Įstatyme įrašyta, kad valstybiniai apdovanojimai, ordinai ir medaliai, gali būti atimti, kai savo elgesiu apdovanotasis pažemino save.
Negalima sakyti, kad toks žmogus pažemino patį apdovanojimą, nes jo niekas pažeminti, sumažinti jo vertės negali. Tačiau save pažeminęs jis tampa nebevertas būti apdovanotas.
Per savo dvi kadencijas Prezidentė D.Grybauskaitė atėmė valstybės apdovanojimus net iš aštuonių juos gavusių asmenų. Tai du Rusijos žurnalistai, tapę V.Putino propagandistais, už sovietinės agresijos neigimą A.Paleckis, buvęs valstybės įmonės „Automagistralė“ vadovas V.Molis, net vienas Lietuvos partizanas, kuris, pasirodo, buvo prisidėjęs naikinant žydus.
Kai kuriais atvejais, ir V.Molio taip pat, nereikėjo net teismo nuosprendžio, užteko audito išvadų, patvirtinusių cinišką piktnaudžiavimą.
Situacija su Ž.Savicku labai įdomi, nes net nežinau, ar buvo panašus atvejis visoje šalyje.
Iš vienos pusės, Biržų Garbės piliečio vardas įpareigoja tokį asmenį elgtis tinkamai ir nesuteršti jo. Jeigu žmogus net labai aktyviai dalyvauja pyktį ir neapykantą skatinančiose protesto akcijose, jose žemina Sausio 13-osios aukas, tikrai įspūdinga rezistencine veikla pagarsėjusius „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronikos“ leidėjus, pagrindas atimti Garbės piliečio vardą lyg ir atsirastų.
Apie tai, kad pažeminimas liejosi per kraštus, patvirtino ir kardinolas S.Tamkevičius, kiti kronikos leidėjai.
Tačiau, kita vertus, ar Garbės piliečio suteikimo nuostatuose yra įrašyta tvarka, pagal kurią galima atimti suteiktą garbingą vardą?
Bet kuriuo atveju dėl to turėtų balsuoti rajono taryba. O joje, esu įsitikinęs, yra manančiųjų, kad skiepytis nereikia, Galimybių paso irgi nereikia, ir net tos už Laisvę atiduotos aukos jiems nieko nereiškia. Todėl jie tokio siūlymo nepalaikytų.
Aš abejoju, kad rajono politikai galėtų pakilti aukščiau savo įsitikinimų, ambicijų, ir pakiltų iki visos valstybės vertybių lygio.