Laimėjo visose apylinkėse
Sekmadienį Panevėžio krašto gyventojai vienmandatėse apygardose išrinko dar šešis politikus, atstovausiančius jiems Seime artimiausius ketverius metus.
Visose šešiose apygardose pergales šventė socialdemokratai, nurungę tris konservatorius, dvi valstietes ir „Nemuno aušros“ atstovą.
Panevėžio Nevėžio rinkimų apygardoje triumfavo Panevėžio miesto tarybos narys socialdemokratas Ramūnas Vyžintas, įveikęs konservatorių Seimo narį Bronislovą Matelį.
Antrajame ture R.Vyžintas laimėjo visose 14-oje apylinkių ir surinko 7649 balsus, arba 61,32 procento nuo dalyvavusių rinkėjų, o už B.Matelį balsavo 4350 rinkėjų, arba 34,88 procento.
Rinkosi tik ne asmenybes
R.Vyžintas atsiliepė telefonu, tačiau kalbėti atsisakė.
B.Matelis pirmiausia buvo dėkingas rinkėjams, leidusiems jam dvi kadencijas dirbti Seimo nario darbą.
„Dabar atgal labai nesidairau. Tiesiog vienos durys užsidarė, atidarysiu kitas, eisiu į priekį“, – kalbėjo B.Matelis.
Pasak politiko, socialdemokratai šlavė priešininkus visoje šalyje. Dauguma žmonių rinkosi ne pagal asmenybes, balsavo ne tik prieš konservatorius, bet ir prieš kitas partijas.
Štai Aukštaitijos apygardoje socialdemokratė Modesta Petrauskaitė panašiu procentu sutriuškino ilgametę seimūnę valstietę Guodą Burokienę. O juk abi šios partijos dabartiniame Seime yra opozicijoje.
Pasak B.Matelio, mažai kam žinomas socialdemokratas Andrius Busila neatvyko nė į vienus debatus nei televizijoje, nei mieste, tačiau tai jam nesutrukdė Vakarinėje apygardoje dideliu skirtumu įveikti konservatorių Igną Gaižiūną.
„Tai tik parodo, kad iš tikrųjų užėjo socialdemokratų banga, nesvarbu, kas pasimaišė po kojomis – valstietė Burokienė ar konservatorius Matelis“, – kalbėjo politikas.
Apsikeitė vietomis
Panevėžio Vakarinėje rinkimų apygardoje nugalėjęs ir pirmąkart į Seimą patekęs miesto socialdemokratų vedlys A.Busila surinko 8273 balsus, arba 60,6 procento. Pirmojo turo nugalėtojas I.Gaižiūnas šįkart gavo 4959 balsus, arba 36,33 proc. rinkėjų balsų.
A.Busila triumfavo visose 10-yje apylinkių, iš jų tik Nemuno apylinkėje surinko mažiau nei 60 proc. balsų. Už I.Gaižiūną balsavo per 44 proc. šios apylinkės rinkėjų.
A.Busila pripažino, kad dabar ant bangos esanti jo partija jam pridėjo didelę krūvą balsų ir padėjo iškovoti pergalę.
I.Gaižiūnas primetė, kad antrajame ture už jį balsavo maždaug 4 iš 10-ies į rinkimus atėjusių panevėžiečių, ir tuo džiaugėsi.
Pralaimėjimo priežastimi jis nurodė irgi socialdemokratų bangą.
Trečias kartas nemelavo
Aukštaitijos apygardoje, kur balsavo dalis Panevėžio rajono ir dalis miesto gyventojų, pergalę šventė jauna, bet ilgametė socialdemokratė M.Petrauskaitė, surinkusi 7025 (59,17 proc.) balsus. Jos varžovė seimūnė iš Kauno valstietė G.Burokienė gavo 4110 (34,62 proc.) balsų.
M.Petrauskaitė laimėjo net 34-iose apylinkėse iš 35, o Žibartonių, Uliūnų ir Gustonių apylinkėse už ją pasisakė daugiau nei 70 proc. rinkėjų. Socialdemokratė įtikinamą pergalę iškovojo ir savojoje Ramygalos apylinkėje (beveik 63 proc.), mat gyvena Rimaisų kaime.
Trečiu bandymu į Seimą patekusi M.Petrauskaitė teigė, kad per pirmąjį rinkimų turą gavo daugiau pasitikėjimo balsų negu jos partija.
Paprašyta paaiškinti pralaimėjimo priežastį vienintelėje Linkaučių apylinkėje, M.Petrauskaitė teigė, kad G.Burokienė šioje apylinkėje turi gerą komandą.
Prieš tai dukart Aukštaitijos apygardoje triumfavusi G.Burokienė teigė, kad šįkart jai laimėti neleido visoje šalyje visus šlavusi socialdemokratų banga.
Pasvalys balsavo ne už savą
Daug metų garsėję konservatorių palaikymu pasvaliečiai pirmąkart po daugelio metų savo atstovo Seime neturės. Jie palaikė kaimyninio rajono socialdemokratę.
Didžiulio palaikymo Žiemgalos rytinėje apygardoje sulaukė pakruojietė Ilona Gelažnikienė, surinkusi 9603 balsus, arba 68,69 procento. Jos konkurentas pasvalietis konservatorius Donatas Dilys turėjo tenkintis 4122 balsais, arba 29,48 procento.
