Širdgėla tikrai nemenka
Rokiškio rajone, Neršionių kaime netoli Juodupės, gyvenantys sutuoktiniai Remigijus ir Dalė Milaševičiai per vilkų antpuolį neteko 26 avių.
Tokį grobį plėšrūnai susirinko per kelias dienas. Iš pradžių jie papjovė dvi avis, po kelių dienų nugalabijo jau 16, paskui dar aštuonias.
„Nežinome, kaip apsiginti nuo vilkų. Nieko nebijo, eina tiesiog į kiemą“, – širdgėlą liejo R.Milaševičius.
Per 100 avių bandą turėjęs ūkininkas svarsto, kad po tokių kelias dienas sekusių vilkų antpuolių teks atsisakyti avininkystės.
„Vilkas – protingas žvėris ir žino, kur jauniklius mokyti medžioklės meno. Kam vaikytis stirnas po mišką, kai galima vienoje vietoje viską rasti“, – neabejoja vyras.
Šios šeimos vienkiemis apsuptas net šešių – Paduobio, Žiogiškio, Kupicko, Liūdės, Bakūriškio ir Vyžuonos – miškų.
Danguje ratus suko varnos
Avininkyste besiverčiančių Milaševičių bandą pilkiai praretino prieš tris savaites.
Daugiau nei metro aukščio elektrinio piemens saugoma ganykla yra vos už 20 metrų nuo sodybos. Nakčiai avidės duris ūkininkas palieka atviras, tad vienos avys ilsisi viduje, kitos lauke.
Ankstų rytą pažvelgęs į ganyklą šeimininkas iškart suprato, kad nutiko bėda. Ratus suko varnos.
Elektrinio piemens aptvertoje pievoje gulėjo du negyvi avių jaunikliai. Iš pradžių ūkininkas net neįtarė, kad tai vilkų darbas, manė, kad nudvėsė, ką nors užėdę. Juolab kad nė viena avis nebuvo išmėsinėta, taip pat jų kūnuose nesimatė jokių žaizdų.
Todėl žmogus nusiramino. Bet apsiriko.
Po 3 parų plėšrūnai parodė savo tikrąją jėgą.
Išėjęs į lauką praėjusio sekmadienio rytą R.Milaševičius išvydo kraują stingdantį vaizdą. Dalis elektrinio piemens buvo nuversta, iš baimės išsilaksčiusios avys spietėsi prie avidės.
Ganykloje gulėjo 16 negyvų avių. Visoms buvo perkąstos gerklės, tačiau nė viena neišmėsinėta. Tai, kad avys nebuvo paliestos, rodo, jog seniai vilkai mokė jauniklius medžioklės meno – vaikė po ganyklą avis ir iš eilės pjovė.
Lieka tik spėlioti, kiek vilkų dalyvavo medžioklėje.
Ganykloje kartu su avimis ganėsi ir arklys, tik vilkai jo nelietė.
Daug bemiegių naktų, bet vilkai buvo kantrūs
Po šio antpuolio ko tik Milaševičiai nedarė – budėjo naktimis, degino laužus, po ganyklą vaikščiojo šviesdami prožektoriumi.
„Jau kelias paras be miego, tokie apduję esame, tačiau vilkai nieko nebijo. Stačiai į namus eina“, – apmaudo neslėpė ūkininkas.
Išties, po savaitės plėšrūnai vėl pasirodė. Ir labai klastingai.
Dar neprašvitus R.Milaševičius patikrinęs ganyklą nuėjo miegoti. Viskas atrodė ramu – avys miegojo susispietusios prie avidės.
Užtat jau po 2 valandų vėl nuėjęs apžiūrėti ganyklos ūkininkas rado 8 papjautas avis. Jų kūnai dar buvo šilti ir nespėję sustingti.
Milaševičiai gailisi vilkų sudorotų ėriavedžių, nes po kelių mėnesių jos būtų susilaukusios prieauglio. Ūkininko skaičiavimu, nuostoliai sieks apie 3,5 tūkst. eurų.
