Kaip rado būtent šią vietą?
Panevėžio centre, Savanorių aikštėje, ant pastato, kuriame prieš šimtą metų veikė žydų dvasinė mokykla – ješiva, kabo antisemitiniais pareiškimais liūdnai išgarsėjusio dabar jau buvusio seimūno Remigijaus Žemaitaičio reklama.
Ješiva yra šventa istorinė vieta žydams. Nusilenkti čia gyvenusiems ir besimokiusiems žydams anksčiau atvažiuodavo daug žydų iš Izraelio ir viso pasaulio. Pastaruoju metu jų keliones sustabdė pandemija ir karai.
Konstitucinis Teismas po R.Žemaitaičio pasisakymų apie žydus paskelbė savo sprendimą, kad šis Seimo narys sulaužė priesaiką ir pažeidė Konstituciją.
Kai Seime turėjo prasidėti apkaltos procesas už Konstitucijos pažeidimą, R.Žemaitaitis staigiai padarė manevrą – pats pasitraukė iš Seimo. Tai jam išsaugojo galimybę kandidatuoti šiuose rinkimuose. Netrukus jis subūrė ir partiją „Nemuno aušra“.
Šios partijos plakatų galima pamatyti visur – ūkininkų laukuose, ant privačių valdų tvorų, priekabų.
Bet antisemitizmu pagarsėjusiam žmogui drįsti kabinti plakatą ant žydams švento pastato? Kas tai? Įžūlumas, papildoma pasityčiojimo dozė?
Prisipažino net nustėręs
Panevėžio žydų bendruomenei vadovaujantis Genadijus Kofmanas apie akibrokštą sužinojo iš korespondentės.
Nuskubėjęs į vietą ir įsitikinęs savo akimis, kad toks plakatas tikrai bado akis, jis prisipažino nustėręs iš siaubo. Pašnekovas svarstė, kad kandidatas taip provokuoja panevėžiečius tikėdamasis sulaukti kuo daugiau dėmesio, o priemonės siekiant bjauraus tikslo jam – nesvarbios.
„Ir kaip jis surado būtent šią vietą?“ – stebėjosi pašnekovas.
Į Panevėžį atvažiuoja daug svečių, ir dažnas nori pamatyti, kur veikė ješiva. Beje, Panevėžio vardą turinti ješiva ir dabar veikia Izraelyje, netoli Tel Avivo, joje mokosi tūkstančiai studentų.
G.Kofmanas įsitikinęs, kad žemindamas žydus R.Žemaitaitis daro gėdą Lietuvai visame pasaulyje.
Paklaustas, ar smerkia pastato savininkus, leidusius antisemitui reklamuotis, pašnekovas tik ranka numojo.
„Bent pastatu, kaip paveldu, pasirūpintų, o dabar, žiūrėkite, aptrupėjęs, atrodo, vos vos laikosi“, – apgailestavo G.Kofmanas.
Dėl uždarbio dar būtų svarstęs
Pastatas priklauso anksčiau garsiam verslininkui, buvusiam tarybos nariui liberalui Stanislovui Latvėnui ir DOTTON bendrovei.
Ar viskas čia gerai su etika ir morale? To paklaustas, S.Latvėnas tikino, kad pastato dalis, kurioje kabo R.Žemaitaičio reklama, jam nepriklauso ir jis čia niekuo dėtas. Be to, toji statinio dalis išdygusi jau sovietmečiu.
Betgi dabar tai vienas pastatas!
„Aš žinau ir jūs žinote, kad čia yra veikusi žydų dvasinė mokykla, bet paprasti žmogeliai nesusigaudo, o tuo labiau nesusieja su Žemaitaičio pasisakymais“, – S.Latvėnas staiga ėmė menkinti panevėžiečių išprusimą.
