Kur elgetauja, ten ir galvą deda
Šalia Autobusų stoties, daugiabutyje prieš prekybos centrą, gyvenanti 89 metų panevėžietė Larisa Tuzova prie parduotuvės prieigų nuolat mato pinigų iš praeivių prašinėjantį suskretusį vyrą.
Nosį riečiančiais kvapais pradvisęs žmogus sunkiai juda, matyti, kad ligotas, išmaldos laukia sėdėdamas ant neįgaliesiems skirtos kėdės su ratukais.
Vyras nepiktybiškas, į akis nelenda, žmonių neužkabinėja, tiesiog ramiai laukia, kol kas įmes kokį centą.
„Bandžiau jį kalbinti, iš pradžių ir pati įdėjau 2 eurus“, – sako panevėžietė.
Kartą ji matė, kad prie elgetautojo sėdi įkaušusi apie 40 metų moteris. Jiedu bendravo. Kai paklausė, kas ji tokia, vyriškis sumurmėjo, jog tai giminaitė.
Varguolis nuo prekybcentrio dažnai nesitraukia ir naktį, miega vežimėliams skirtoje stoginėje, tiesiog ant asfalto.
Atvažiavo su taksi, atsiskaitė
Moteris matė, jog prie elgetautojo kartkartėm prisėda gražiai apsirengę, iš pažiūros normalūs vyrai.
„Nežinau, kokių reikalų jie turi. Gal taurelę anam įpila?“ – spėliojo gyventoja.
O gal jie iš elgetos atiminėja pinigus?
„Ar gali būti, kad šiais laikais žmogus taip niekam nerūpėtų? Nuėjau pas prekybos centro apsaugą, kad ką nors darytų. Jie prie manęs iškvietė policiją ir greitąją. Šioji elgetos neėmė, bet išsivežė policija“, – pasakojo susirūpinusioji vargšo likimu.
Po trijų dienų moteris iš nuostabos net atatupsta žengtelėjo – vos judantis elgeta prie prekybos centro atvažiavo su taksi, vairuotojas iš bagažinės ištraukė jo ratuotąją kėdę ir krepšį su daiktais. Tada sumokėjo taksi vairuotojui 50 eurų ir nusiyrė į įprastą vietą – aikštelėn ties pėsčiųjų taku.
Tikino, kad turi namus kitur
Kai iš redakcijos nuėjome prie prekybos centro, varguolis buvo savo vietoje, kiek atokiau nuo prekybos centro durų sėdėjo su ištiestu popieriniu kavos indeliu. Jo dugne gulėjo 2 eurai, o per petį persimestoje medžiaginėje rankinėje buvo daugiau monetų po 10, 20 ir 50 centų bei vienas kitas euras.
Šalia ratuotos kėdės gulėjo nušiuręs krepšys. Lūpos sutinusios, randuotos, nosis tarsi įlaužta, žaizda užtraukta šašu.
Vyras nevengė bendrauti, tik buvo sunku suprasti, ką sako.
Jis yra Ligaudas Liaudanskas. Ne benamis. Gyvena Kėdainių rajono kaime, namelyje be patogumų. Turėjo butą Panevėžyje, bet jį prarado.
Tikino nesąs vienišas, turi mamą ir Klaipėdoje gyvenančią dukterį.
Kol sveikata leido, dirbo mechanizatoriumi.
Pagrindinė liga – cukraligė, dėl jos ir kojų galią beprarandąs, ir žaizdos negyja. Antra sveikatos bėda – hipertonija.
Užtikrino, kad nosies niekas nesukūlė, pats virto ir užsigavo.
Paliko nakvoti priimamajame
Vyras neneigė, kad dažniau nugriūti padeda alkoholis, bet šį vartoja ne kasdien, išgeria tik retkarčiais.
Panevėžio nakvynės namus žmogus žino, sakė juose ne kartą miegojęs. „Nakvynės namuose mane muša už tai, kad naktį knarkiu“, – paaiškina.
Darbuotojams dėl smurto nesiskundžia, nes jiems esą tas pats.
„Šiandien naktį policija atvažiavo, iškvietė greitąją, nuvežė į ligoninę, miegojau priimamajame“, – lyg ir pasidžiaugia.
Prisipažįsta, kad su pareigūnais važinėja ne pirmą kartą.
Kartais jis parvažiuoja ir į namus kaime. Su taksi. Paslauga kainuoja 50 eurų. Autobusu savo gryčiutės nepasiektų.
„Per dieną susirenku apie 20 eurų, iš jų pavalgau, neprageriu“, – tikina.
Su tokiom pajamom į kaimą kasdien nepavažinėsi, tad važiuoja, kai pinigų prisitaupo. Kol jų neprisirenka, miega šalia parduotuvės vežimėlių. Prispyrus reikalui naudojasi mokamu prekybos centro tualetu.
