
Analizuodama šiuos duomenis, prokurorė tvirtino, kad akivaizdu, jog E.Trapikas, norėdamas laimėti konkursą tapti seniūnu, ėmė ieškoti pažinčių ir susisiekė su Biržų rajone įtakingu Seimo nariu V.Rinkevičiumi.
Be to, seimūnas gerai pažinojo V.Eiduką, nes šis ūkininkaudamas iš jo nuomojosi žemės sklypą.
Žadėjo įvertinti geriausiai
Jau kitą dieną tyrėjai užfiksavo seimūno V.Rinkevičiaus pokalbį su E.Trapiku, kai jie tarėsi apie visų trijų susitikimą.
V.Rinkevičius suorganizavo susitikimą savo sodyboje.
Prokurorė citavo, kad kriminalinės žvalgybos metu užfiksuotame pokalbyje girdėti, kaip V.Eidukas pažada: „ Ir aš komisijoje būsiu, tau klausimą užduosiu, kad galėčiau 10 parašyti.“
Paskui jis dar paaiškina, kad klausimas bus iš architektūros srities, kad kiti pretendentai negalėtų į jį atsakyti.
„Duosiu atsakymą į klausimą ir pasakysiu, kur apie tai parašyta. Nebūtinai žodis žodin atsakyti, išmok mintinai. Jei kiti ir pasiruoš, bet susmuks ant to klausimo“, – V.Eiduko patarimus citavo prokurorė.
Telefoną paliko mašinoje
Paskui jie aptarę pretendentus. Administracijos direktorius pabrėžė, kad svarbiausia, jog E.Trapikas patektų tarp dviejų geriausių, tada jis pasirinks jį.
„Man geriau, jei tu būtum seniūnas, dirbtume viena ranka. Svarbiausia įlipti į tą dvejetuką, tada, skaityk, viskas išspręsta“, – dėstė V.Eidukas.
Prokurorė teigė, kad pokalbio dalyviai aiškiai suvokė darantys nusikaltimą – tai įrodo E.Trapiko frazė: „Mašinoje specialiai telefoną palikau.“
„V.Eidukas pažada atsiųsti E.Trapikui konkursui pasiruošti reikalingus duomenis, bet paskui susivokia, kad siuntinėti negerai. Tada pasakė, kad susiskambins arba susitiks už miesto kokioje nors aikštelėje“, – dėstė prokurorė.
Ji pabrėžė, kad nors susitikimo metu daugiausia kalbėjo V.Eidukas ir E.Trapikas, tačiau V.Rinkevičiaus vaidmuo irgi reikšmingas. Susitikimas juk seimūno iniciatyva įvyko jo sodyboje.
V.Rinkevičius dar teiravosi, ar, jei nepavyks E.Trapikui laimėti, atsiras kokio kito darbo savivaldybėje.
„V.Eidukas tvirtai pažada neduoti kitiems pretendentams aukštų balų, net jei tie ir gerai atsakytų. Dar pažada, jeigu ką, rasti jam darbo ir kitur“, – teigė pareigūnė.
Per kratą aptiko kompiuteriuose
Vėliau per kratą pareigūnai V.Eiduko kompiuteryje rado vienos savivaldybės darbuotojos atsiųstą laišką. Administracijos direktorius buvo jos paprašęs paruošti ir atsiųsti klausimą su atsakymu, kurį jis užduos konkurso dalyviams.
Per kratą tyrėjai tokį pat klausimą su atsakymu rado ir E.Trapiko kompiuteryje.
Kaip jau esame rašę, apklausiamas teisme E.Trapikas pripažino, kad V.Eidukas jam buvo įdavęs į rankas USB laikmeną su konkrečiu, jam asmeniškai skirtu klausimu.
Tačiau net ir proteguojamam E.Trapikui, iš vienintelio V.Eiduko gavusiam 10 balų, konkurso nepavyko laimėti. Kiti komisijos nariai balsavo kitaip, tad laimėtoja buvo paskelbta dabartinė Parovėjos seniūnė Daiva Juozaitienė. E.Trapikas tarp pretendentų liko tik trečias, tad V.Eidukui nebeliko jokios galimybės jį prakišti į seniūnus.
Pareigūnė prabrėžė, kad analizuojant vertinimų lentelę matyti, jog komisijoje buvę Valstybės tarnybos departamento atstovai E.Trapiką įvertino prasčiausiai iš visų pretendentų. Kiti komisijos nariai jo irgi nevertino maksimaliu balų skaičiumi.
Pakirto pasitikėjimą valstybe
E.Trapikui seniūno konkurso nelaimėjus, prokurorės teigimu, V.Rinkevičius dėl jo nėrėsi iš kailio ir toliau.
