Melavo apie obuolius
A.Fursas gegužę išgirdo teismo nuosprendį už bandymą įsivežti ir platinti nedidelį kiekį kokaino. Partijos lyderis Remigijus Žemaitaitis teigia apie tai sužinojęs tik iš „Sienos“ žurnalistų. „Nemuno aušros“ vedlys sako, kad kandidatas „gaus per ausį“, bet priemonių jo atžvilgiu imtis neskuba – A.Fursas lieka partijos sąraše, o kandidato sunešti pinigai lieka partijos kasoje.
O klausimų kelia ne tik A.Furso piniginis indėlis į „Nemuno aušrą“. R.Žemaitaičio partija sumušė visus nario mokesčio surinkimo rekordus, šešiaženklę sumą surinkdama vos iš saujelės partijos narių. Tarp jų – ne tik pasiturintys politikai, bet ir tokie, kurių finansiniai pajėgumai kelia rimtų abejonių.
Mykolo Romerio universiteto lektorė Rima Urbonaitė viena pirmųjų susidomėjo A.Furso asmenybe. Politologės dėmesį patraukė ne tik tai, kad A.Fursas „Nemuno aušrai“ sumokėjo 17,5 tūkst. eurų nario mokesčio, bet ir kandidato biografijos detalės.
„Aišku, užkliuvo tokie dalykai, kaip tiktai pagrindinis išsilavinimas, net ne vidurinis. Kitas dalykas – supratau, kad tai yra žmogus, gyvenęs pastaruosius keliolika metų net ne Lietuvoje. Tada pamačiau ir pasibaigusį teistumą už vagystę su įsilaužimu. Pasakysiu labai paprastai – tas žmogus man paliko labai keistą įspūdį“, – kalbėjo R.Urbonaitė.
A.Furso rinkimų anketoje iš tiesų nurodytas teistumas, tačiau nuo šio įvykio jau praėjo daugiau nei du dešimtmečiai. Visgi pats kandidatas apie šią istoriją sumelavo.
Iki tikrųjų kandidato teistumo aplinkybių prisikasė „Panevėžio krašto“ žurnalistai. Jie nustatė, kad A.Fursas su bičiuliu jaunystėje vagiliavo iš sodų bendrijos. Nustatyta, kad vagišiai nugvelbė sofą-lovą, du fotelius ir elektrinę viryklę.
Bet pats A.Fursas žurnalistams teigė buvęs pagautas vagiant... obuolius.
„Paauglystėje močiutė pagavo vagiant obuolius. Kalėjime nesėdėjau, teisme atsiprašiau, susitaikėm, negavau nei lygtinumo, nei piniginės baudos“, – cituojamas A.Fursas.
O šiais metais virš kandidato galvos pakibo naujas, visiškai šviežias teistumas. Tik ne gimtajame Panevėžyje, o Islandijoje, kurioje A.Fursas praleido pastaruosius keliolika metų.
Kokaino paštininkai
Ši istorija prasidėjo 2020 m. gruodį, kai į Islandiją atkeliavo niekuo neišsiskiriantis vokas, atsiųstas pasitelkiant žinomą siuntų tarnybą
„FedEx“. Visgi Islandijos muitininkai netruko pastebėti, kad vokas kitoks nei visi. Siuntoje buvo paslėpta beveik 50 gramų kokaino.
Apie radinį muitininkai pranešė policijai. Kokainas iš voko pašalintas, bet pareigūnai nutarė nestabdyti paties voko kelionės – taip jie nutarė susekti asmenis, kuriems vokas buvo skirtas.
Anot teismo nuosprendžio, policija šios operacijos metu identifikavo keturių imigrantų grupuotę. Vokui keliaujant iš rankų į rankas, galiausiai jį paėmė A.Fursas. Būtent jis nurodomas kaip paskutinis įtariamasis, kurio rankose pastebėtas kokaino pašto vokas.
