Dukart klausė to paties
„Kai tapsiu meru, ar būsite mano vicemere?“ – užvakar per pirmalaikių rinkimų į Panevėžio merus kandidatų debatus konservatorius Ignas Gaižiūnas paklausė savo konkurentės Loretos Masiliūnienės, politinio komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ atstovės.
Šiedu politikai per pirmą rinkimų turą surinko daugiausia balsų ir stojo į lemiamą dvikovą. Pirmalaikių rinkimų prireikė, nes teismas buvusį merą Rytį Račkauską pripažino kaltu dėl piktnaudžiavimo organizuojant viešuosius pirkimus ir uždraudė 3 metus dirbti valstybės tarnyboje.
Per šiuos debatus R.Račkauskas sėdėjo pirmoje eilėje, palaikė savo sekėją L.Masiliūnienę.
Pastaroji į I.Gaižiūno klausimą atsakė pati besitikinti tapti mere, o jo klausė, kaip vykdytų mero pareigas, kai miesto taryboje tėra 3 konservatoriai, o „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ – net 15 atstovų?
Tą patį klausimą jau buvo uždavęs ir renginį vedęs naujienų agentūros BNS žurnalistas Vilmantas Venckūnas. I.Gaižiūnas atsakė besitikintis, kad valdančiojoje daugumoje dirba miestą mylintys ir juo besirūpinantys žmonės, todėl jie ras bendrą kalbą ir dirbs kartu su nesvarbu kuriai partijai priklausančiu meru.
Ar nebus taip, kad sprendimus priiminės Račkauskas?
„Žinome, dėl kokių priežasčių vyksta pirmalaikiai rinkimai. Ar būtumėte savarankiška mere? Ar nebus taip, kad oficialiai jūs merė, bet Račkauskas priiminėja sprendimus?“ – L.Masiliūnienės klausė V.Venckūnas.
Politikė patikino, kad ji – savarankiška.
„Meras, negaliu jo pavadinti „buvęs“, nedaro įtakos sprendimams“, – dar kartą lojalumą savo nuteistam vedliui pademonstravo L.Masiliūnienė.
I.Gaižiūnas užtikrino, kad jis turi pakankamai patirties valstybės valdyme, suvokia, kaip priiminėjami sprendimai, nes dirbo švietimo, mokslo ir sporto viceministru.
Kodėl Panevėžyje drastiškai mažėja gyventojų?
Renginio žiūrovai galėjo užduoti klausimus. Jūratė Gaspariūnienė klausė, ką kandidatai į merus rengiasi daryti, kad liautųsi drastiškai mažėti panevėžiečių skaičius. Ką šiuo klausimu nuveikė valdantieji per 10 metų?
„Apie statybas, infrastruktūrą galima diskutuoti. Bet kurgi žmonės?“ – klausė ji.
L.Masiliūnienė griebėsi savo motinystės argumento – esanti trijų vaikų mama. Tik nepasakė, ar tie trys vaikai likę Panevėžyje, ar išplaukę į platesnius vandenis.
Ji tęsė, kad Panevėžys patrauklus jaunoms šeimoms, čia yra ir darželių, ir mokyklų. Bet kodėl tada čia negrįžta jaunimas, nepaaiškino.
I.Gaižiūnas nusistebėjo, kad jo varžovė klaidingai supranta šios bėdos esmę. Blogiausia ne tai, kad jauni žmonės gimdo mažai vaikų, o tai, kad jie išvyksta į kitus miestus ir ten kuria savo gyvenimus.
Ne tiktai gimstamumas pernai sumažėjo 15 procentų, bet ir 1,5 tūkst. darbingo amžiaus žmonių. Politiko įsitikinimu, reikia pramogų ir gerų darbo vietų, kad aukštųjų technologijų įmonės čia atidarytų savo filialus.
Jaunimo niekaip nesulaiko
Paprašyta įvertinti, ar Panevėžys dar vis didmiestis, ar nebe, L.Masiliūnienė staiga atitrūko nuo realybės: pareiškė, kad tai nuostabiausias Europos miestas.
I.Gaižiūnas gūžtelėjo pečiais, kad ne statusas svarbiausia, o išvykstančio jaunimo problema.
Jis siūlė pergalvoti aukštojo mokslo sistemą, nes sudėtinga situacija ir dėl KTU Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto, ir dėl kolegijos.
„Taip, kaip dabar yra, netinka. Meras turi dirbti su ministerija, reikia lyderystės vizijos, naujo požiūrio, radikalių sprendimų“, – vardijo politikas.
L.Masiliūnienė papriekaištavo, kad ir pats I.Gaižiūnas, kaip daugelis kitų jaunuolių, buvo išvykęs studijoms į Vilnių. Šis atsakė, kad studijavo Vilniuje, nes Panevėžyje tiesiog nėra kur studijuoti fizikos.
Eismą vadino nesąmone
Vytautu prisistatęs žiūrovas piktinosi dėl eismo reguliavimo, išmaniųjų šviesoforų, dėl kurių nusidriekia ilgi automobilių kamščiai.
„Anksčiau kamščių visai nebūdavo, tai kaip jūs čia investuojate? Kokia ta jūsų gera komanda? Kažkoks kosmosas, nesąmonė...“ – rėžė vyras.
Panevėžietis per dantį patraukė valdančiuosius, kurių iniciatyva ir Rožių gatvėje buvęs nupieštas „blynas“, eismas ratu, tik neva pamiršo pastatyti žmogeliuką, simbolizuojantį, kad Panevėžys atsinaujina.
Kalbėtojas prisipažino, kad jam netinka nė vienas iš šių kandidatų, tad teks balsuoti už mažesnę blogybę. Bet tiksliai neįvardijo, kokią.
L.Masiliūnienė į šiuos priekaištus atsakė, kad nei meras, nei taryba nereguliuoja eismo.
Bet I.Gaižiūnas manė, kad valdžia turi daryti įtaką: kai situacija dėl eismo – šviesoforų, juostų, žalių rodyklių – tragiška, reikia susėsti ir peržiūrėti problemines vietas.
Kada nulips iš savo bokštų
Dar kartą prie mikrofono priėjusi J.Gaspariūnienė kalbėjo, kad ji, kaip verslininkė, geriau pažįsta Rygos ir Talino merus nei Panevėžio.
Rygos meras atėjęs į paprasto restorano atidarymą, paspaudęs ranką, padėkojęs, paklausęs, kuo padėti. Į Talino savivaldybę nusiuntusi prašymą po kelių dienų sulaukė skambučio telefonu.
„Patys mums paskambino, išgirskite – patys paskambino... O parašyk į Panevėžio savivaldybę – bus tik formalus atsirašinėjimas“, – lygino valdininkų darbą moteris.
J.Gaspariūnienė klausė, kada dabartinė Panevėžio valdžia nulips iš savo bokštų pas miesto žmones? Ar iš viso kada nors nulips?
L.Masiliūnienė bandė patikinti, kad su verslininkais bendrauja ir „su visais“ bendrauja.
Šiuos debatus organizavo jaunimo politikos stebėsenos tinklas „Žinau, ką renku“.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Prieš prasidedant debatams R.Račkauskas drąsino savo sekėją L.Masiliūnienę.
2. I.Gaižiūnas energingai diskutavo su į renginį atėjusiais panevėžiečiais.
A.Švelnos nuotraukos