I.Gelažnikienė laimėjo visose apylinkėse, išskyrus vienintelę – Pušaloto. Čia ji atsiliko 10 taškų, bet kitose, net ir jai svetimo Pasvalio rajono – persvara įspūdinga. Ūdekų apylinkėje, kurioje balsavo pakruojiečiai, ji gavo net 95,54 proc. balsų, Kauksnųjų – 91,89 proc., Žvirblionių – 89,89 proc. balsų. 80 proc. balsų kartelę I.Gelažnikienė perkopė dar keliolikoje apylinkių.
Laimėtoja tikino, kad lankė ir pasvaliečius, niekas durų prieš nosį jai neužtrenkęs.
I.Gelažnikienė pripažino, kad jos pergalei rinkimų švytuoklė reikšmės taip pat turėjo.
Net į akis sakė, kad nerinks
D.Dilys tvirtino, kad rezultatai jo nenuvylė, priešingai, kaip politikos naujokui netgi neblogi.
Į partiją jis įstojo tik prieš kokius 8 mėnesius, jau puikiai žinodamas, kad šie rinkimai konservatoriams bus sunkūs. Bet jis patenkintas vien tuo, kad pateko į antrąjį rinkimų turą, pirmajame nurungęs senus politikos vilkus.
„Aš irgi ėjau pas žmones, su jais kalbėjausi. Bet dauguma į akis tiesiai sakė, kad mane pažįsta, žino mano gerus darbus, bet priklausau ne tai partijai, kurią nori matyti valdžioje“, – kalbėjo D.Dilys.
Labiausiai jis nerimauja, kaip naujoji valdžia rūpinsis valstybės saugumu. D.Dilys paramą Ukrainai renka ir veža nuo pirmųjų karo dienų ir yra įsitikinęs, kad šiuo metu tai svarbiausias valstybės klausimas.
Ir kupiškėnai nusisuko
Sėlos vakarinėje apygardoje triumfavo socialdemokratė biržietė Lilija Vaitiekūnienė, surinkusi 8460 balsų, arba 60,46 procento. Kupiškėnės valstietės Eglės Blaževičienės sąskaitoje 5004 balsai, arba 35,76 procento.
Labiausiai L.Vaitiekūniene pasitiki Jasiuliškių ir Vabalninko apylinkėse balsuojantys rinkėjai – 80,73 proc. ir 77,29 proc. balsų. Mat gyventojai ją puikiai pažįsta, nes čia ji seniūne dirbo 8 metus.
Tai gal Seime nelikus Valdemaro Valkiūno ji pasirūpins, kad švedai grąžintų išsivežtas patrankas? L.Vaitiekūnienė šypsojosi, kad ne, šiuo klausimu ji nepasirūpins.
Jau rašėme, kad L.Vaitiekūnienė prisipažino priklausiusi dar vienai partijai, be socialdemokratų, bet anketoje to nenurodė. Ir dabar ji nesutiko įvardyti partijos, esą pavadinimo tiksliai neprisimena.
Kupreliškio ir Kučgalio apylinkėse, kuriose balsuoja biržiečiai, į priekį išsiveržė E.Blaževičienė su 60,44 proc. ir 56,70 proc. balsų. Jos tėvas ir seneliai – iš tų kraštų.
Ši kandidatė apie 50 proc. balsų gavo iš kupiškėnų keliose apylinkėse, o labiausiai ją nudžiugino rezultatas – 60,71 proc. – Alizavos apylinkėje.
„Per pirmą rinkimų turą užtikrintai laimėjau visose kupiškėnų apylinkėse, bet dabar jau nebe“, – apgailestavo pašnekovė.
Rokiškėnai šaltoki saviškiui
Sėlos rytinėje apygardoje socialdemokratas Tadas Barauskas laimėjo su 8906 balsais, arba 61,06 procento. „Nemuno aušros“ atstovas Ignotas Adomavičius turėjo tenkintis 5158 balsais, arba 35,36 procento.
Didžiausia T.Barausko persvara Lailūnų bei Antalieptės ir Antazavės, kurioje balsuoja zarasiškiai, apylinkėse: 71,88 proc., 71,12 proc., 70,81 proc. balsų.
T.Barauskas pirmavo prieš konkurentą Rokiškio miesto apylinkėse, bet daugelyje kitų rezultatas yra apylygis.
I.Adomavičius 60 proc. balsų surinko Lukštų apylinkėje, 57,28 proc. – Skemų, 52 proc. – Konstantinavos, 50 proc. – Kalvių apylinkėse.
Abu politikai į telefono skambučius neatsiliepė.
Prierašai po nuotraukomis:
1. R.Vyžintui laimėti nesutrukdė netgi šviežias čekiukų skandalas.
2. A.Busilos Panevėžyje daugelis nepažįsta ir apie jį nieko nežino.
3. M.Petrauskaitė du kartus bandė laimę, nemelavo tik trečias kartas.
4. I.Gelažnikienė triumfavo netgi konservatorių citadelėje Pasvalyje.
5. L.Vaitiekūnienė taip pat sugebėjo pelnyti svetimų jai kupiškėnų balsus.
6. Už T.Barauską labiausiai balsavo jo nepažįstantys zarasiškiai rinkėjai.
VRK nuotraukos