Apgamų atsiradimas ir pagrindiniai odos apgamų tipai
Nors kiekvienas žmogus turi apgamų ir dauguma jų yra gerybiniai, mokslininkai neturi tikslaus atsakymo, iš kur jie atsiranda. Spėjama, kad tam įtakos gali turėti genetika, intensyvūs saulės spinduliai ar net amžius. Nors apgamų paveldimumas nėra gerai ištirtas, faktas, kad kiekvienas žmogus turi apgamų iš dalies patvirtina šią hipotezę. Visgi dažniau akcentuojamas saulės spindulių poveikis. Atkreipkite dėmesį į savo kūno odą – kurioje vietoje daugiausiai turite apgamų. Teigiama, kad dauguma apgamų atsiranda tose kūno vietose, kurias veikia ultravioletinė spinduliuotė, o apgamų skaičius gali didėti priklausomai nuo praleidžiamo laiko saulėje ar soliariumuose. Taip pat pastebima, kad nauji apgamai dažnai atsiranda tuo metu, kai keičiasi hormonų lygis, pavyzdžiui, paauglystėje ir nėštumo metu.
Tiesa, bėgant laikui keičiasi ne tik apgamų kiekis, bet ir jų išvaizda. Galite pastebėti, kaip anksčiau vos pastebimas apgamas tapo aiškiai matomas, ant jo pradėjo augti plaukai, jis patamsėjo arba atvirkščiai, išbluko. Iš tiesų, apgamai yra skirstomi į dvi grupes – įgimtus ir įgytus.
● Įgimti apgamai: tai apgamai, aptikti odoje tik gimus žmogui arba jie atsiranda pirmaisiais gyvenimo metais. Įgimtų apgamų gimimo metu atsiranda maždaug vienam iš 100 žmonių. Jie gali būti kelių centimetrų ir didėti vaikui augant. Tiesa, šiuos apgamus svarbu nuolat stebėti, nes būtent įgimti apgamai yra labiau linkę išsivystyti į melanomą (odos vėžį).
● Įgyti apgamai: šie apgamai yra didesni nei pieštuko trintukas (iki 1 cm) ir yra netaisyklingos formos. Įgyti apgamai yra tolygios spalvos su tamsiai rudais centrais ir šviesesniais, aiškių ribų kraštais. Šie apgamai dažniausiai atsiranda gyvenimo eigoje. Paprastai šio tipo apgamų žmonės ant savo kūno turi virš 100.
Kaip ir kodėl svarbu pasirūpinti apgamų diagnostika?
Dauguma odos apgamų yra gerybiniai (ne vėžiniai). Mediciniškai susirūpinimą kelia tie apgamai, kurie atrodo kitaip nei kiti ant jūsų kūno esantys apgamai. Jeigu pastebėjote bet kurio apgamo spalvos, storio, dydžio ar formos pokyčius, turėtumėte kreiptis į dermatologą. Taip pat svarbu atlikti tyrimus jeigu turimas apgamas kraujuoja, išlieja neaiškios kilmės skystį, niežti, pleiskanoja, tampa jautrus ar skausmingas.
Gydytojai rekomenduoja reguliariai atlikti visos odos patikrą naudojant apgamų žemėlapio būdą. Laiku pastebint pakitimus, galima aptikti vėžį, o taikant tinkamą gydymą, galima išgelbėti gyvybę.
Kas yra apgamų žemėlapis?
Iš tiesų, apgamų žemėlapio patikrą galima atlikti patiems tiesiog namuose. Reikia tik žinoti ABCDE taisyklę. Visų pirma, apžiūrėkite savo odą prieš veidrodį arba paprašykite, kad kas nors jums padėtų. Ypatingą dėmesį atkreipkite į dažnai saulės veikiamas odos vietas, tokias kaip veidas, rankos, kojos (ypač moterims), krūtinė ir nugara (ypač vyrams).
ABCDE yra svarbūs apgamų, kurie gali būti vėžiniai, požymiai. Jeigu apgamas turi bet kurį iš toliau išvardintų požymių, nedelsdami kreipkitės į dermatologą, kad jis jį patikrintų:
A (assimmetry) – ar apgamo forma yra simetriška?
B (borders) – ar kontūrai yra taisyklingi?
C (color) – ar odos darinio spalva tolygi, ar matomi keli atspalviai?