Pašnekovas sakė nei už R.Žemaitaitį, nei už jo suburtą partiją tikrai nebalsuosiantis, nes tai prilygtų katės maiše pirkimui. Jo manymu, dauguma tos partijos narių – tai karjeristai, kuriems ideologija nerūpi, jų tikslas vienas – valdžia.
S.Latvėnas tęsė, kad priešinti tautų, kaip tai daro R.Žemaitaitis, jokiu būdu negalima, nes kaip tik tai ir veda pasaulį prie katastrofos.
Bet jeigu jį būtų paprašę leidimo reklamai ant pastato, tai būtų svarstęs?
Vyras patvirtino, kad taip, bet paskui, žurnalistei sarkastiškai nusijuokus, kad pinigai nekvepia, iškart metėsi atgal ir pareiškė, kad pajuokavo.
„Tikriausiai ne...“ – galop netvirtai ištarė.
Įdomu pinigai, o ne pažiūros
R.Žemaitaičio reklama pakabinta ant statinio, priklausančio bendrovei DOTTON. Ji gamina pakavimo ir maisto pramonės įrangą.
Bendrovės direktorius Arūnas Valskis nesigynė leidęs politikui kabinti reklamą.
Tai išeina, kad jis pritaria R.Žemaitaičiui žydų klausimu? Antraip juk būtų neetiška?
Vyras leido suprasti, kad viskas padaryta norint uždirbti iš to reikalo.
„Ne man ir ne jums spręsti, ar etiška. Niekam aš nepritariu, tiktai nuomoju. Neįdomūs man jo pasisakymai ir pažiūros“, – pareiškė pašnekovas.
Esą išnuomojo vietą reklamai, o ką ten pakabino – jam neįdomu. Tai esantis jo pragyvenimo šaltinis, ir taškas.
Bet kiek gauna pinigų už namo sienos nuomą politiniam plakatui, niekaip nesakė.
„Klausiat apie moralę? Eikit sau! Man vienodai“
Ar specialiai savo reklamai pasirinko žydams šventą vietą?
To korespondentės paklaustas, pats R.Žemaitaitis pareiškė, kad jis, partijos pirmininkas, po Lietuvą nevažinėja ir plakatų nekabinėja. O kur skyriaus nariai suranda vietą, ten ir gerai. Jam esą visiškai ir giliai vienodai atrodo šis reikalas.
Berdamas greitakalbe politikas bandė išmušti korespondentę iš vėžių išvedžiodamas, kad tai kvailiausias per 20 metų jo išgirstas klausimas.
Jeigu jau taip, tai gal reklamai tiktų ir vieta ant tualeto durų? O gal komanda taip specialiai parinko ješivą?
„Jei gavo pastato savininko leidimą, tai nėra ko ieškot sliekų. Žydų ar ne žydų pastatas, aš nežinau. Klausiat apie moralę? Ką jūs sakot?.. Eikit sau! Man vienodai“, – tęsė savo gaida.
R.Žemaitaitis įtikinėjo jau laukiantis mūsų straipsnio, žadėjo jį dar išplatinti, nes tai būsianti jam papildoma reklama.
Bandę pasisavinti pastatą
Šis pastatas yra susijęs su vis dar nesibaigiančiu detektyvu.
Netgi jo adresas yra ne toks, koks rašomas ant jo pritvirtintoje lentelėje – ne Savanorių aikštė 11. Tokio adreso, kaip nurodo Registrų centras, išvis nėra. Pastato adresas – Savanorių a. 20.
Prieš 3 metus rašėme apie Panevėžio apylinkės teisme išnagrinėtą konditerijos įmonės „Panevėžio eglė“ mįslingo bankroto bylą.
Žinomas Panevėžio verslininkas, bankroto administratorius Jurijus Grafmanas ir buvusi „Panevėžio eglės“ direktorė Rasa Duobienė nuteisti už sukčiavimą veikiant bendrininkų grupėje ir pasikėsinimą įvykdyti nusikalstamą šios bendrovės bankrotą.
