„Mums tai buvo nauja, tačiau, be abejonės, įdomu. Kaip projekto koordinatoriai džiaugiamės: įvyko visos numatytos veiklos, aktyviai įsitraukė visos bibliotekos, galima planuoti kitus metus“, – teigia MIR savaitės projektą koordinavusios Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos skyriaus vadovė Greta Kėvelaitienė.
Absoliuti dauguma MIR savaitės renginių vyko nuotoliu, tad buvo prieinami visiems norintiems. Buvo galima klausytis paskaitų, dalyvauti diskusijose, akcijose, žaidimuose, viktorinose, pristatymuose, filmų peržiūrose.
„Mūsų bibliotekos lankytojų dėmesio sulaukė kasdien 10 val. vykusios transliacijos, filmo „Kelionė ūkų lankomis“ peržiūra, Žinių ekonomikos forumo ir Britų tarybos Lietuvoje sukurtas pabėgimų kambarys. Pabėgimų kambario užduotis narpliojusi dalyvė Dovilė sakė: „Pabėgimų kambario užduotys patiko, tokios užduotys moko grupinio darbo, skatina mąstyti netradiciškai, susieti įvairių sričių žinias. Taip pat sužinojome apie neteisingos ar net sąmoningai klaidinančios informacijos sklaidą internete, išgirdome, kaip su dirbtinio intelekto pagalba kuriamos netikros nuotraukos, kurios paskui gali būti naudojamos netikriems interneto vartotojams kurti“, – įspūdžiais dalijasi Šiaulių miesto savivaldybės viešoji biblioteka.
„Meno avilys“ organizavo filmo „Kelionė ūkų lankomis“ peržiūrą, bibliotekos jungėsi į nuotolinę diskusiją su medijų antropologe, kino edukatore Ginte Žulyte. Renginio formatas buvo neįprastas, bet patogus bendruomenės nariams – skaitytojai jaukioje savo bibliotekos aplinkoje galėjo pažiūrėti dokumentinį filmą ir po 10 minučių vėl jungtis į diskusiją. Edukatorė papasakojo apie medijas ir jų rūšis, audiovizualinius kūrinius. Kas lemia, kad tą patį kiekvienas gali suprasti skirtingai? Skaitytojams filmas patiko, dalijosi įspūdžiais, prisiminimais, įžvalgomis. Šių dienų kontekste tai buvo požiūris kitu kampu į medijų informacinį raštingumą. Ar visada gebame tyrinėti turinį ir jį suprasti?“, – įsimintiniausią renginį įvardija Lietuvos aklųjų biblioteka.
„Mūsų bibliotekoje buvo pristatyta Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos ir medijų tyrimų centro doc. dr. Manto Martišiaus knyga „Atsargiai – propaganda“. Šiame leidinyje propaganda nagrinėjama sisteminiu ir tarpdisciplininiu požiūriu, aptariami svarbiausi apibrėžimai ir formos, pristatomos aplinkybės, kuriomis propaganda skleidžiama. Monografijos autorių kalbino žurnalistė Daiva Žeimytė-Bilienė. Kuriuos žmones propaganda paveikia greičiausiai? Kaip atskirti, kur yra reklama, o kur – propaganda? O gal propaganda būna ir „geroji“, pavyzdžiui, tuomet, kai propaguojamas sveikas gyvenimo būdas? Šie ir kiti klausimai buvo keliami diskusijoje, kurioje aktyviai dalyvavo ir renginio lankytojai“, – prisimena Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka.
„MIR savaitės užduotis – atkreipti dėmesį, įtraukti, paskatinti mąstyti, mokyti vertinti. Laiku, kada vyksta informaciniai karai, o toli gražu ne visada teisingų žinių srautas plūsta nesustabdomai. MIR savaitė negali būti vienkartinis projektas su tam tikru veiklos rezultatu. Tai turėtų būti nenutrūkstamas procesas su ilgalaikiais planais, užduotimis, perspektyvomis ir siekiamybėmis“, – įsitikinusi Greta Kėvelaitienė.
MIR savaitės bibliotekose globėja – Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija, koordinatorė – Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka.
Organizatoriai: Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.
Rėmėja – Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Partneriai: Vytauto Didžiojo universitetas, Lietuvos žurnalistikos centras, „Meno avilys“, Žinių ekonomikos forumas, Baltijos skaitmeninio atsparumo tyrimų centras DIGIRES, IREX „Medijų raštingumo programa Baltijos šalyse“, www.debunk.org.
Panevėžio apskrities G. Petkevičaitės-Bitės viešosios bibliotekos informacija