Įkalčiai išskrido pro langą
Nuosprendyje nurodoma, kad visi keturi įtariamieji sulaikyti 2020 m. gruodžio 9 d. – pora dienų po voko atvykimo į Islandiją. Taip pat nurodoma, kad sulaikant A.Fursą pastebėta, jog vokas buvo išmestas per langą.
Kiti kaltinamieji teisme patvirtino, kad vokas turėjo būti pristatytas būtent A.Fursui. tačiau visas ketvertukas savo kaltę neigė, o A.Fursas vienintelis atsisakė duoti bet kokius parodymus.
Islandijos teismas nuosprendį kokaino pašto byloje priėmė šią gegužę. Visi keturi kokaino paštininkai pripažinti kaltais dėl bandymo įsivežti ir platinti narkotines medžiagas, bet bausmės negriežtos – tikriausiai dėl palyginti nedidelio kokaino kiekio.
A.Fursui skirta lygtinė dviejų mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Viešai prieinamais duomenimis, politikas nuosprendį apskundė.
Pažadėjo: „gaus per ausį“
A.Fursą „Nemuno aušra“ pristato kaip emigranto sėkmės istoriją. Kokaino pašto byloje nuteistas politikas partijos agitacinėje medžiagoje apibūdinamas kaip sėkmingas verslininkas, taip susižavėjęs R.Žemaitaičio asmenybe, kad nutarė grįžti į Lietuvą.
Kritiką dėl A.Furso talentų ir kompetencijų atmetė tiek partijos lyderis, tiek viena ryškiausių „Nemuno aušros“ sąrašo asmenybių, Seimo narė Agnė Širinskienė.
„Aš manau, kad tai yra žmogus, kuris tobulai išmano verslą“, – „Laisvės TV“ laidoje „Tiek politikos“ sakė A.Širinskienė.
Savo ruožtu R.Žemaitaitis A.Fursą teigė matantis kaip Seimo Aplinkos apsaugos komiteto narį. Tokią poziciją jis išdėstė „Lrytas TV“ laidoje „Valdžia“.
„Jūs nepergyvenkit dėl šio žmogaus“, – laidos vedėjai Daivai Žeimytei-Bilienei teigė R.Žemaitaitis.
„Sienai“ susisiekus su „Nemuno aušros“ lyderiu, jis patikino nežinojęs apie A.Furso atžvilgiu priimtą apkaltinamąjį nuosprendį. Išgirdęs apie kokainą ir jo kiekį, politikas ėmėsi svarstyti, kad galbūt kvaišalai buvo skirti asmeniniam pasilinksminimui.
„Ko gero, jaučiu, kokiam jaunimėliui, kokį penktadienį sugalvojo padurniuot“, – kalbėjo R.Žemaitaitis.
Pašnekovas patikino, kad už nutylėtą kokaino pašto istoriją A.Fursas „gaus per ausį“. Tačiau tai nereiškia nei šalinimo iš partijos, nei kandidato partijai suneštų pinigų grąžinimo. Anot R.Žemaitaičio, gali būti svarstomas A.Furso narystės partijoje stabdymas.
Neliudijo, nes gi nekaltas
Susisiekėme ir su „Nemuno aušros“ kandidatu A.Fursu. Jis patvirtino žinantis apie apkaltinamąjį nuosprendį, bet patikino nematęs jokio poreikio apie tai pranešti partijos vadovybei. Esą nuosprendis apskųstas, todėl apie kokaino paštą pasakoti nereikėjo.
A.Fursas tikino, kad byla „sufabrikuota“, o garsiojo „FedEx“ voko jis teigia akyse nematęs.
„Mane nuteisė todėl... bandė nuteist, kad aš neliudijau prieš save“, – teigė pašnekovas.
Kandidatas patvirtino „kažkada“ pažinojęs bent vieną iš kitų trijų nuteistųjų, bet teigė nieko bendra su kokaino siunta neturėjęs ir kartojo buvęs nuteistas neteisingai. Klausiamas, kas ir kodėl neva „sufabrikavo“ bylą, politikas sąmokslininkų įvardyti negalėjo.
„Ar mane pakišt, ar tuos žmones pakišt – aš nežinau“, – svarstė A.Fursas.