Organizatorius buvęs J.Grafmanas – ne pagrindinis šios bendrovės akcininkas.
J.Grafmanui buvo paskirta 2 metų nelaisvės bausmė, jos vykdymą atidedant tokiam pat laikotarpiui. R.Duobienė nuteista 1,5 metų laisvės atėmimu, bausmės vykdymą atidedant tokiam pat laikotarpiui.
Tačiau šioje istorijoje galo dar nematyti – Aukščiausiojo Teismo sprendimu byla grąžinta nagrinėti Šiaulių apygardos teismui.
Buvęs sukčiavimo planas
Pagal bylą, sėkmingai dirbusi konditerijos įmonė staiga ėmė bankrutuoti. Kilo įtarimų, ar tik tokiu būdu nebandoma pasisavinti „Panevėžio eglei“ priklausančio pastato.
Pareigūnai greit išsiaiškino įmantriai sukurptą bankroto schemą. J.Grafmanas pats parengęs sukčiavimo planą ir nurodęs pasirašyti hipotekos sutartį – laiduojant įkeisti „Panevėžio eglės“ statinius pačiame Panevėžio centre. Jie tebuvę įvertinti 161 tūkst. eurų.
Jau esame rašę, kad gardžiais šakočiais pirkėjus viliojusios bendrovės paskelbimu bankrutuojančia pareigūnai susidomėjo prieš 7 metus, tirdami kitą su J.Grafmanu ir dar 3 kitais teisiamaisiais siejamą bylą – dėl taip pat galimo nusikalstamo bankroto ir atsilyginimo teniso kortais, pastatytais už europinius pinigus. Pastaroji byla irgi sukasi teismų maratone.
Teismo nutartimi „Panevėžio eglės“ bankroto byla buvo nutraukta, nes atsiskaityta su visais kreditoriais.
Mįslingai keitėsi savininkai
„Panevėžio eglę“ apie 20 metų valdė sėkmingo verslininko S.Latvėno šeima, bet, kaip rašėme, verslas ėmė strigti politikui esą įnikus į lošimus. To esame klausę S.Latvėno, bet jis neigė arba išvis nekalbėdavo.
Prieš 8 metus bendrovė pamažu su visokiais vingiais pradėjo pereiti į kitas rankas.
Kaip anksčiau buvo nurodęs prokuroras, kontrolinį „Panevėžio eglės“ akcijų paketą iš S.Latvėno nupirko verslininkas Vasilijus Šarobura, o po kelių mėnesių tą paketą iš V.Šaroburos nupirko J.Grafmanas.
Kadangi dabar jo pavardė savininkų sąraše nefigūruoja, galima manyti, kad akcijų iš jo įsigijo dabartinis savininkas A.Valskis.
Šis verslininkas valdo net kelias įmones Panevėžyje, jos registruotos viename daugiabučio bute.
Pastato Savanorių aikštėje dalį įgijusi DOTTON turi tik 3 darbuotojus, kita įmonė „Etoner“ – 2 darbuotojus ir 485 eurų skolą „Sodrai“. Trečioji – „Arnatus“ turi 5 darbuotojus, užsiima maisto pramonės įrenginiais ir valdo „Brodvėjaus“ kepyklėlę Ukmergės gatvėje.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Labai nelengva atsekti, iš kokių ir į kokias rankas keliavo šitas namas, o ir teismai dėl aferų su juo dar nesibaigę.
2. Pamatęs politinę reklamą, Panevėžio žydų bendruomenės vadovas G.Kofmanas neteko žado.
3. Ši lentelė liudija, kad čia veikė žydų dvasinė seminarija.
4. Po politine reklama tokiomis pat spalvomis išrašytas skelbimas apie namo patalpų nuomą ir pardavimą.
5. Adresas ant pastato sienos yra melagingas. Iš tiesų tai Savanorių a. 20.
L.Kepalaitės, A.Švelnos ir redakcijos archyvo nuotraukos