E.Trapikui buvo pasiūlyta dalyvauti seniūno pavaduotojo konkurse. Ir šįsyk jam vėl iš anksto pateikti klausimai bei atsakymai. V.Eidukas žinutėmis nusiuntė jam klausimus apie tai, kada vyksta žemės pasėlių deklaravimas ir kas nustato jo terminus. Taip pat pateikė ir atsakymus – deklaravimas vyksta balandžio ir birželio mėnesiais, o tikslius terminus nustato žemės ūkio ministras.
Tokie pat klausimai buvo pateikti konkurso dalyviams.
Per konkursą V.Eidukas E.Trapikui skyrė 9 balus, kiti komisijos nariai irgi palaikė, todėl jis buvo paskirtas seniūno pavaduotoju.
Prokurorės teigimu, dėl tokių teisiamųjų veiksmų didelę neturtinę žalą patyrė ne tik valstybė, bet ir Biržų savivaldybė, konkursuose dalyvavę kandidatai. Buvo suduotas skaudus smūgis pasitikėjimu valdiškomis įstaigomis ir parodyta nepagarba įstatymams.
Prokurorė kritikavo teisiamųjų kalbą, kad tuo metu buvęs kandidatų stygius, tad savivaldybės darbuotojai netgi siųsdavo prašymus, kad žmonės paragintų artimuosius, kaimynus ir pažįstamus dalyvauti konkursuose. Iš bylos medžiagos matyti, kad į seniūno pareigas pretendavo 6 kandidatai, į seniūno pavaduotojo – keturi, taigi jokio stygiaus nebuvo.
Pyko, kad Vytas niekaip negirdi
Kitas bylos epizodas susijęs su V.Jarecku, V.Eiduku ir R.Vaiginu.
Bylos duomenimis, veikdamas bendrininkų grupėje su V.Eiduku, V.Jareckas siekė iš Biržų socialinių paslaugų centro direktoriaus kėdės iškrapštyti E.Šerną ir į jo vietą pasodinti saviškį.
R.Vaiginas aktyviai siekė savo partijos narės socialdarbietės Ritos Kuginienės paskyrimo į šias pareigas.
Prokurorė teigė, kad politikai iš R.Vaigino sulaukė nematerialaus kyšio. Tai reiškia, kad R.Vaiginas už paslaugą turėjo balsuoti per tarybos posėdžius ir palaikyti valdančiąją koaliciją su meru V.Jarecku priešakyje.
Pareigūnė tvirtino, kad dalis prieš 5 metus susirinkusios Biržų savivaldybės tarybos susibūrė į koaliciją. Jai priklausė V.Jareckas, V.Eidukas ir R.Vaiginas.
Vienas iš klausimų, kurį turėjo išspręsti naujoji taryba, buvo kaimo mokyklų pertvarka. Tam reikėjo, kad kuo daugiau valdančiosios koalicijos narių palaikytų šį projektą, tačiau buvo įvairių nuomonių.
Kriminalinės žvalgybos pareigūnai užfiksavo R.Vaigino ir V.Jarecko pokalbį.
„R.Vaiginas merui pasakė, kad yra dar neapsisprendęs tuo klausimu, bet, atrodo, jog balsuos prieš mokyklų reorganizaciją ir net pasisakys taryboje, jog taip netinka, nes jie atstovauja rinkėjams ir negalima per daugumą, buldozeriniu principu atlikti pertvarkos. V.Jareckas pasakė, kad tai koalicijai netiks“, – jųdviejų pokalbį citavo prokurorė.
Jos teigimu, R.Vaiginas žėręs priekaištus merui.
„Vytai, išgirsk mane. Metai jau praėjo, buvau prašęs dviejų trijų dalykų, bet nieko negavau. Ir dėl įdarbinimo nieko. Kodėl turiu kilnoti ranką ir būti paklusnus kareivis?“ – tokius R.Vaigino žodžius užfiksavo tyrėjai.
Per tarybos posėdį R.Vaiginas susilaikė dėl mokyklų reorganizavimo, o tai reiškia – meras neišgirdo.
Perpasakojo laikraščio savininkui, bet – ne spaudai
Vėliau kalbėdamas telefonu su vietos laikraščio atstovu Kęstučiu Isaku, V.Eidukas piktinosi, kad Biržų savivaldybės tarybos nariai Stasė Eitavičienė, Dalius Drevinskas ir R.Vaiginas „pardavė“ balsuodami vienu klausimu ir tik Plūgo balsas išgelbėjo dėl mokyklų pertvarkos. Iš pokalbio buvo galima suprasti, kad tokiu epitetu buvo vadinamas meras V.Jareckas ir kad pokalbis nebuvo skirtas spaudai.
Kalbėdamas V.Eidukas nuogąstavo, kad kai vyks balsavimas už kiekvieną konkrečią mokyklą, bus „subinė“.
