Pasvalio krašto muziejus džiaugiasi nauju eksponatu – vieno garsiausių Aukštaitijos tautodailininkų Ipolito Užkurnio horeljefu. Drožinys primena 3D vaizdą – skulptūrėlės išdėstytos ne vienoje, o skirtingose plokštumose.
Per Pasvalio miesto šventę šį darbą muziejaus direktorei Vitutei Povilionienei iškilmingai įteikė krašto garbės pilietis, mecenatas Pranas Kiznis. Dabar šis drožinys eksponuojamas apšviestas muziejaus salėje, o viskas aplink paskendę prietemoje.
Direktorės pavaduotoja Jolita Šlekaitė paaiškino, kad I.Užkurnio darbai ypatingi tuo, jog yra išdrožti iš vientiso ąžuolo.
„Kad galėčiau – nesiskirčiau su kaltu niekuomet ir išlaisvinčiau šimtus į medį įaugusių būtybių“, – taip yra sakęs jau prieš 20 metų miręs I.Užkurnys.
Šiame darbe kūrėjas papasakojo apie senojo lietuviško kaimo gyvenimą.
Jame – arklį pasikinkęs vyras aria žemę, kitas – koją ant kojos užsikėlęs griežia armonika. Kažkas semia vandenį iš šulinio, o namo gonkeliuose sėdinti močiutė greičiausiai laukia iš darbų grįžtančių šeimos narių. Kaipgi sodyba be Rūpintojėlio, kryželio, be šuns ar gaidžio?
Net statinių stogai išraižyti smulkiais rėželiais.
Šis menininko darbas neturi pavadinimo. Jis išdrožtas prieš 33 metus. Kai kas šį skaičių laiko ypatingu.
„Su Pasvaliu Užkurnys niekaip nesusijęs. Bet Kiznis ne kartą yra lankęsis mūsų muziejuje ir greičiausiai dovanojo būtent šį kūrinį todėl, kad jis labai tiks į etnografijos ekspoziciją“, – sakė V.Povilionienė.
Prierašas po nuotrauka:
V.Povilionienė (dešinėje) džiaugėsi, kad Prano ir Marinos Kiznių dovanotas drožinys tiks etnografijos ekspozicijai. Pasvalio krašto muziejaus nuotr.