Agentūra, siekdama išsiaiškinti ir įvertinti galimą karantino įtaką ir neigiamą poveikį daugiabučių renovacijai, atliko rangovinių organizacijų, kurios šiuo metu įgyvendina daugiausiai daugiabučių atnaujinimo projektų, apklausą. Gauti rezultatai atskleidė pagrindines ir esmines per renovacijos procesą susiformavusias bei dar besiformuojančias tendencijas bei iššūkius, su kuriais susiduria bendrovės karantino metu.
Renovacijos darbai nestoja
Pagrindinė ir svarbiausia tendencija – karantinas daugiabučių renovacijos nesustabdė ir didžioji dalis projektų yra sėkmingai įgyvendinami, nepaisant susiklosčiusios situacijos.
„Karantinas tikrai nesustabdė renovacijos darbų – net 80–90 proc. mūsų turimų objektų Programos įgyvendinimo. Žinoma, pastebėjome, kad gyventojai nelabai nori įsileisti darbininkus į namus – tai yra būtina, kadangi turime pakeisti langus ar atlikti reikalingus santechnikos darbus, todėl į butus turime patekti. Žinoma, dirbame laikydamiesi Valstybinės darbo inspekcijos rekomendacijų ir viską atliekame saugiai, tačiau gyventojai prisibijo“, – patirtimi dirbant karantino metu dalinasi Andrius Gudaitis, šiuo metu daugiausiai renovacijos projektų įgyvendinančios įmonės Renovacijos departamento direktorius.
A.Gudaičiui apie tai, kad didžiojoje dalyje daugiabučių renovacijos objektų sėkmingai vyksta atnaujinimo darbai pritarė ir kitų įmonių, šiuo metu įgyvendinančių 10 ir daugiau renovacijos projektų, vadovai.
Išaugo ieškančių darbo skaičius
Kita svarbi renovacijos rinkos tendencija, išryškėjusi po atliktos apklausos, – pastaraisiais mėnesiais išaugęs darbuotojų ir ieškančių darbo skaičius. Visi kalbinti įmonių vadovai tvirtino, kad šiuo metu darbo jėgos trūkumas – ne problema.
„Darbuotojų trūkumo šiuo metu nebejaučiame – nemaža dalis lietuvių darbininkų sugrįžo iš užsienio, užsidarius sienoms ir šiuo metu aktyviai ieško darbo. Beveik kasdien sulaukiame skambučių ir užklausų, ar turime laisvų darbo vietų“, – pasakoja A.Gudaitis.
Problema – galimas medžiagų trūkumas
Agentūros vykdytos apklausos rezultatai atskleidė, kad didžiausia problema, su kuria karantino metu susiduria rangovinės organizacijos, – statybinių medžiagų trūkumas.
„Kai kurie atskiri renovacijos darbai stoja dėl medžiagų trūkumo. Pavyzdžiui, nemaža dalis apdailos medžiagų yra gaminamos Italijos ir Ispanijos gamyklose, o, kaip žinoma, gamyklos jau keletą mėnesių yra uždarytos dėl pandemijos. Negana to, jaučiami ir logistikos grandinės trikdžiai, tad natūralu, kad atskirų projektų įgyvendinimas gali kiek užtrukti“, – pabrėžia Vitas Stulgė, įmonės, šiuo metu turinčios 11 daugiabučių renovacijos projektų, direktorius.
Anot A.Gudaičio, jų įmonė taip pat susiduria su šiuo iššūkiu, jų tiekėjai informavo, kad kai kurios apdailos medžiagos gali vėluoti 3–4 mėnesius, todėl bendrovė ieško alternatyvų, analogiškų medžiagų, kurias galėtų gauti greičiau.
„Remiantis Agentūros vykdytos apklausos rezultatais, matome, jog karantinas daugiabučių renovacijos rinkai ilgalaikėje perspektyvoje neigiamų pasekmių neturėtų sukelti. Bent jau atsižvelgiant į dabartines rinkos tendencijas. O trumpalaikėje perspektyvoje, tikėtina, jog dalis projektų gali kiek vėluoti dėl karantino metu sutrikusios medžiagų gamybos/tiekimo rinkos“, – teigia Valius Serbenta, Būsto energijos taupymo agentūros direktorius.
BETA informuoja, kad įgyvendinant Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą nuo 2013 metų šalyje buvo atnaujinta beveik 2500 daugiabučių, kurių investicijos siekia apie 700 mln. eurų. Po paskutinio kvietimo teikti paraiškas (2019 m. rugpjūčio mėn.) daugiabučių renovacijai tinkamais buvo pripažinti dar 457 projektai, planuojama, kad jų įgyvendinimo investicijų suma sieks daugiau nei 200 mln. eurų.
20PRRR-97