Kvietimu numatoma priimti neribotą paraiškų skaičių ir jas įgyvendinti išdėstant projektų srautą pamečiui, atsižvelgiant į kvietime numatytus atrankos kriterijus.
„Kaip ir ligi šiol, aukščiausias prioritetas šiame kvietime bus taikomas tiems projektams, kurie anksčiau parengs investicijų planą, suderins jį su BETA ir pradės techninio darbo projekto pirkimą ar net jį parengs. Žinoma, taip pat esame nustatę ir kitus prioritetus“, – teigia BETA direktorius Valius Serbenta.
Iš viso šio kvietimo metu Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programai numatoma skirti 150 mln. eurų, o energinį efektyvumą didinančioms priemonėms skiriama finansavimo dalis sudarys 50 mln. eurų, kompensuojant 30 proc. investicijų.
Paraiškų daugiabučių renovacijai pateikėjų spektras platus – jas gali teikti savivaldybės, daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų valdytojai, asmenys, teikiantys daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo administravimo paslaugas, savivaldybės energinio efektyvumo didinimo programos įgyvendinimo administratoriai.
Papildomi reikalavimai
BETA paraiškų vertinimui pasitelkia kelis pagrindinius kvietime nurodytus atrankos kriterijus – ar projektas įtrauktas į savivaldybių parengtas kvartalo energinio efektyvumo didinimo programą, ar siekiama aukštesnės nei C energinio naudingumo klasės bei energinio efektyvumo, taip pat svarbus didesnis gyventojų palaikymas.
Siekiant efektyvesnio Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos įgyvendinimo, šiais metais paraiškų vertinimą papildys energijos nepritekliaus kriterijus.
„Energijos nepritekliaus kriterijų nustatėme skatindami renovuoti prasčiausios būklės daugiabučius, kuriuose gyvena daugiausia kompensaciją už būsto šildymo išlaidas gaunančių butų savininkų. Ateityje ketiname raginti savivaldybes sudaryti tokių namų sąrašus ir organizuoti, kad būtų įgyvendinami jų energiniam naudingumui didinti skirti projektai“, – sako aplinkos viceministras Marius Narmontas.
Taip pat atsirado naujas reikalavimas didesniuose kaip 1500 kv. metrų ploto daugiabučiuose, esant techninėms galimybėms, įrengti saulės jėgaines. Anot V.Serbentos, reikalavimas įsirengti saulės jėgaines, gaminančias elektrą namo bendrojo naudojimo patalpoms apšviesti, paskatins butų savininkus bendroms namo reikmėms panaudoti žaliąją energiją.
Dėmesys žaliajai energijai
„Kiekvienais metais vis daugiau gyventojų renkasi arba norėtų rinktis aplinką tausojančias, inovatyvias energijos taupymo priemones. Šiandien gyventojai pradeda žiūrėti į renovaciją plačiau ir suvokia, kad alternatyvių energijos šaltinių panaudojimas ne tik mažina sąskaitas už šilumą, bet yra ir svarus indėlis kovoje su klimato kaita“, – sako V.Serbenta.
Svarbu paminėti, jog šiais metais bus sudaryta daugiau galimybių daugiabučiui būti nepriklausomam nuo išorinių energijos tiekėjų ir energiją šilumai, karštam vandeniui ir elektrai gamintis naudojant šilumos siurblius, saulės jėgaines ar kitus atsinaujinančios energijos įrenginius. Tokiems projektams ir priemonėms bus skiriama papildoma 30 proc. parama iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos.
20PRRR-132)