Pakeliui į neliečiamybę
A.Fursui nepalankus nuosprendis Islandijoje tikrai yra apskųstas. Visgi Islandijos teismas gali susidurti su netikėta kliūtimi – Lietuvos Seimo nario neliečiamybe. Ją A.Fursas gali įgyti net dviem keliais: laimėdamas rinkimus Nevėžio vienmandatėje apygardoje arba patekdamas į Seimą dėl aukšto 15 numerio partijos sąraše.
Kaip teigė buvusi Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė, tokiu atveju šviežiai iškepto parlamentaro kadencija galėtų prasidėti nuo jo neliečiamybės naikinimo procedūros.
„Islandijos teisėsaugos institucijos turėtų kreiptis į Lietuvos teisėsaugos institucijas. Tada atitinkamai Generalinė prokuratūra kreiptųsi į Seimą, prašydama panaikinti būsimo Seimo nario teisinę neliečiamybę, kad jam galėtų būti pareikšti tam tikri kaltinimai“, – teigė L.Matjošaitytė.
Penkioliktas A.Furso numeris paliko nemenką įspūdį politologei R.Urbonaitei. Ji neatmeta galimybės, kad aukštą poziciją galėjo nulemti ir plačiai praverta kandidato piniginė.
„Pasirodo, tapti penkioliktu numeriu partijoje yra gana lengva. Tik aš nežinau, kas sužavėjo Remigijų Žemaitaitį – ar išsilavinimas, ar pasirengimas, ar galimi finansai“, – svarstė R.Urbonaitė.
Jos vertinimu, tokia sąrašo pozicija ir dabartiniai „Nemuno aušros“ reitingai reiškia, kad A.Furso šansai patekti į Seimą yra nemaži.
Visgi „Nemuno aušros“ lyderis teigia, kad aukšta A.Furso vieta sąraše su pinigais nesusijusi. Esą didelius šansus patekti į Seimą suteikiančią poziciją emigrantui suteikė... savotiška loterija.
R.Žemaitaičio teigimu, partiečiai iš didmiesčių varžėsi tarpusavyje traukdami burtus, kam iš jų atiteks aukštesnės sąrašo pozicijos. Būtent taip A.Fursui esą ir atiteko penkiolikta vieta.
Dosniausias partietis
A.Fursas – dosniausias partijos nario mokesčio mokėtojas. Ne tik „Nemuno aušros“ gretose, bet ir apskritai tarp visų politikų, šiais metais susimokėjusių už narystę politinėse partijose. Savo narystę „Nemuno aušroje“ net 17,5 tūkst. eurų įvertinęs A.Fursas reikšmingai prisidėjo prie to, kad partija įsitvirtintų tarp lyderių ne tik reitinguose, bet ir pagal nario mokesčio surinkimą.
„Nemuno aušra“ šiais metais surinko kiek daugiau nei 127 tūkst. eurų nario mokesčio. Šioje kategorijoje R.Žemaitaičio partija lenkia visas politines jėgas po socialdemokratų.
„Nemuno aušra“ visą nario mokesčio biudžetą surinko vos iš 61 nario. Vidutinis nario mokestis „Nemuno aušros“ partijoje – kiek daugiau nei 2000 eurų.
Tokį aukštą vidurkį lemia ne tik rekordinis A.Furso indėlis. Vos keli iš šešių dešimčių „Nemuno aušros“ nario mokesčio mokėtojų savo narystę partijoje įvertino mažesne nei tūkstančio eurų suma. Net 30 R.Žemaitaičio partijos narių sumokėjo 2 tūkst. eurų ar didesnes sumas.
Ką tik pranešta, kad sustabdyta R.Furso narystė partijoje, tačiau jis išlieka partijos kandidatu.
Prie šio tyrimo prisidėjo žurnalistė iš Islandijos Snærós Sindradóttir, Miglė Krancevičiūtė ir Gabija Kučinskaitė. Už pagalbą taip pat dėkojame kolegoms iš laikraščio „Panevėžio kraštas“.
siena.lt