Ir dar kartą – tie čekiukai
Visuomenininko Andriaus Tapino pradėtas vadinamasis čekiukų skandalas griebė dar vieną Pasvalio politiką.
Prokurorai kirto buvusiam Pasvalio rajono savivaldybės tarybos nariui, perėjūnui per partijas, dabar perbėgėliui į „Nemuno aušrą“ 68 metų pensininkui Stasiui Vainauskui. Su šia partija jis vėl bando patekti į Seimą.
Trečiadienį per Biržų teismą prokurorai S.Vainauskui pateikė 3 tūkst. eurų civilinį ieškinį dėl nepagrįsto praturtėjimo valstybės sąskaita pilantis degalus į savo automobilį.
Pareigūnai siekia, kad ekspolitikas per 4 metus (nuo 2019 iki 2023 metų) nepagrįstai iš savivaldybės sąskaitos išmokėtus pinigus už degalus S.Vainauskas grąžintų tai pačiai Pasvalio savivaldybei.
Grynaisiais ir net septyniomis banko kortelėmis
Generalinės prokuratūros pranešime rašoma, kad 2019 metais S.Vainauskas pateikė savivaldybei apmokėti 14 čekių už daugiau nei 350 eurų, įsigytų vienoje Kauno rajono degalinėje, esančioje šalia jo dukters namų.
2021–2022 metais per karantiną politikas Pasvalio rajone įsigijo per 2,5 tūkst. litrų degalų už beveik 2,6 tūkst. eurų. Pareigūnams užkliuvo tai, kad tuo metu šalyje buvo ribojamas žmonių judėjimas ir darbas vyko nuotoliniu būdu. Pagal pateiktus savivaldybei dokumentus, politikas už degalus atsiskaitydavo grynaisiais ar net 7-iomis skirtingomis banko kortelėmis.
Vis dėlto nelaukdamas teismo pradžios S.Vainauskas suskubo atsiskaityti su savivaldybe.
Politikas tikino, kad dar antradienį sumokėjo prokurorų reikalaujamą beveik 3 tūkst. eurų sumą.
„Tik dėl šventos ramybės tai padariau“, – tikino jis.
Tai buvę šeimos pinigai.
Ne tik baką, bet ir kanistrus
S.Vainauskas tik stebėjosi prokurorų pateiktu ieškiniu.
„Va, dabar kaip tik skaitau tą raštą. Matau, kad kitame rajone įsipyliau degalų ir pateikiau 14 čekių. Bet pagal visas nuostatas ir teisės aktus niekur nėra parašyta, kur turiu įsigyti degalų. Klausiau prokurorų ir STT pareigūnų, kur yra toks įstatymas, nurodantis, kad degalus turiu piltis būtent Pasvalio rajone“, – piktinosi politikas.
Jis tikino, kad degalus pirkdavo ten, kur rasdavo pigiau, stebėjosi, kodėl tai laikoma nusikaltimu.
Kauno rajone netoli tos degalinės gyvena S.Vainausko dukra, jis ją dažnai aplankydavo.
Politikas tikino, kad radęs pigesnių degalų ne tik prisipildavo pilną baką, bet prisileisdavo ir į kanistrus, kuriuos tam ir veždavosi. Tačiau kiek litrų prisipildavo vienu metu, jis tikino neprisimenantis.
Redakcijos žiniomis, prokurorai tikrina, ar degalai pilti tame rajone, kur politikas eina savo pareigas. Tokiu būdu S.Vainauskas turėjo piltis degalus tik Pasvalio rajone. Kelionė pas dukrą į kitą rajoną ir atgal – tai jau privati kelionė šeimos reikalais.
„Gal žmonos, gal sūnaus buvo“
S.Vainauskas tikino, kad ieškinys jį nustebino, nes dokumentus priėmusi savivaldybės buhalterija jokių priekaištų neturėjo.
Paskui jis pridūrė, kad darbo reikalams naudojo šeimos automobilį ir už tai neprašė jokių kompensacijų.
„Nežinau, kaip čia gavosi, gal žmonos, gal sūnaus buvo“, – paklaustas, kodėl už degalus atsiskaitė 7 skirtingomis banko kortelėmis, tikino politikas.
Karantino metu buvo galima laisvai važinėti po savo rajoną. Paklaustas apie tuo metu vykusį nuotolinį darbą, politikas tikino, kad, kaip tarybos narys, jis privalėjo vietoje patikrinti faktus.
„Nuotoliniu būdu vykdavo tik posėdžiai, tačiau gautą informaciją reikėdavo patikrinti, kad žinočiau, kaip balsuoti. Va, žmogus pasiskundžia, kad keliai prasti, nes važiuodamas pametė bamperį, tai ir važiuoji žiūrėti į vietą“, – dėstė jis.
Komunistu – už kombainą
S.Vainauskas – irgi spalvinga asmenybė.
Aiškindamas dėl čekiukų skandalo jis mini žmoną, nors 2015 metų deklaracijoje keistai rašo, kad gyvena kartu nesusituokę, žmona Nijolė Vainauskienė, turi tris vaikus. Po metų kitoje deklaracijoje jau rašo, kad yra vedęs šią moterį. 2019 metais deklaracijoje nurodo šeiminę padėtį: partnerystė, bet prideda, kad „šiuo metu gyvena kartu su Nijole Vainauskiene“. Dar po metų jau – išsiskyręs. Pastaruosius dvejus metus jis nurodo, kad gyvena su partnere.
S.Vainauskas yra priklausęs komunistų partijai, įstojo į ją 1983 metais. Užtat moka tik vieną užsienio kalbą – rusų, ir neblogai – yra įgudęs.
Naujausioje deklaracijoje jis tai nurodo ir dar išvardina tris pakeistas partijas, ir tas sąrašas tikrai įspūdingas: „Tvarka ir teisingumas“, Regionų partija ir galop nuo šiemet – R.Žemaitaičio partija. Bet nutyli, kad priklausė ir Socialdemokratų darbo partijai.
Dar įspūdingiau – vyras pabuvo visų šių partijų Pasvalio skyriaus pirmininku!
S.Vainauskas tikino į komunistų partiją stojęs ne idėjiniais sumetimais, o siekdamas pasigerinti darbo sąlygas. Už tai jam esą buvo pasiūlyta sėsti prie naujo kombaino vairo Joniškio rajone, „Linkaičių“ kolūkyje.
Toks laikas buvęs, kiti gaudavę už tai ir paskyras automobiliams.
Šakmatai ir energėtikas
Žmogui pensinis amžius jau trukdo ūkininkauti, bet politikon veržtis – ne, niekaip. Tik jau šįkart jis vienmandatėje apygardoje nebekandidatuoja.
Sovietmečiu baigęs Klaipėdos tarybinį ūkį-technikumą S.Vainauskas išmoko mechaniko paslapčių, bet lietuviškai rašyti neišmoko. Vienoje pirmųjų savo politinių deklaracijų yra įrašęs, kad jo pomėgis yra šakmatai. Vėliau jau tą klaidą, gal kitų pamokytas, ištaisė, ir dabar visur rašo teisingai: šachmatai. Bet naujausioje deklaracijoje vis tiek užkliūna už kalbos varčios ir rėžia dirbęs Pasvalio rajono Sabonių kolūkyje – buvęs inžinierius energėtikas.
Tikėkimės, kad gal kitoje deklaracijoje mokytesnių pamokytas ištaisys į teisingą: energetikas.
Prierašas po nuotrauka:
S.Vainauskas gal galėtų daug papasakoti apie penkias jo pereitas partijas. A.Švelnos nuotr.