D (diameter) – ar apgamo skersmuo didesnis nei 6 mm?
E (elevation) – ar laikui bėgant apgamas keičia savo dydį ir formą?
Apgamų šalinimo būdai
Normalių (gerybinių) odos apgamų šalinti nereikia, tačiau kartais yra rekomenduojama šalinti tuos apgamus, kurie yra nuolat dirginamose srityse: ant galvos, padų, taip pat depiliuojamose srityse. Moterims rekomenduoja šalinti ir tuos apgamus, kurie nuolat kliūna už liemenėlės – kasdien dirginami apgamai gali supiktybėti. Tačiau gydytojai dermatologai įspėja, kad nebandytumėte pašalinti apgamų patys, net jeigu naudojate vaistinėje įsigytą nereceptinį produktą, kuris degina ar šaldo. Galite ne tik užsikrėsti žaizdą, bet ir nežinodami pašalinti melanomą (odos vėžį). Tokiu atveju, odos vėžys gali išplisti į kitus organus, sukeldamas itin rimtą pavojų jūsų sveikatai ar net gyvybei.
Jeigu atsiradęs apgamas keičiasi, didėja ir neduoda jums ramybės, geriausia nespėlioti, ar ilgainiui jis supiktybės ir tiesiog kreiptis į specialistus. Šie nustatys ar apgamas kelia susirūpinimą ir prireikus atliks odos biopsiją, kurios metu paimamas nedidelis apgamo mėginys, kurį galima ištirti mikroskopu. Diagnozė paprastai gali būti nustatyta greičiau nei per savaitę. Nustačius, kad apgamą šalinti yra saugu, bus imtasi vieno iš toliau pateiktų gydymo metodų:
● Chirurginis šalinimo būdas.Dažniausiai šiuo būdu šalinami tie apgamai, kuriems reikalingas ir histologinis ištyrimas norint sužinoti piktybinis ar nepiktybinis tai darinys. Taip pat šiuo būdu šalinami dideli, sudėtingų formų apgamai ar tie, kurie yra nepatogiose kūno vietoje, pvz., prie ausies, kirkšnies srityje, kojos linkyje ir pan. Operacijos metu, darinys yra išpjaunamas skalpeliu ir išsiunčiamas specialiam histologiniam tyrimui, žaizda pasluoksniui susiuvama specialiais siūlais bei uždedamas sterilus tvarstis. Praėjus 7-14 dienų po operacijos, reikia atvykti į pakartotiną vizitą, kurio metu bus pašalinami siūlai ir aptariami histologinio tyrimo rezultatai. Po operacijos, gydytoje vietoje gali likti randas, kurio dydis priklauso nuo individualių organizmo savybių.
● Lazerinis šalinimo būdas. Dažniausiai šiuo būdu galima šalinti tik tuos apgamus, kurie neturi supiktybėjimo rizikos.Tad tik atlikus siaskopinį tyrimą ir išsiaiškinus, kad apgamas nėra linkęs piktybėti, jį galima šalinti lazeriu. Apgamų šalinimas lazeriutrunka labai trumpai, dažnais atvejais netgi nėra poreikio skirti nuskausminamųjų medikamentų (tai priklauso nuo apgamo dydžio ir vietos). Lazeris naudoja šviesos energiją, kad suskaidytų pigmentą apgamo viduje. Atliekant šią procedūrą nėra naudojamos siūlės, todėl žaizda greičiau sugyja. Estetinis rezultatas įprastai būna geresnis nei po chirurginio apgamų šalinimo, kadangi maždaug 95 proc. atvejų nelieka jokių randų, o likusiais 5 proc. tik nežymūs pokyčiai.
Taigi, apgamus galima šalinti keliais skirtingais būdais, kuris tinkamiausias jums geriausiai įvardins gydytojas specialistas po pirmosios apžiūros. Žinoma, jeigu nepastebite jokių apgamų formos, dydžio ar kiekio pokyčių, turimi apgamai netrukdo jums komfortiškai judėti ir negadina estetinio vaizdo, juos šalinti tikrai nėra būtina. Tačiau jeigu virš odos iškilę apgamai nuolat kliūna, juos nuolat įplėšiate ar įpjaunate, verta apsilankyti pas specialistą konsultacijai.
SKL174