Pašnekovas garantuoja, kad prie prekybos centro jo niekas neskriaudžia ir pinigų neatiminėja. Šalia prisėdę vyrai esą tiesiog praeiviai, kurių paprašo nupirkti maisto, cigarečių ar gėrimo iš parduotuvės, nes pačiam į ją įvažiuoti sunku.
Buvo geraširdis ir patiklus
Apie L.Liaudanską „Panevėžio kraštui“ šį bei tą papasakojo ir jį nuo vaikystės pažinojusi panevėžietė. Vyrui dabar yra kokie 63 metai.
Jo šeima gyveno viename iš Vilties gatvės daugiabučių, L.Liaudanskas mokėsi anuometėje 4-ojoje vidurinėje mokykloje. Baigė 8 klases ir išėjo į proftechnikos mokyklą.
Nuo mažumės buvo nesveikas, neaiškiai kalbėjo.
Buvo ramaus ir taikaus būdo, tad klasiokai kartais užgauliodavo. Mokėsi vidutiniškai, mokykloje jokiu eibių nekrėsdavo.
Geraširdžiu ir patikliu vaiku vyresnieji mokiniai pasinaudodavo, išviliodavo iš jo tėvų pietums duotus pinigus ar kokį daiktą.
Neramų kontingentą stebi
Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė Lina Kazokienė patikino, kad vargeta, nors ir neregistruotas Panevėžyje, jų nakvynės namuose gali pernakvoti tris naktis. Tik tris, nes ilgesnį laiką jį glausti neleidžia įstatymai.
Pretenduoti į laikiną apgyvendinimą tas žmogus neturi jokių šansų, priimami tik mieste deklaravusieji gyvenamąją vietą.
Policija negali žmogaus prievarta vežti į nakvynės namus, čia atgabena tik tuos, kurie sutinka pasinaudoti laikina nakvyne.
Nakvynės namų vedėja Romantė Jasiūnaitė L.Liaudanską prisiminė kaip ilgametį ir nuolatinį jų klientą. Elgėsi tyliai ir taikiai, niekada problemų nekėlė.
Vyras ateidavo tik nakčiai, laikino apgyvendinimo niekada neprašė.
Kad jį kas skriaustų, niekad nesiskundė.
Pasak R.Jasiūnaitės, benamių nakvynės patalpa stebima vaizdo kameromis, jei tik koks subruzdimas, budintis darbuotojas tuoj kviečia apsaugą, reikalui esant ir policiją. Būna, kad susikivirčiję benamiai ir patys policiją išsikviečia.
„Čia juk ne pats ramiausias kontingentas. Turėjom vieną jauną klientą, kuris bandė „užvaldžiavoti“, atiminėjo iš kitų antklodes. Dabar jis už savo darbus gavo atpildą, sėdi, tai pas mus ramu“, – kalbėjo pašnekovė.
Spruko, kai bandė išvežti
R.Jasiūnaitė teigė, kad L.Liaudanskas teisę nuolatinai naudotis nakvynės namų paslaugomis prarado gegužės mėnesį, kai išsiregistravo iš Panevėžio.
„Jis dar ateidavo, bet paaiškinom, kad nebegalime priimti. Susisiekėme su Kėdainių savivaldybe, kad pas juos registruotą žmogų parvežtų namo, jis gi ten turi būstą. Suderinom, kad jo atvažiuos paimti, bet jis nesileido į tą pokalbį, pabėgo“, – sakė vedėja.
„Jis jau senokai nesirodė, gal bijo, kad išvešime į Kėdainius?“ – svarstė pašnekovė.
Panevėžio nakvynės namų laikino apnakvindinimo patalpa vasarai sukant į pabaigą yra pustuštė, iš 20 turimų lovų užimtos būna vos penkios ar šešios.
Policijos atstovė Akvilė Aleksejeva paaiškino, kad Panevėžyje prašinėti iš žmonių pinigų niekam neuždrausta. Jei elgetaujantis žmogus blaivus, neužkabinėja praeivių, policija tokio asmens niekur neveža.
Jei žmogus girtas, veža į laikino sulaikymo kamerą, jei ligotas ar turi psichikos sutrikimų – į medicinos įstaigą.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Prie prekybos centro prieigų įsitaisęs L.Liaudanskas žmonių neužkabinėja ir pinigų neprašo, kantriai laukia, kad praeiviai patys kokią monetą įmestų.
2. Kai kuriomis naktimis elgeta nakvoja stoginėje šalia vežimėlių. G.Kudirkienės nuotraukos
3. R.Jasiūnaitė parodė nakvynės namų kambarį, kur benamiams paruoštos švarios lovos. A.Švelnos nuotr.