Pjaunamos neišleido nė balso
Gyvulius ganykloje saugojo vadinamasis elektrinis piemuo – į žemę įsmeigti per 1 metro aukščio stulpai, per nutiestas keturias vielos juostas leidžiama nestipri elektros srovė.
Tačiau įveikti tokias kliūtis vilkams vienas juokas.
Nors ganykla yra prie pat sodybos, šeimininkai negirdėjo jokio triukšmo.
„Taip jau būna, kad išsigandusios avys nebliauna, o vilkai jas vaikosi tyliai, tad nieko neišgirsi“, – paaiškino ūkininkas.
Apie pavojų būtų perspėję šunys, tačiau Milaševičiai jų neturi. Bet kartais ir šunys iš baimės neloja.
Ginti avis į avides dar anksti, todėl ūkininkas planuoja jas laikyti ganykloje ir budėti pratisai naktimis.
Plėšrūnai maždaug prieš 7 metus jau buvo įsisukę į Milaševičių bandą. Iš pradžių jie papjovė 4 avis, o po savaitės nugalabijo dar 5. Tąsyk medžioklę buvo surengę išbadėję vilkai, nes savo grobį jie išmėsinėjo.
Kai kur vilkų dar nematyti
R.Milaševičius avininkyste verčiasi apie 17 metų. Augina mėsines avis, parduoda supirkėjams. Dabar jis su žmona jau rimtai svarsto, ar beapsimoka laikyti avių ūkį.
Rokiškio savivaldybės Žemės ūkio skyriaus atstovė Irina Barauskienė sakė, kad šiemet jau beveik dvigubai daugiau užregistruota pranešimų apie vilkų antpuolius. Praėjusiais metais buvo sulaukta tik keturių.
„Rudeniop visuomet padaugėja pranešimų apie vilkų padarytą žalą, nes tuo metu jaunikliai mokomi medžioti“, – sakė vyriausioji specialistė.
Juodupės seniūnijoje vilkai jau siautėjo rugpjūtį – griebė ne vieną avį ir veršį.
Prieš tris savaites Biržų rajone, Muimeliškių kaime netoli Vabalninko, buvo užpulta 10 telyčių banda. Triukšmą išgirdę žmonės išbėgo į kiemą ir išgąsdino vilką. Vis dėlto smarkiai apdraskyta viena telyčia po paros nugaišo.
Biržų savivaldybės Žemės ūkio skyriaus atstovas Nerijus Kučinskas teigė, kad šiemet tai jau antras vilkų išpuolis. Pirmas buvo pavasarį.
Panevėžio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Zita Bakanienė sakė, kad kol kas dar nesulaukta nė vieno pranešimo apie vilkų papjautus gyvulius.
„Girdėjome apie Karsakiškio seniūnijoje papjautas avis, bet savininkai nesikreipė dėl nuostolių atlyginimo. Matyt, avys nebuvo įregistruotos arba nesaugotos ganykloje“, – sakė ji.
Kupiškio rajone irgi kol kas neužregistruotas joks vilkų antpuolis.
„Pernai sulaukėme keliolika tokių pranešimų, o šiemet stebuklingai – nė vieno“, – tvirtino Žemės ūkio ir bendruomenių skyriaus vedėjas Saulius Kareiva.
Pasvalio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Justas Zabėla teigė, kad prieš 3 mėnesius Pumpėnų seniūnijoje buvo papjautas vienas veršis.
Vilkų medžioklės sezonas prasidės maždaug po pusantro mėnesio.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Dalė ir Remigijus Milaševičiai avininkyste verčiasi apie 17 metų, dabar planuoja jos atsisakyti.
2. Pamatęs virš ganyklos padangėje ratus sukančias varnas R.Milaševičius suprato, kad nutiko bėda.
3. D.Milaševičienė gailisi vilkų sudorotų avių.
4. Vilkų grobiu tapo ir ėriavedės.
5. Visoms avims buvo perkąstos gerklės, bet nė viena neišmėsinėta.
6. Po kruvinos egzekucijos papjautas avis vilkai paliko ganykloje.