Ketvirtadienį popiet Anykščių rajone, Varšaukos viensėdyje netoli Troškūnų, aptikta Antrojo pasaulinio karo laikų bomba tapo rimtu išbandymu specialiosioms tarnyboms.
Net 15 kilogramų sveriantį sprogmenį pamatė pakelę šienaujantys darbininkai. Pjaudami žolę jie pastebėjo iš žemės išlindusį pailgos formos metalinį cilindrą su sparneliais gale.
Iškart visi darbai buvo nutraukti. Sulėkė specialiųjų tarnybų ekipažai.
Išminuotojai nustatė, kad rusų gamybos bomba per mūšį buvo išmesta iš lėktuvo. Kodėl atsitrenkusi į žemę ji nesprogo, lieka neaišku.
Giliai įsmigusi į žemę bomba apie 80 metų pragulėjo nematoma, o šiemet pavasarinio atlydžio buvo iškelta į paviršių.
Karo metais tokios nedidelės bombos buvo naudojamos tiek priešo gyvajai jėgai, tiek pastatams, tiek technikai naikinti. Jai sprogus, mirtinos skeveldros skrietų apie 800 metrų spinduliu.
Pavojingą radinį apžiūrėję išminuotojai džiaugėsi, kad šienautojai bombos nejudino ir apie ją pranešė tarnyboms.
Buvo nutarta pavojingo radinio niekur nevežti ir susprogdinti vietoje. Tad teko dairytis, ar ši vieta, kurioje gulėjo sprogmuo, yra tam tinkama. „Vietovė turi būti atvira, gerai matoma į visas puses ir nebūtų arti jokių pastatų, medžių“, – paaiškino karių atstovas.
Specialiais nešiojamais grąžtais išminuotojai išgręžė žemėje maždaug 1,5 metro gylio nedidelio skersmens duobę. Į dugną atsargiai nuleidę bombą kariai ją apdėjo sprogmenimis ir žemėmis. Tada atsitraukę saugiu atstumu jie elektros impulsu susprogdino užtaisą.
„Viską padarome taip, kad po sprogimo skeveldros pasklistų vos pusės metro spinduliu. Būna, kad jos net neišlekia iš duobės. Tada iš žemės išvirsta toks šviežių žemių kalniukas, tarsi didelis kurmiarausis“, – teigė išminuotojai.