„R.Vaiginas aiškiai pasakė: „Duokite man postą vienai moteriškei, tada aš palaikysiu“, – atviravo V.Eidukas.
Kitame pokalbyje V.Jareckas užsiminė, kad jam nepatinka R.Vaigino šantažas, jog reikia „patraukti“ E.Šerną.
Prokurorė tikino, kad iš pokalbių akivaizdžiai matyti, jog R.Vaiginas nurodė V.Eidukui ir V.Jareckui, kad balsuos už valdančiosios koalicijos sprendimą dėl mokyklų reorganizavimo su sąlyga, jeigu iš Socialinių paslaugų centro direktoriaus pareigų bus atleistas E.Šernas tam, kad tas pa-reigas galėtų perimti jo žmogus.
Keikėsi gal net riebiau už visokias padugnes
Prokurorė citavo ir prieš 4 metus itin „iškalbingai“ vykusį V.Jarecko, V.Eiduko ir rajono tarybos nario valstiečio Tomo Četvergo pokalbį. Jame antras žmogus rajone pagal pareigas – savivaldybės administracijos direktorius V.Eidukas – pasireiškė kaip baisus nešvankėlis keikūnas.
V.Eidukas pasakė, kad visi kaip mūras turi balsuoti, bet R.Vaiginas nelabai nori balsuoti. V.Jareckas pratarė, kad E.Šerną reikia numesti, bet R.Vaiginas nori ten savo prastumti.
Administracijos direktorius atpasakojo pokalbį su R.Vaiginu dėl mokyklų reformos ir sako, kad tas prašo tik vieno dalyko.
„Nors jis – tik trečias brolis milicininkas prie mūsų komandos, bet reikia jam kažką duoti“, – tąkart rėžė V.Eidukas.
„Jis (R.Vaiginas) turi pasiūlymą, bet ne geriausią nach... – tokią R.Kuginienę. Logiška būtų patraukti E.Šerną, laikinai paskirti ją, o po to patvirtinti vadove. Logika ta, kad ne kažkas iš šono ateina. Niekas negalės prikibti, kad mes R.Vaiginą įtaisėm“, – dėstė V.Eidukas.
„Tada reikia reikšti nepasitikėjimą, jei pats neišeina“, – pranešė meras.
Kitame pokalbyje R.Vaiginas pažada V.Jareckui nedalyvauti balsavime, nes tuomet atsidurtų dviprasmiškoje situacijoje, juk nepritaria mokyklų reformai. Tada meras pažada toliau spręsti klausimą dėl E.Šerno atleidimo.
Vėliau R.Vaiginui pasitraukus iš tarybos, jo vietą užėmė bendrapartietė Toma Karvelytė.
Prokurorai užfiksavo, kad net nebebūdamas tarybos nariu R.Vaiginas patardavo jai kaip balsuoti vienu ar kitu klausimu.
Galutinis variantas irgi komiškas
Bet reikalai nejuda taip greitai. R.Vaiginas guodėsi R.Kuginienei: „Jau „n“ kartų man prižadėta. Jeigu taip elgiasi, tada ir mes atitinkamai elgsimės. Čia kiekvieną dieną vis kitaip. Žmogiškumo kažkokio ir padorumo nelabai yra“, – dėstė jis.
E.Šernas buvo atkakliai spaudžiamas ir įkalbinėjamas savo noru trauktis iš pareigų, kol galiausiai sutiko.
Prieš konkursą meras net skambino komisijai pirmininkavusiai Biržų savivaldybės personalo skyriaus vedėjai Ingai Kučienei ir prašė palaikyti R.Kuginienę.
Tačiau R.Kuginienė, nors ir proteguojama, kėdės negavo. Konkursą laimėjo ir centro vadove tapo Jolanta Jasinskytė.
Pareigūnai užfiksavo R.Vaigino pokalbį su T.Karvelyte.
„Rita nelaimėjo, esminis dalykas yra V.Jareckas. Jis man pus-antrų metų žadėjo išspręsti šitą klausimą ir galutiniame variante va taip pasirodė. Mano prašymas būtų toks: faktiškai mes turime valdančiųjų nepalaikyti visuose klausimuose. Jokio palaikymo iš mūsų pusės, nes jis pasielgė negarbingai, nesąžiningai“, – bendrapartietę mokė jis.
Prierašai po nuotraukomis:
Didžiausią 30 tūkstančių eurų baudą prokurorė pasiūlė skirti V.Eidukui.
R.Rinkevičiui (iš kairės pirmas), V.Jareckui (iš kairės trečias), E.Trapikui (dešinėje) prokurorė siūlė skirti tikrai nemažas baudas.
D.Krasausko nuotraukos